Fazla Televizyon İzlemenin Çocuklar İçin Zararları Nelerdir?

Fazla Televizyon İzlemenin Çocuklar İçin Zararları Nelerdir? Fazla Televizyon İzlemek Çocukları Nasıl Etkiler? Çocuklar Televizyon İzlemeli Mi?

0 343

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuklar küçük yaşlarda televizyona karşı fazla ilgi duyabilirler. Çocukların televizyon izlemek konusunda önlerine geçmek de oldukça zordur. Yeni şeyler keşfetme merakı ve çizgi film  izleme isteği çocukları cezbeder. Fakat fazla televizyon izleyen çocuklarda bu oldukça zararlı bir durumdur. Fazla televizyon izlemenin çocuklar için zararlarına birlikte bakalım.

Fazla Televizyon İzlemenin Çocuklar İçin Zararları Nelerdir?

Çocuklar yeni şeyler keşfetmek için oldukça meraklıdır. Bu nedenle televizyonda gördükleri diziler, çizgi filmler onların ilgilerini çeker. Bu konuda çocukları durdurmak da oldukça zordur. Bazı ebeveynler çocuklarını sakinleştiremediklerinde ve ya farklı işlerle meşgul olduklarında televizyonu ve ya çizgi film açabilecekleri elektronik aletleri bir kaçış yöntemi olarak tercih edebilmektedir. Bu da çocuklar da alışkanlık yaparak çizgi film ve ya farklı ilgi çekici şeyler izlemediklerinde huysuzlanmalarına neden olabilir. Peki fazla televizyon izlemenin çocuklar için zararları nelerdir?

Televizyon izlemek 2 yaş altındaki bir çocuk için hiçbir yarar sağlamaz. Çünkü 2 yaş altındaki bir çocuk televizyon izleyerek herhangi bir eğitim almaz. O yaşlardaki çocuklar için ebeveynleri ile vakit geçirmek, onlarla oynamak, insanlarla iletişim kurmak çok daha yararlı olacaktır. Televizyon ve ya elektronik aletlerden farklı şeyler izletmek ise çocukların bu tarz beceriler kazanmasının önüne geçer. Bir çocuk televizyonda öğreneceğinden çok daha fazla şeyi ebeveynlerinden, diğer insanlardan ve ya doğayı keşfederek öğrenebilir. Televizyon izlemenin birçok zararı vardır. Bunlardan bahsedelim.

Çocuklar için televizyon izlemenin zararlarının en başında çocuğunuzun dil gelişimini, yaratıcılık, sosyal ve motor becerilerini kısıtlaması gelir. Çocuğunuz televizyon izlerken bu gelişimler ve becerilerden ne kadar uzak kalırsa bu becerileri kazanma süresi de o kadar uzayacaktır. Çocuklar 2 yaşına kadar oyun oynayarak, ailesiyle ve çevresindeki insanlarla ve ya akranlarıyla vakit geçirerek öz becerilerini geliştirmelidir. Televizyon izlemek yerine çevresindeki insanlarla konuşmaya çalışan bir çocuğun dil gelişimi televizyon karşısından fazla vakit geçiren bir çocuğa göre çok daha ilerlemiş olacaktır. Televizyonlardaki yapay hayatta duyulan cümleler, kelimeler yerine çocuğun gerçek çevresinde konuşulanlar aklında daha fazla yer edinir ve daha hızlı gelişmesini sağlar. Bu nedenle çocuklarınızı televizyonla fazla haşır neşir etmemeniz gerekir.

Fazla televizyon izlemenin çocuklar üzerindeki bir diğer zararı ise çocuğun analitik düşünme, mücadele etme, hayal gücünü geliştirme ve inisiyatif kullanma becerilerinden mahrum kalacak olmasıdır. Çünkü televizyon izlemek çocukların beynini uyuşturur ve öğrenme becerilerini zayıflatır. Çocuk dış çevre ile ne kadar iç içe olursa zihin gelişimi de o kadar çok olur.

Fazla televizyon izlemek çocuklarda okuma, anlama ve uygulama becerilerinin de daha geç kazanılmasına neden olur. Çocuklar televizyon ve medya karşısında ne kadar çok vakit geçirirse bir kitap okuma ve ya basılı bir kaynaktan yararlanma konusunda o kadar zorluk çeker. Bir noktadan sonra çocuklara televizyonda yayınlananlar daha eğlenceli geleceği için kitaplardan, derslerden uzaklaşabilirler.

