Evde İnternet ve Bilgisayar Kullanımı Nasıl Olmalı?

Evde İnternet ve Bilgisayar Kullanımı Nasıl Olmalı? İnternet ve Bilgisayar Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

0 333

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hepimiz internet ve bilgisayar başında bolca vaktimizi harcıyoruz. Bu oran bilgisayar ve internet kullanmak zorunda olan kişiler için daha da artıyor. Hele ki bu  pandemi döneminde insanlar, evden çalışılabiliyor ve eğitim görüyorlar bu sebeple daha fazla internet ve bilgisayarla haşır neşir oluyorlar.

Ev ortamında internet üzerinden devam edecek eğitim çocuklar için düzenli, kurallı ve disiplinli hale getirilmelidir. Aksi takdirde çocuklar rahatlıkla internet bağımlılığına kapılabilir ve interneti amacı dışında kullanmaya başlar.

Okulun eve taşındığı bu dönemde zorunlu olarak aile düzeni disipline edilmek durumundadır. Normalde alışılanın dışında öğrenciler için yaşam alanları ve eğitim alanları aynı ortam oldu. Bu sebeple aile düzeni de buna göre şekil almalıdır. Uyku saatleri düzenlenir, beslenme saatleri düzenlenir, eğitim-öğretim saatleri düzenlenir ve istenilen düzen oturtulmuş olur. Bu durum aile yapısının şekillenmesine katkı sağlayacaktır. Bu düzen oturmadığında öğrenci, eğitim hayatından yeterli verimi alamayacaktır. Tabi ki bu durum ekonomik durumlara, yaşam koşullarına, şehirlere hatta kültür yapısına da bağlıdır. Aileler bu konuda yeterince verici ve bilinçli olurlarsa eğitim alımı o kadar yüksek olur. Bu noktada öğrencinin de istekli ve disiplinli olması gerekmektedir. Onu bu duruma alıştırın ve bir an önce adapte olmasının onun yararına olacağını ona söyleyin.

Öğrenciler için internet ve kitle iletişim araçlarının doğru kullanımı ailenin tutumuyla da ilgilidir.  Ebeveynler doğru kullanımı çocuklarına aşılamalıdır. Bu da ebeveynlerin internet ve kitle iletişim araçlarını doğru kullanmalarından, faydalı kullanım kültürünü benimseyip uygulamalarından geçmektedir. Çocuk ailesinden gördüğünü almaya ve yapmaya çok müsaittir. Bu sebeple aileler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Ebeveynlerin görevlerinden biri de çocuklarına kitle iletişim araçlarının (tablet, bilgisayar, telefon vb.) ve internetin kullanılma amacını benimsetmektir. Ebeveynler çocuklarına kitle iletişim araçlarının neden üretildiklerini anlatmalıdır. Çocukların bu araçları kendilerine faydası olacak şeyler için kullanmayı bilmesi gerekir. Faydalı bilgiler edinmek, belgeseller izlemek, ödevler için internetten bilgi toplamak vb. konular için kullanımın doğru olduğu çocuklar tarafından bilinmelidir. Bu bilgiler çocuğa aktarılırken onun bir çocuk olduğunu unutmamak gerekir. Tabi ki oyun oynamak, çizgi film izlemek, arkadaşlarıyla iletişim kurmak isteyecektir. Bunlara oyunların, çizgi filmlerin içeriğinden emin olduktan sonra müsaade edilmeli fakat kontrol altında tutulmalı ve belirli bir kısıt konulmalıdır.

Çocukları internet bağımlılığından korumanın bazı yöntemleri vardır;

İnternet kullanımını eğitim haricinde tamamen yasaklamamak gerekir. Çocuklar elbette internette farklı şeylerde yapmak isteyecektir. İzin verin, bu çocuğunuzun nelere yönlendiğini görmenizi de sağlayacaktır. Fakat bu durumu kontrol altında tutun ve abartmasına izin vermeyin.

Ebeveynler bir işle meşgulken, çocukları dikkatlerini dağıtmasın diye tablet, telefon vb. teknolojik aletlerle onları susturmamalıdır.

Çocukları ilgi duyduğu spor sanat dallarını öğrenmeye yönlendirilmelidir. Pandemi döneminde spor ve kurslara çocuklarımızı göndermekte tedirginlik duyabiliriz. Çocuğunuzun ilgi duyduğu alanlarda evde ufak bir adımla başlamasını sağlayın.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırın.

Çocuğunuzun sanal ortamdaki arkadaşlarını kontrol edin ve tanıyın.

Çocuğunuzun güvenli olmayan sitelere girme ihtimalini engellemek için “çocuk kilidi” koyun.

 

 

 

 

Cevap bırakın