Evde Göğüs Muayenesi Nasıl Yapılır?

Evde Göğüs Muayenesi Nasıl Yapılır? Evde Göğüs Muayenesi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Evde Göğüs Muayenesi Hangi Aralıklarla Yapılmalıdır?

0 214

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kadınların belirli aralıklarla göğüs kontrolü yapmaları, meme kanserinin ileri aşamalara gelmeden fark edilmesini sağlar. Kadınların kendi kendine yapabileceği göğüs muayeneleri meme kanserine erken teşhisi kolaylaştırır ve kanserin kolayca tedavi edilebilmesine olanak sağlar.

Her kadın kendini ayda bir kez göğüs muayenesi etmelidir. Göğüs muayenesi regl başlangıcından 5-7 gün sonra, hormonların etkisinin en az olduğu zaman diliminde yapılmalıdır. Belirli aralıklarla kendi kendine göğüs muayenesi yapan kadınlar artık göğüslerini tanıyor olacak ve bir süre sonra göğüste oluşan farklılıkları anlayabilecek hale geleceklerdir. Yeni çıkan kitleleri doktor muayenesine henüz gerek duymaya kalmadan önceden tanı koyabileceklerdir.

Göğüs muayenesini yapmanın birçok farklı şekli bulunmaktadır. Ayna karşısında kadınlar görsel değişiklikleri değerlendirebilirler. Bunun ardından yatarak el ile göğse yapılacak muayene et etkili tanı koyma yöntemi olacaktır. Meme kanserinin erken dönemde belirtileri çok fark edilir olmayacaktır. Kanser ilerledikçe belirtiler kendini daha fazla gösterecektir. Kadınların göğüs kontrolünde dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Kanser ilerledikçe bu değişiklikler görülmeye başlanır. Göğüste ve ya koltuk altında muayene yapıldığında bir kitlenin el ile fark edilmesi, meme boyutunda ve şeklinde değişiklikler görülmesi, meme ucundan akıntılar gelmesi, meme ve meme ucunda görsel olarak renk değişiklikleri ortaya çıkması görülebilecek bazı değişiklikler ve belirtilerdir.

Bu özelliklerin tamamı kanser belirtisi olmayabilir. Farklı bir sorunla karşı karşıya kalmış da olabilirsiniz. Fakat ne kadar erken fark edilirse; meme kanseri olsa da olmasa da farklı bir sorunu çözmek için de o kadar erken teşhis iyi olacaktır. Bir farklılık göğüs muayenesi ile gözlemlendiğinde bir doktora gidilmeli ve doktor tarafından da nedeni öğrenilmelidir. Kadınların göğüs muayenesini doğru yapabilmesi gerekir. Bunun için bazı göğüs muayenesi yöntemleri vardır. Bunları birlikte inceleyelim;

Göğüs Muayenesi Nasıl Yapılır?

  • Göğüs muayenesine önce ayna karşısında başlanmalıdır. Eller bele konulmalı ve göğüslerin simetrik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Göğüslerde görünür bir kitle olup olmadığı incelenmeli, meme derisinde, ucunda herhangi bir çöküntü ve ya renk değişimi olup olmadığı gözlemlenmelidir.
  • Ardından bele yerleştirilmiş olan eller yukarı kaldırılarak aynı kontroller bu şekilde de yapılmalıdır.
  • Muayenenin en etkili kısmına gelinir. Kadın uzanarak göğüs muayenesi yapmalıdır. Göğüs muayenesine önce sağ memeden başlanmalıdır. Daha rahat bir muayene yapmak istiyorsanız sağ omuzun ve ya sırtın altına küçük bir yastık koyabilirsiniz. Bu işinizi kolaylaştıracaktır. Ardından sağ el kafanın arkasına yerleştirilir.
  • Göğüs muayenesi sağ memeyle başlandıktan sonra sol elin 2 ve ya 3 parmağı kullanılarak yapılır. Meme ucu çevresinden başlayarak ve göğse hafifçe bastırılarak saat yönünde dairesel hareketler ile bir kitle ve ya duyarlılık olup olmadığı kontrol edilir. Sağ memenin ardından sol meme de aynı şekilde kontrol edilmelidir. Bu kez sol el kafanın arkasına konulur ve sağ elin 2 ve ya 3 parmağı ile meme kontrol edilir.
  • Tüm göğüs muayenesi bittikten sonra sıra koltuk altına gelir. Koltuk altında da hafifçe bastırılarak parmaklarla dairesel hareketler çizilmelidir. Göğüs muayenesi bu şekilde son bulur.
  • Fark edilen bir kitle ve ya duyarlılık olursa bir doktora görünmek gerekir. Bu göğüs muayenesini her ay düzenli olarak yaptığınızda erken teşhis konma olasılığı artar ve olası bir sorunda tedaviye erken başlanarak kolayca halledilebilir.
  • Bunlar haricinde 20 yaşına girmiş her birey 1-3 yılda bir, 40 yaşına girmiş her birey ise her yıl doktora gitmeli ve düzenli olarak göğüs muayenesi yaptırmalıdır. Kadın bir risk faktörü taşıyor ise muayene sıklığı artırılabilir. Her kadın kendini tanımalı ve bilinçli olmalıdır. Göğüs muayenesi olası meme kanseri riskine karşı erken teşhis konulmasını sağlayacaktır.

Cevap bırakın