Bazı ebeveynler televizyon izlemediği zamanlarda da televizyonu açık bırakabiliyor. Bu çocuklarda sürekli arkada bir gürültü duydukları için algılama, seslere dikkat etme becerilerini geriletir. Çünkü çocuk arkada bir ses duymaya alışmıştır ve olası farklı sesleri algılamak ya da seslere dikkat etmek konusunda geri kalacaktır.

Okula giden ve fazla televizyon izleyen çocukların derslerdeki başarıları da olumsuz etkilenebilir. Bu çocuklar öğretmenlerinin anlattıklarına odaklanmak konusunda zorluk çekebilirler. Çünkü televizyonda hızlı görsellerle karşılaşırlar ve birşeye odaklanma süreleri kısadır. Okulda ise uzun süren derslerde çocuklar odaklanma konusunda zorluk çeker. Bu çocuklar okulda öğrenmesi gereken konulara daha az dikkatli davrandıkları gibi ödev yapmak konusunda da aynı sorunu yaşarlar.

Ayrıca fazla televizyon izleyen çocukların zihinleri televizyonlarda ve çizgi filmlerde gördükleri sahte dünya ile yıkanabileceği için gerçek dünyadan zevk almayabilirler. Bu da çocuklarda hiçbir şeyden memnun olmama ve hep daha fazlasını isteme gibi sorunlar yaratabilir.

Çocuklar televizyon izlemeye fazla meraklı olduklarında uyumak yerine televizyon izlemeyi tercih edecek duruma gelebilirler. Bu da çocukların uykularından alacakları verimi düşürür ve beyinde uyku sırasında salgılanan faydalı hormonlardan mahrum olmalarına neden olur. Televizyon izlemek için uykularından çalan çocuklar gün içinde de uykusuz kaldıkları için sersemleşebilirler. Özellikle okula giden çocuklarda bu daha fazla dikkat dağınıklığı olmasına neden olacaktır.

Televizyonlarda her zaman çocuklarınız için yararlı çizgi filmler ve ya diziler yayınlanmaz. Çocuklarınız bu görsellere ve sahnelere maruz kaldığında kendilerinde de bu davranışları gösterme eğiliminde bulunabilirler. Televizyonda kavga ederek karşısındakini yenen bir birey gördüklerinde çocuğunuzda bunun iyi birşey olduğunu düşünerek kavgacı bir karaktere bürünebilir. Ayrıca televizyonlarda sigara, alkol ve uyuşturucu gibi kullanımlarla karşı karşıya kalınabileceğinden çocuklarınız bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

Televizyonlarda günümüzün diğer sorunlarından olan cinsel taciz haberleri, cinsiyet ayrımcılıkları gibi olumsuz olaylar çocuğunuzu da etkileyecektir. Çocuğunuz bu haberlerle ve ya görsellerle karşılaştığında istenmeyen bir karakter kazanabilir. Bu ileriki zamanda hem ebeveynler hem de çocuklar açısından olumsuz durumlar meydana getirir. Yapılan araştırmalara göre fazla televizyon izleyen çocuklarda agresif davranışlarla daha fazla karşılaşılmaktadır.

Fazla televizyon izleyen çocuklarda görülen zararlardan biri de fazla kilo ve ya obezitedir. Çocuğunuz sürekli televizyon izlerken birşeyler yemek isteyebilir. Bunun haricinde dışarı çıkıp oyun oynamak, ailesiyle eğlenceli vakit geçirmek yerine televizyon karşısında çakılı kaldığında yediklerini sindiremeyecek vücuduna katkı sağlar hale getiremeyecektir. Bunun yerine sürekli oturup, yediği için fazla kilolu bir çocuk olabilir. Bu da çocuğun çevresini, psikolojisini ve sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Çocuklar televizyon karşısındayken sürekli reklamlarla karşılaşır. Bu reklamlar arasında sağlıksız yiyecekler ve içecekler, abur cuburlarda vardır. Televizyonda gördükleri bu yiyecek ve içecekleri çocuklarınızda yemek isteyebilir. Bu durumda sürekli abur cubur yiyen, sağlıksız yaşına ve boyuna göre kilolu olan çocuklar yetişir.

Cevap bırakın