Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Gebelik Testi Türleri Nelerdir? Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

0 550

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuk sahibi olmak isteyen ve ya gebelik şüphesi olan kişilerin hamile olup olmadığını öğrenmek için başvurduğu teşhis yöntemi gebelik testleridir. Bu testler sayesinde gebelik durumu anlaşılır. İki farklı gebelik testi türü vardır. Gebelik testi nasıl yapılır? Daha detaylı inceleyelim.

Gebelik testlerinden ilki ve en basiti idrar testidir. Eczaneden kolaylıkla temin edilir ve çubukların üzerine birkaç damla idrar damlatarak öğrenilebilir. Bir diğeri ise kan testleridir. Alınan kan testleri laboratuvar ortamında incelenir.

Gebelik testlerinin doğru zamanda, doğru şekilde yapılması gebelik testlerinden çıkan sonuçların güvenilirliğini artırır. Gebelik testleri sayesinde hamileliğin başlangıcı ile birlikte artan Beta-HCG hormonunun kanda ve ya idrarda miktarı ölçülür. Bu ölçümler ile testler sayesinde gebelik durumu tespit edilir.

Gebeliği tespit etmek için kullanılan idrar testleri üzerine birkaç damla idrar damlatılır. Bir süre beklendikten sonra tek çizgi halinde kalıyorsa hamilelik yok, çift çizgi haline geliyorsa  hamilelik var demektir. İdrar testleri kan testleri kadar kesin sonuçlar vermeyebiliyor. Bu nedenle idrar testinin ardından kan testine başvurmak da mantıklı olacaktır.

Artık günümüzde erken hamilelik testleri de bulunur. Bu testler sayesinde erken dönemde hamileliğin tespit edilmesi hedeflenir. Yani bu testler Beta-HCG hormonunun seviyesinin hafif yükselişini bile algılayabilecek hassasiyettedir.

Gebelik testi yapılmadan önce adet gecikmesi olması gerekir. Eğer adet günü geçtiyse gebelik testi yapılabilir. Erken gebelik testlerinden ise döllenmenin ardından ilk 5-6 gün içerisinde hamilelik tespit edilebilmektedir.

İdrar testlerinin yanında kan testleri ile gebelik tespiti kanda Beta-HCG hormonunun yükselip yükselmemesi ile anlaşılır. Sağlık kuruluşlarına başvurarak kan testi yaptırabilirsiniz. Aynı gün içerisinde de sonucunuzu alabilirsiniz.

Beta-HCG hormonu bazı hastalıklar nedeni ile de yükselebilir. Bu nedenle hamileliğin kesinliği için ultrason ve kalp atışlarının duyulması önemli ve güvenilirdir.  Gebelik testi sonucu pozitif çıktıysa tedbir amaçlı birkaç gün sonra test tekrarlanmalıdır.

İdrarda gebelik testleri için test kitinin içerisinde yazan kullanım kılavuzunu takip etmeniz size en güvenli sonucu verir. İdrar örneği boş bir kaba alınabilir ve test çubuğu bu kapta bekletilebilir. Bir diğer yöntemde ise test çubuğu idrar altında bekletilebilir. Bazı kitlerde damlalık bulunur ve idrardan bu damlalığın içerisine alınır ve test çubuğunun üzerine damlatılarak beklenilir. Doğru sonuç için 10-15 dakika beklemek gerekir.

İdrarda gebelik testi için en iyi saatler sabah ilk idrar saatidir. Bu yoğunluktan dolayı en güvenilir zamandır. İkinci çizgi silik şekilde görülebilir. Bu HCG düzeyinin düşüklüğünden kaynaklanmaktadır. Bu durumda test tekrarlanmalı ve ya farklı bir yöntem seçilmelidir.

Normal gebelik testlerinde adet gecikmesinin ardından test yapılmalıdır. Erken gebelik testlerinde ise cinsel birlikteliğin ardından 5-6 gün sonunda test yapılabilir. Fakat hem kan testinde hem idrar testinde adetin geçmesini beklemek önemlidir. Testler sonucu hamilelik tespit edildiyse 4-5 hafta sonra ultrasonla bakılmalıdır.

Cevap bırakın