Gardırop Nasıl Düzenlenir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gardırop Nasıl Düzenlenir? Nelere Dikkat Edilmelidir? Gardırop Düzenlemenin Sırları Nelerdir?

0 253

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dolaplarımızı düzenlerken genellikle çok fazla zaman harcarız. Ancak, bazı basit sırları dikkate alarak ve uygulayarak alanı organize edebilir ve dolap düzenleme işini kolaylaştırabiliriz. Bazı günlerde evden çıkmak için acele etmemiz gerekir. Bu noktada kıyafetlerimizi, çantalarımızı, ayakkabılarımızı dolaptan bulmak işimizi kolaylaştırır. Bu sağlayabilmek için de dolabımızın düzenli olması gerekir fakat her zaman dolabımızı düzenli tutamayız, yine acelemizin olduğu başka bir zamanda dolabımızdaki eşyaların yerlerini değiştirmiş ve düzeni bozmuş olabiliriz.

Gardıroplar, zor düzenlenen fakat bir o kadar nankör olan eşyalardır. Düzenlemek için saatlerimizi veririz fakat bir sabah aniden dolabımız karmakarışık olabilir. Düzeni bozmamak için hepimizin bazı gardırop düzenleme sırlarına ihtiyaç duyduğunu düşünerek sizin için gardırop düzenleme ipuçları verdik. Bu ipuçlarını birlikte inceleyelim;

Dolap düzenlemeye başlamadan önce ilk yapmamız gereken kıyafetlerimizi, çantalarımızı ve ya ayakkabılarımızı kategorilere ayırmaktır. Buna ek olarak yapılması gerekenler de vardır;

Silindir kaplar bu noktada size yardımcı olabilir. Dolabınızın dağınık görünmesini sağlayan küçük aksesuarları silindir kaplara koyabilirsiniz. Eşarp, kemer, bandana bunlara örnek verilebilir. Bu küçük aksesuarların her biri için farklı silindir kaplar bulundurmak aksesuarlarınızı bulmanızı çok daha kolaylaştıracak ve dolabın düzenli görünmesine katkı sağlayacaktır.

Bir başka sır ise tişörtleri rulo haline getirmektir. Tişörtleri asmak ve ya katlamak her zaman iyi bir fikir değildir. Tişörtlerimiz katlı şekilde üst üste dururken bir tişörtü almamız diğer tişörtlerinde bozulmasına neden olabilir. Fakat tişörtlerimizi rulo haline getirip renklerine göre ayırırsak hem daha az yer kaplayacak hem de bulmamız kolaylaşacaktır.

Rulo yaptığımız tişörtlerimizi çekmecelere yerleştirerek yerden tasarruf etmiş olacağız aynı zamanda bulmamız kolaylaşacak. Fakat bunun yanında bir de rulo yaptığımız tişörtleri çekmecelere dikey olarak yerleştirirsek. Dikkat çekmeleri daha da kolay olacaktır.

Elbise askıları gardıroplarımız vazgeçilmez temel parçasıdır. Bu askıları sadece kıyafet asmak için kullanmamıza gerek yok. Eşarplarımızı, kravatlarımızı ve buna benzer uzun aksesuarlarımızı askılara asmak işimizi kolaylaştıracaktır. Aksesuarlarımız düzenli şekilde duracak ve bulmamız çok daha kolay olacaktır.

Askılardan bahsetmişken bir de askıları kategorize etmekten bahsedelim. Askılar kişiselleştirilir ise eşyalarımızı bulmak ve ayırt etmek daha kolay olabilir. Mesela mavi renkteki askılara siyah kotlarınızı asarken, siyah renkteki askılara gömleklerinizi asabilirsiniz. Ya da askıları ters-düz şekilde kullanarak daha önce bir defa giydiğiniz ama kirlenmemiş kıyafetlerinizi ayırt edebilirsiniz. Tüm askıların kafaları dolabın iç yüzeyine bakarken kullanılmış kıyafetlerin askıları dolabın dış yüzeyine bakabilir. Böylelikle temiz ve az giyilmiş kıyafetleri ayırt etmek kolaylaşır.

Bunların yanı sıra bir başka sır ise perde kancalarına kotları asmaktır. Perde kancaları da giysileri düzenlemek için bir araç olarak kullanılabilir. Bu küçük kancalara kot ve ya kumaş pantolonlarınızı asabilirsiniz.

Bir başka ve etkili yöntem ise askılara metal şişe kapağı geçirmektir. Geçirdiğiniz metal kapaklar ile alt alta birçok askı elde edebilir ve yerden tasarruf edebilirsiniz. Tüm pantolonlarınız dolabınızın yarısını kaplayacak iken bu yöntemle 1/4ünü kaplayabilir.

İç çamaşırları kutulara koyarak ayırmak da işinizi kolaylaştıracaktır. Küçük karton, plastik ve ya ahşap kutular bu uygulama için yeterlidir. Bu sayede renk renk ve model model iç çamaşırlarınızı ayırabilir ve istediğiniz çamaşırı rahatlıkla bulabilirsiniz. Aynı yöntemi çoraplarınızı ve ya eşarplarınızı saklamak için de kullanabilirsiniz.

Çantaları dolabınızda ayırırken de boyutlarına, renklerine ve türlerine göre ayırmak size zaman kazandırır. Portföy çantalarınızı bir bölüme ve sırt çantalarınızı başka bir bölüme koymak gibi bir yönteme giderseniz. 1 gecelik bir seyahate gitmek için sırt çantası ararken özel gecelerde kullandığınız portföy çantaları da karıştırmak zorunda kalmazsınız.

Ayakkabılarınızı saklamak dolaplarda fazla yer kaplar. Yan yana koymak yerine iç içe koyabileceğiniz ayakkabı rampaları yerden tasarruf etmenizi sağlayacak aynı zamanda dolabınızın daha düzenli görünmesine yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın