Evden Çalışanlar Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Etmelidir?

Evden Çalışanlar Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Etmelidir? Home Offıce Çalışırken Sağlığımızı Nasıl Koruruz? Home Offıce Çalışanlar Nelere Dikkat Etmelidir? Evden Çalışanlara Sağlık Önerileri.

0 124

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Normal zamanda da evden çalışan ve işlerini bilgisayarı ile yürüten birçok insan olmasıyla beraber koronavirüs pandemi döneminde evden çalışmak daha da sık karşılaştığımız bir kavram olmaya başladı. Fakat evden çalışırken devamlı olarak bilgisayar başında oluyor ve sürekli oturuyoruz. Bu nedenle sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek problemlerle karşılaşma ihtimalimiz yüksek. Bizler eğer sağlığımızı olumsuz etkileyecek bu problemlerle karşılaşmak istemiyorsak bazı noktalara dikkat etmeliyiz. Hadi birlikte evden çalışanlar sağlığını korumak için nelere dikkat etmelidir inceleyelim.

Evden Çalışanlar Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Etmelidir?

Evden çalışan insanlar yani diğer bir adıyla home office çalışan bireylerin en sık şikayet ettiği problemlerin başında bel, boyun, omuz ve omurga ağrıları gelmektedir. Belki bu durum en başından beri evden çalışan insanlar için geçerli olmasa bile pandemi dönemi ile birlikte evden çalışmaya başlayan birçok kişinin evinde ofisinde bulunan ergonomik masalar ve sandalyeler, yeterli aydınlatmalar bulunmuyor. Bu nedenle de birçok vücut ve göz problemi oluşabiliyor. Çoğu insan bu dönemden önce evi bir çalışma ortamı olarak değil de dinlenme ortamı olarak kullandığı için konforlu bir masa ve sandalyeye gerek duymuyor. Ancak bu dönemde vücut şekline uygun sandalye ve masalar kaçınılmaz oldu.

Evden çalışan insanlar bilgisayarını göz hizasında bir noktada bulundurmalı ve buna uygun bir sandalyede dik şekilde oturarak işine odaklanmalıdır. Uzun süre başı eğik şekilde telefon ve ya bilgisayara bakan kişilerde boyun şekli ve yapısı bozuluyor. Boyun C şeklinde iken L şekline dönüyor. Bu da boyun, sırt, omuz ve baş ağrılarına neden oluyor.

Evde çalışırken yanlış pozisyonda oturmak ilerleyen yaşlarda boyun düzleşmesine neden olabilmektedir. Bilgisayar karşısında uzun süre durmak boyunda oluşan sorunların artmasına neden oluyor. Buna engel olmak için 6 hafta geçmeden ortopedik ve bel desteği bulunan sandalye edinmek gerekiyor. Bunun gibi kendi vücudunuza uygun bir yastık tasarlatmak da faydalı olacaktır. Böylelikle sırt bölgenizde oluşacak sorunların önüne geçmiş olacaksınız. Ayrıca sandalyede dik pozisyonda oturmak gerekiyor. Böylelikle sırt, boyun ve kalça ağrılarını büyük oranda engellemiş olacaksınız.

Uzun süre telefon ve ya bilgisayar başında kalarak evden çalışan kişilerin sadece vücudunda değil gözlerinde de problemler baş gösterebiliyor. Bunlardan biri ve en sık görüleni de göz kuruluğudur. Uzun süre bilgisayar karşısında kalıyor ve sabahın erken saatlerinde işe koyuluyorsanız muhtemelen gözlerde ve başta ağrı, göz kuruluğu ve kaşıntısı, yanma ve renkleri algılamada problemler, bulanık görme ve ya odaklanamama gibi sorunlar ile zaman zaman karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu nedenle dinlendirici gözlük kullanmak ve ya göz kuruluğuna ve diğer benzer sorunlara engel olması için bir göz damlası kullanmak faydalı olacaktır.

Bilgisayar kullanırken doğrudan bakıyoruz ve sürekli olarak gözlerimizi odaklanmaya zorluyoruz. Bu da bir süre sonra miyopiye neden olabiliyor. Ayrıca yoğun bilgisayar kullanımı ile göz kırpmayı azaltabiliyoruz. Bu da gözyaşlarında bulunan yağları salgılayan bezlerin yani meibom bezlerinin tıkanmasına ve iltihap ya da işlev bozukluğu gibi sorunlara yol açmasına neden olabiliyor. Bu tarz problemlerin önlenmesinde ise kullanılan bir yöntem “20-20-20 Kuralı”

Bu yöntemde kişi her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca masasından uzağa bakmalı ve en az 6 metre (20 feet) uzaktaki bir şeye ve ya yere odaklanmalıdır. Böylelikle gözler rahatlıyor ve tembelleşmiyor. Gözler böylelikle yakın mesafeye odaklanmak yerine odak mesafelerini değiştiriyor. Ayrıca göz kuruluğunu önlemek için de gözleri kırpmayı unutmamak gerekiyor. Düzenli olarak bilgisayar kullanıyorsanız monitörünüz gözlerinizden en az 50-70 cm önünde durmalıdır. Ayrıca monitörünüzün üst kısmı da göz seviyenizle aynı hizaya getirilmelidir.

Evden çalışıyorsanız yine evinizde kolaylıkla yapacağınız egzersizler sayesinde uzun süre oturarak ve bilgisayar ekranına bakarak alacağınız zararı önleyebilirsiniz. Günde en az bir kez bel ve boyun egzersizleri yapmalısınız. Geriye doğru yaslanın ve çok yavaş şekilde boynunuzu gidebildiği yere kadar geriye ve ardından çene göğüse değecek kadar öne alın. Yine çok yavaş şekilde boynunuzu dönebildiği kadar sağa ve sola döndürün. Sonrasında kulaklarınız omuzlarınıza değecek kadar yanlara döndürün. Omuzları yukarı doğru kaldırıp indirmeyi de unutmayın. Bu hareketleri 10’ar kez tekrar etmek gerekmektedir. Boyun döndürme hareketlerinde ise 10 tekrar yerine geldiğiniz noktada 8 saniye kalın. Sabah ve akşam bu hareketleri yapmak sağlığınız için önemlidir.

Bel sağlığınız için ise ayağa kalkın ve ellerinizi yukarı uzatın. Ardından sağa ve sola gövdenizi esnetin. Sonrasında ellerinizi belinize koyun ve geriye ve öne doğru elleriniz dizinize değecek şekilde esneyin. Ardından yere sırt üstü uzanın ve ve ayaklarınız yere basacak şekilde alt bacaklarınızı kendinize çekin. Ayaklarınızdan destek alarak belinizi ve kalçanızı bir doğruda tutarak kaldırın. Bu hareketleri 10’ar kez tekrar edin.

Cevap bırakın