Erken Doğuma Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Erken Doğuma Neden Olan Faktörler Nelerdir? Erken Doğum Nedenleri Nelerdir? Neden Erken Doğum Gerçekleşir?

0 218

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Birçok kadın erken doğumla karşı karşıya kalabiliyor. Erken doğumların yarısında ve belkide daha fazlasında herhangi bir neden bulunmuyor. Hiçbir erken doğum faktörü olmamasına rağmen erken doğumla karşı karşıya kalan kadınların sayısının fazla olması her kadının erken doğum riski olduğunu ortaya koyuyor. Erken doğuma neden olan bazı faktörler de bulunmaktadır. Hadi bu faktörlerin neler olduğunu birlikte inceleyelim. Erken doğum faktörleri nelerdir?

Günümüzde 8-10 doğumdan 1’i erken doğumdur. Ülkemizde de bu oran oldukça fazladır. Hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında yapılan kontroller ve testler erken doğum riskinin tanımlanmasına yardımcı olabiliyor. Bu nedenle her kadın hamile kalma düşüncesinde olduğunda ve hamilelik döneminde bir doktordan yardım almalı ve düzenli kontrollere gitmelidir. Herhangi bir erken doğum riski ve ya faktörünün görülmesi durumunda bu sorun bazı tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabiliyor. Bu da erken doğuma neden olan faktörlerin tanımlanması ve onarılmasından geçiyor.

Erken Doğuma Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Çok kilolu ve ya çok zayıf olmak erken doğuma neden olan faktörlerden biridir. Obezite sorunu olan kadınlarda hipertansiyon ve diyabet görülebilmektedir. Bu sorunlar ise erken doğuma neden olmaktadır. Çok zayıf kadınlarda ise yeme bozukluğu ve ya artan stres erken doğuma sebep olabilmektedir. Bu nedenle hamile kalmadan önce normal değerler içerisine girmek önem taşıyor.

Çoğul hamilelikler erken doğuma neden olan faktörler arasındadır. İnferlitife tedavilerinde tekiz gebelik hedeflenmelidir. Bu erken doğum riskinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Kadınlarda sigara kullanımı erken doğum için bir faktördür. Sigara kullanımı anne adayının plasentasının oksijen almasını zorlaştırır. Bu da erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle anne adayları sigara kullanmaktan kaçınmalıdır.

Önceki hamilelik döneminden sonra 6 ay geçmeden yeniden hamile kalan kadınlarda erken doğum riski oluşabilmektedir. Hamilelikler arasında 6 aydan az bir süre olması erken doğum faktörleri arasında önemli bir noktadadır. İdeal hamilelik arası 1.5-2 yıl olarak görülmektedir.

Bazı kadınlarda hamilelik zehirlenmesi görülebilmektedir. Hamilelik zehirlenmesi ise erken doğum faktörleri arasındadır. Tansiyon yükselmesi gibi bazı sorunlar hamilelik zehirlenmesi olarak adlandırılmaktadır. Anne adayındaki nörolojik sorunlar, kan değeri bozuklukları, karaciğer ve böbrek fonksiyonlardaki bozukluklar erken doğuma neden olan faktörler arasındadır.

Anne adayında görülen tiroit hastalıkları ve diyabet erken doğum faktörleri arasında yer alıyor. Hamile kalmadan önce kan şekeri düzeyi ve tiroit hormonu düzeyi bir dengeye ulaştırılmalı ve sonrasında hamilelik düşünülmelidir. Gebelik şekeri ve tiroit hastalıkları erken doğumdan ziyade ölü doğumlara da neden olabilmektedir. Bu nedenle hamilelikten önce kontrol altına alınmalıdır.

Rahim sorunları erken doğum faktörleri arasında yer almaktadır. Çoğul hamileliklerde ve bebeğin çevresini saran suyun fazla olması durumunda rahim gerilebiliyor ve erken doğum riski oluşabiliyor. İkili ve ya yarım rahim, rahim perdesi, rahimdeki farklı şekil bozuklukları ve rahim ağzı yetmezliği gibi durumlar nedeniyle geçirilen ameliyatların ardından hamilelik durumunda erken doğum riski oluşabilmektedir. Birden fazla kürtaj operasyonu geçirmiş kadınlarda erken doğum riski de artmaktadır.

Kadınlarda görülen bazı enfeksiyonlar erken doğum faktörü olabilmektedir. Vajina ve rahim ağzı florasının değişmesi ve bakterilerin amniyotik sıvıyı enfekte etmesi erken doğum riskin artırıyor. Erken su gelmesi ve ya erken doğumlarda gizli enfeksiyonlar bu durumlara neden olabilmektedir. Bunların dışından idrar yolu enfeksiyonları ve zatürre gibi diğer organları etkileme riski olan problemlerde erken tedavi doğumun erken olmasının önüne geçebilmektedir.

Plasentanın rahim ağzına yerleşmesi, plesentanın erken ayrılması, plasentada kanama oluşması gibi sorunlar erken doğum riski oluşturabilmektedir. Bu tarz durumlarda hastanede izlenen ve takipte kalınan hamilelerde doğum zamanı normal doğum tarihine yaklaştırılabilmektedir. Bu da bebeğin gelişimi için daha iyidir.

Fetal büyüme geriliği erken doğum faktörleri arasında yer alan bir diğer etmendir. Kilosu beklenen ağırlığın %10’undan fazla olan fetüslerde erken doğum ve kayıp riski oluşabiliyor.

Bunların haricinde vajinal kanamalar da erken doğuma neden olabiliyor. Hamileliğin 12. haftasından sonra görülen kanamalar erken doğum riski oluşturmaktadır. Kanamaların ardından daha yavaş bir hayat temposuna geçilmesi ve bol bol dinlenilmesi, cinsel aktivitenin azaltılması ise erken doğum riskini azaltıyor.

Cevap bırakın