Erken Ergenliğin Belirtileri Nelerdir?

Erken Ergenliğin Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda Erken Ergenliğin Belirtileri Nelerdir? Erken Ergenlik Nasıl Anlaşılır?

0 205

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Farklı ve eskiye göre çok daha hızlı yaşam alışkanlıklarına sahip olduğumuz hayatlar yaşıyoruz. Günümüzde durum böyleyken sağlıksız beslenme alışkanlıkları, düzensiz uykular hormonlarımızı etkiliyor ve oluşan bu olumsuz hormonal durumlar nedeni ile de çocuklar girmesi gereken zamandan daha önce ergenlik dönemine giriş yapıyor. Birçok nedeni bulunan erken ergenlik dönemine giren çocukların ebeveynleri bu durum nedeni ile elbette endişeleniyor ve erken ergenlik nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Birlikte erken ergenlik dönemine girmenin belirtilerinden bahsedelim.

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre erken ergenlik bulgularının erkeklerdeki orana göre kızlardaki görülme oranı daha yüksektir. Kız çocuğuna sahip ebeveynler bu durumdan dolayı endişe duyarak uzmanlara başvurmaktadır. Erken ergenlik dönemine giren çocukların takibi yapılmalı ve düzenli olarak kontrollere gidilmelidir. Erken ergenliğe girmenin belli başlı bazı nedenleri vardır. Şimdi birlikte erken ergenliğe girmenin belirtilerine bakacağız.

Erken Ergenliğe Girmenin Nedenleri Nelerdir?

Meme ve Testis Gelişimi

Ergenliğin başladığının ilk belirtilerinden olan testis gelişimi ve meme büyümesi çocuklarda takibi yapılması gereken bir durumdur. Kız çocuklarında 8 yaşından önce meme gelişimi olması ve erkeklerde 9 yaşından önce testis gelişimi olması (4ml ve üzeri) ergenliğin önemli bir sinyalidir.

Kıllanma/Ter Kokusu ve Sivilcelenme

Erken ergenliğe girmenin belirtilerinden en önemlileri de genital bölge, koltuk altı bölgelerinde kıllanma görülmesidir. Bununla birlikte ter kokusu, yağlı cilt başlangıcı ve sivilcelenme de ergenliğin önemli belirtilerindendir.

Vajinal Kanama

Erken adet kanaması vajinal kanama olarak da adlandırılmaktadır. 9.5 yaşından önce görülen adet kanaması vajinal kanama olarak adlandırılmaktadır. Meme gelişimi ve ya kıllanma, yağlanma, terleme ve sivilcelenme olmasa dahi bu belirti kız çocuklarında görülebiliyor.

Hızlı Büyüme Dönemi

Erken ergenlik döneminin başlangıcında hızlı büyüme dönemi olarak adlandırılabilecek bir dönem bulunur. Bu dönemde vücut hızlı bir gelişim gösterir ve fizyolojik kilo artışı ve vücut değişiklikleri görülür.

Cevap bırakın