Evde Çevreyi Korumak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evde Çevreyi Korumak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir? Evde Çevreyi Korumak İçin Neler Yapılabilir? Bilinçli Bir İnsan Çevre İçin Neler Yapmalıdır?

0 728

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çevreyi korumak hem kendi sağlığımız, hem de gelecek nesillerimiz için çok önemlidir. Sularımızın tükendiğini duyup büyük üzüntü yaşadığımız bu günlerde çevreyi korumak için evimizde nelere dikkat etmememiz gerektiğini birlikte inceleyelim.

Çevremizi korumak için alışkanlıklarımızın bazılarını azaltmak, geri dönüşüm ürünleri kullanmak ve tek kullanımlık ürünlerden uzak kalmak oldukça önemlidir. Evimizde de çevreyi korumak için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır ve böylelikle çevreye katkıda bulunuruz. Şimdi bunlar nelermiş bakalım.

Suyu İsraf Etmeyin

Su tüketimini azaltmaya hemen  başlamamız gerekiyor. Son günlerde susuzlukla ilgili üzücü haberler görüyoruz. Bunun önüne geçebilmek için çevremizi temiz tutmalı ve suyu idareli kullanmalıyız. Uzun süre keyfi banyo yapmaktan kaçınarak, yağmur suyunu biriktirip dönüştürerek, diş fırçalama, el yıkama ve bulaşık yıkama esnasında suyu kapatmak, bulaşığı ve çamaşırı elinizde yıkamak yerine bulaşık ve çamaşır makinası kullanın.

Kullandığınız Işıkları Kapatmayı Unutmayın

Enerji maliyeti sadece para anlamında değildir. Enerji maliyeti çevre kirliliğine de sebep olur. Bu nedenle odamızdan çıkarken ışığı kapatmalıyız. Ayrıca enerji tasarruflu ampuller kullanmalıyız. Böylelikle hem paradan hem de çevreden tasarruf ederiz.

 Bölgesel ve Mevsimlik Yiyecekleri Tercih Edin

Yerel meyve ve sebzeleri döneminde tercih etmek hem daha sağlıklı hem de daha ucuzdur. Yerel meyve ve sebze tükettiğinizde yerel işletmelere de katkıda bulunmuş oluyorsunuz. En önemlisi de bölgemizdeki yiyeceklere dönerek o meyvelerin yollar boyunca yük kamyonlarında yolculuk yapmasını ve çevreyi kirletmesini engellemiş oluruz.

 Atıklarınızı Ayırın

Geri dönüşüm yapmak çevreyi korumanın en güzel şekillerinden biridir. Hem çocuklarınız hem de kendiniz bunu öğrenebilirsiniz çünkü çok basit! Geri dönüşüm kutuları alabilir ve ya atıklarınızı kategoriler halinde kutulara ve ya poşetlere koyabilirsiniz. bu sınıflandırma ile geri dönüşüme gidecek olan kağıt/plastik/camlar vb. eşyalar çevreyi korumanızı sağlayacak.

Kendi Kompostunuzu Yapın

Evinizdeki bitkilerinizi gübrelemek için kendi kompostunuzu yapmak oldukça kolay. Yarısına kadar toprak dolu büyük bir saksı ve ekstra toprak alın. Saksının üstünün büyüklüğünde bir parça karton, yemek artıkları da ihtiyacınız olan diğer malzemeler.

Saksıya atık yiyeceklerinizi ekleyin. (et ve süt ürünleri hariç sebze ve meyve kabukları, salata artıkları, elma koçanı vb.) Artıkların üzerine de bir miktar toprak ekleyin. 3-4 günde bir bahçe küreği ile karıştırın. Haftada birkaç kez sulayın.

Minik Bir Bahçe Yapın

Sizlerde minik bir bahçeye sahip olsanız ve kendi meyve sebzelerinizi yetiştirseniz, hem tasarruf hem de hobi olmaz mı? Herkesin minik bir bahçesi olsa dünya çok daha farklı olurdu. Kendi yetiştireceğiniz meyve, sebze ve bitkilerin güvenilirliğinden emin olacaksınız ve dalından alıp yiyeceksiniz. Bu hem çok güzel bir duygu hem de çevreyi korumak için bir katkıdır.

 Evinizin Sıcaklığını İyi Ayarlayın

Evinizi yazın çok soğutmak kışın ise çok ısıtmak çevreye zarar verir. Bu konuda sabırlı olmayı öğrenin ve kendinizi alıştırın. Enerji tasarrufu çevreye büyük katkıda bulunmaktadır.

Yeniden Kullanılabilir Ürünler Tercih Edin

Tek kullanımlık ürünlerden uzak kalmak çevreye vereceğimiz en büyük hediyelerden biridir. Yeniden kullanılabilecek kumaş peçeteler yerine tek kullanımlık peçeteleri;  tekrar kullanabileceğimiz tabaklar yerine plastik tabak/bardak/çatal/kaşık/bıçakları; kauçuk pipetler yerine plastik pipetleri; cam şişeler yerine pet şişeleri neden tercih ediyoruz? Çünkü hepimizin daha kolayına geliyor fakat bir gün gelip dünyada yaşanacak bir çevre kalmadığında bunlar için çok pişman olacağız bu nedenle tek kullanımlık ürünlerden uzak kalmalıyız.

Cevap bırakın