Evde Yetiştirilebilecek Faydalı Bitkiler Nelerdir?

Evde Yetiştirilebilecek Faydalı Bitkilerin Neler Olduğunu Birlikte İnceleyelim.. İşte Karşınızda Evde Yetiştirilebilecek Faydalı Bitkiler

0 325

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sadece birkaç saksı, toprak ve bitki tohumları ile hem evinizi güzelleştirecek hem de size birçok faydası olacak bitkiler yetiştirmek istemez misiniz? O zaman sizde bizlere katılın ve evde yetiştirilebilecek faydalı bitkilerin neler olduğunu öğrenin.

Bitkiler sadece biraz sulanmaya ve hafif ışık alan bir yerde durmaya ihtiyaç duyarlar. Sonrasında karşılığında ise size çok faydalı olan bitkiler yetiştirmiş olacaksınız. Bu bitkilerin her biri farklı özellikleri ile size ve ailenize iyi gelecektir. Çocuklarınızla birlikte bitkileri yetiştirirken hem çok keyif alacak hem de emeğiniz karşılığında yetişen bitkileri görünce çok mutlu olacaksınız. Bu bitkilerde size teşekkür olarak birçok fayda sunacak. Hadi birlikte bu bitkileri inceleyelim.

Evde Yetiştirilebilecek Faydalı Bitkiler Nelerdir?

Evde oluşturduğunuz bir bitki bahçesi köşe sizin için hem hobi alanı hem de her an faydalanmaya açık bir eczane görevi görecektir. Aşağıda sayacağımız bitkiler size zor günlerinizde, soğuk algınlığı, karın ağrısı gibi sorunlar yaşadığınızda yardımcı olacaklar. Yaralarınız varsa sarmaya yardımcı olacaklar…

Bitkilerin birçok faydası vardır. Fakat belki de daha bilmediğimiz birçok faydaları da onlarda gizlidir. Sizler elinizle yetiştirdiğiniz bitkiler ile yeni tedaviler öğrenecek ve diğer insanlara da yardımcı olacaksınız. Evinizde canınız sıkıldığında , kafa dağıtmak istediğinizde gidip uğraşacağınız bir köşeniz neden olmasın? Ayrıca bu köşe hem evinize harika görüntüler katıyor hem de sağlığınıza katkıda bulunuyorsa…

Aloe Vera

Evde yetiştirilebilecek faydalı bitkilerin başında aloe verayı sayacağız. Aloe vera çok fazla ilgi görmeyi istemeyen bir bitkidir ve balkonunuzda bol güneş alan bir kısma dikip ara sıra sulamanız gerekir. Verimli bir bitki olan aloe vera bir saksıya dikip, bol güneş alan bir yere konulduktan sonra ve ara sıra sulandığında bir süre sonra size dolgun yapraklı bir bitki olarak geri dönecektir.

Aloe veranın gelişmiş yapraklarını keserek içerisinden çıkan jelimsi sıvı ile tıbbi bir jel elde edebilir, yaralarınıza sürebilir, cildinizin yenilenmesi ve canlanması için maskeler yapabilirsiniz.

Aloe vera bitkisini yetiştirmek için saksının yarısını turba yosunu diğer yarısını ise normal toprakla doldurmalısınız. Saksınızın dibine iki parmak derinliğinde küçük taşlar koymak da suyun süzülmesine yardımcı olacaktır. Aloe vera bitkisi yaz, kış güneş alan ve soğuk günlerde korunmada olan bir yerde yetiştirilmelidir. Bu nedenle evinizde seçeceğiniz köşeye iyi karar vermelisiniz.

Nane

Nanenin kokusu herkesi cezbeder. Kokusunun yanında faydaları da sizi cezbedecek. Nane karın ağrılarını gidermek konusunda bire bir olan çok rahatlatıcı etkilere sahip bir bitkidir. Naneyi çay karışımlarında kullanabilir, kurutup baharat olarak yemeklerinize katabilir, görsellik katması için aksesuar olarak kullanabilir ve ağız kokusunu gidermek için tüketebilirsiniz.

Naneyi küçük bir saksıda yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Nane yılın her zamanında yetiştirilebilen bir bitkidir. Evinizden arıları, bitleri, pireleri ve böcekleri uzaklaştırmak için de bire birdir.

Bir toprak saksıya birbirine eşit miktarda turba yosunu ve normal toprak ekleyin. Fakat bundan önce saksının tabanını taşla doldurmanızda fayda var. Ektiğiniz nanenizi yarı güneş alan bir alana koyun ve direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmayın. Böylelikle kısa sürede yetişmiş sağlıklı naneleriniz olacaktır.

Ada Çayı

Ada çayı lezzetiyle, kokusuyla, faydaları ile adeta insanlara sağlık dağıtan bir bitkidir. Bir toprak saksı alın ve bu saksının dibinin suyu iyi süzdüğünden emin olun. Arından ise bol güneş alan bir yere saksınızı koyun ve büyümesini bekleyin.

Ada çayı boğaz ağrılarında çok etkili, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda yardımcı olan bir bitkidir. Rahatlatıcı etkisi ile stresi sizden uzaklaştırır. Aloe veranın sindirimi düzenleyici, iltihap giderici etkileri de bulunur. Ayrıca baş ağrılarınız varsa ada çayı tüketmek sizin için harika olacaktır.

Maydanoz

Maydanoz kolaylıkla yetiştirilebilen, detoks bir bitkidir. Maydanoz böbreklerin temizlenmesine, bağışıklığın korunmasına yardımcı olur. Ayrıca maydanoz ağız kokusunu gidermek için bire birdir.

Maydanoz hem sağlığınıza hem yemeklerinize iyi gelecek. Harika tadı ile yemeklerinizi renklendirecek ve tatlandıracaktır.

Maydanozun içerisinde yüksek oranda demir bulunmaktadır. Bu minerale herkesin ihtiyacı vardır bu nedenle maydanoz evinizde kesinlikle yetiştirmeniz gereken bir bitkidir. Her gün bir kaç dal maydanoz tüketmek sizi canlandırır, ağız sağlığınıza iyi gelir ve demir oranınızı yükseltir.

Maydanoz günde en az 5 saat güneş alabileceği bir alanda yetiştirilmelidir. 5 saat güneşten sonra ise gölge bir alana koyabilirsiniz. Toprak bir saksı alın, dibine taşları döşeyin, ardından yarı yarıya toprak ve tuba yosunu ekleyin. Bu kadar basit. Maydanoz büyümesi biraz daha uzun süren bir bitkidir. Bu nedenle yetişmediğini düşünmemelisiniz. Sulamaya devam etmelisiniz.

Papatya

Papatya hem güzel görüntüsüyle hem tadıyla hem de faydalarıyla her evde olması gereken bir bitkidir. Papatya çayı sizi rahatlatır, stresi azaltır ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Papatya tohumlarını yazın en sıcak zamanlarında dikmelisiniz. Humuslu toprak ve kum alıp saksınıza ekleyin. Saksınızı evinizin güneş alan bir yerine yerleştirin. Fakat aşırı ve doğrudan güneş almamalıdır. Yetişmesinin ardından çayını yapmak için köklerinden koparmanıza gerek yoktur. Papatyaları köklerinden koparmayın.

Cevap bırakın