Erkeklerde Meme Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde Meme Sarkmasının Nedenleri Nelerdir? Erkeklerde Neden Meme Sarkması Olur?

0 91

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Erkeklerde meme sarkması görülebilen ve rahatsız edici bir durumdur. Erkeklerde fiziksel görünüm problemlerinin başında meme sarkması gelmektedir. Bu durum erkeklerde büyük bir rahatsızlık hissi yaratabilir ve toplum içerisinde kendilerini saklama eğiliminde olabilirler. Bu sorun tıp dilinde jinekomasti olarak adlandırılır. Jinekomasti yani meme sarkması probleminin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Şimdi birlikte erkeklerde meme sarkmasının nedenlerinin neler olduğunu inceleyelim;

Erkeklerde Meme Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

Yüksek Östrojen Seviyesi

Kadınlarda yumurtalıkların sağlıklı çalışmasını, regl döneminin olmasını sağlayan hormon östrojen hormonudur ve östrojen hormonu kadınlık hormonu olarak da bilinmektedir. Bu hormon erkeklerde çok düşük seviyede de olsa bulunur. Fakat bulunması gereken seviyeden daha fazla seviyede bulunması durumunda erkeklerde meme sarkması problemi görülebilir.

Aşırı Kilo Alımı

Erkeklerin özellikle ergenlik döneminde fazla kilo almış olması yağlanma ve beraberinde meme bölgesinde sarkma problemini de getirir. Ergenlik döneminde alınan bu kilolar zincir halinde kişide olumsuz sonuçlar doğurur. Bu nedenle o dönemlerde çocuklarımızın sağlıklı beslenmesine özen göstermeliyiz.

Düşük Testosteron Seviyesi

Erkeklerde görülen testosteron seviyesinin düşük olması da meme sarkması problemini beraberinde getirebilir. Düşük testosteron oluşmasının bir nedeni erkekte östrojen seviyesinin olması gerekenden fazla olmasıdır. Bu da aynı şekilde jinekomastiye neden olur.

Alkol Kullanımı

Erkeklerde yüksek alkol tüketimi, ödeme, kiloya, yağlanmaya ve meme sarkmasına neden olmaktadır. Alkol tüketimi karaciğerlerimizde östrojenin metabolize olmasına engel olduğu için sorunlar oluşturur. Bu sorunlar meme sarkmasına neden olur.

Steroid Kullanımı

Erkekler vücut geliştirme konusunda istekli olabiliyor. Bunun için her zaman doğal yollara başvurulmuyor. Erkeklerde vücut geliştirme üzerine süreci hızlandırmak için ve sporla beraber hızlı sonuç elde etmek için steroid kullanımı da oldukça yaygındır. Fakat steroid kullanımı birçok sorun yaratabildiği gibi erkeklerde meme sarkması da oluşturabilmektedir. Çünkü steroidler metabolizmanın dengesini oldukça bozar ve fazla kullanımı durumunda ölüme bile neden olabilir.

Hastalıklar

Çeşitli hastalıklar erkeklerde meme sarkmasına neden olabilmektedir. Böbrek hastalıkları, karaciğer yetmezliği, testis tümörü, obez,te gibi bazı sorunlar ve hastalıklar vücuttaki hormon metabolizmasını bozar ve hormon dengesizliği yaratır. Bu da beraberinde meme sarkmasını getirir.

Bazı İlaçların Etkisi ve Tüketimi

Erkekler bazı sorunlar karşısında her insanın yaptığı gibi ilaç kullanırlar. İlaç kullanımına neden olan sorunlar mide sorunu, kellik, saç dökülmesi gibi sorunlar olabilir. Bu sorunlar için kullanılan ilaçların yan etkilerinden biri de meme sarkması oluşturmasıdır. Fakat sağlığınız için gerekiyorsa meme sarkması yapıyor diye bu ilaçları bırakmamalısınız. Doktor tavsiyesi dışında kendiniz karar vererek ilaç kullanmamalısınız.

Gıda ve Kremler

Yapılan bazı araştırmaların sonuçlarına göre soya, lavanta yağı gibi bazı maddeler erkeklerde meme büyümesi ve meme sarkması yapabilmektedir. Bu araştırmaların sonuçları kesin olmasa bile böyle bir durum söz konusudur. Bu maddelerin aşırı kullanımından kaçınılmalı ve sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Cevap bırakın