Gebelikte Dengeli ve Düzenli Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı? Dengeli Ve Düzenli Beslenmek İçin Tercih Edilmesi Gereken Besinler Neler?

0 312

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hamileyken beslenme konusuna çok daha fazla özen göstermek gerekiyor. Gebelikte beslenme yeterli ve dengeli şekilde sürdürülmelidir. Gebelik döneminde ne yiyeceğinize karar vermek konusunda biraz zorluk yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde sadece tükettiğiniz besinler değil içecek olarak kullandığınız seçeneklerde de seçici davranmalısınız.

Gebelikte beslenme hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından büyük bir önem taşır. Sizin sağlıklı kalmanızı sağlayan beslenme alışkanlıkları bebeğinizin de gelişimi için ihtiyaç duyacağı gerekli vitaminleri ve mineralleri elde etmesini sağlayacaktır. Bu nedenle özellikle gebelikte ilk 3 ay içerisinde canınızın istemesine rağmen hamilelik öncesinde tükettiğiniz bazı besinlerden kaçınmalısınız. Özellikle bebeğinizin gelişiminin hızlı bir şekilde devam ettiği dönemlerde günlük yeterli besini almalısınız. Ancak karbonhidrat ve tükettiğiniz besin kalitesi açısından dikkatli olmalısınız. Peki, gebelikte beslenme nasıl olmalı? Ne tür besinler tüketilmelidir?

Gebelikte Neler Tüketilmeli?

Gebe kadınların en çok araştırma yaptığı konular arasında beslenme düzeni yer almaktadır. Gebelik sırasında ne yediğinizin farkında olmanız büyük bir önem taşıyor. Gebelikte beslenme kalitesine odaklı olmaya özen gösterin ve bu dönemde hem sizin için gerekli hem de bebeğinizin gelişimi için sağlıklı olacak besinlerden yeterli kadar tüketin. Hamilelikte alınması gereken 5 ana gıda grubu bulunuyor. Bu gıdaların yeterli miktarda tüketilmesi bebek gelişimi ve sizin sağlıklı kalabilmeniz için büyük bir öneme sahiptir.

Hamilelikte Dengeli Beslenmek Anneyi ve Bebeği Korur
Hamilelikte Dengeli Beslenmek Anneyi ve Bebeği Korur

Taze sebze ve meyveler; Günlük besin tüketiminde muhakkak yapılması gereken ürünler arasında yer alıyor. Taze sebze ve meyveler denildiğinde akla ilk olarak meyve salataları ve yeşil sebzelerden yapılmış salatalar gelmektedir. Gebelikte beslenme konusunda dikkat etmeye çalışan her hamile kadın sebze tüketimine özen gösteriyor. Bu sebzelerin temizlenme yöntemi de büyük bir öneme sahiptir.

Tahıl grubu besinler; gebelikte alınması gereken ancak bilinçsizce tüketilmesinin yanlış olacağı grupta yer almaktadır. Tahıl denildiğinde akla makarna, pirinç, bulgur, ekmek gibi besinler geliyor. Bu besinleri çok kısıtlı almak veya haftada birkaç kez tüketmek sağlıklı bir beslenme için önemli olacaktır.

Et, tavuk ve balık grubu; haftada 3-4 porsiyon tavuk, balık ve et tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Günlük olarak et, tavuk veya balık türünden birini tercih ederek öğünlerinizde muhakkak bol yeşilliklerle bu gıdaları tüketmelisiniz. Doğru pişirme yöntemleri ile tüketeceğiniz et, tavuk ve balık grubu besinler gebelikte beslenme konusunda muhakkak karşınıza çıkacak besin gruplarıdır.

Gebelikte beslenme söz konusu olduğunda süt ve süt ürünleri ile peynir grubu besinler söz konusu haline gelir. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan süt ve süt ürünleri sağlık açısından büyük bir önem taşırken yoğurt Hem gün içinde ara öğünler de hem de ana öğünlerin yanında tüketilmesi gereken bir besindir. Günlük peynir tüketim miktarına özen göstermek gerekir ve muhakkak yatmadan önce veya sabah süt tüketmek lazımdır. Bu dönemde annenin ve bebeğin ihtiyaç duyacağı kalsiyum bu besinler ile sağlanacaktır.

Cevap bırakın