Gebelikten Korunma (Doğum Kontrol) Yöntemleri Nelerdir?

Gebelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

0 228

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1. Doğum Kontrol Hapı

Her gün düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kadında yumurtlamayı ve döllenmeyi engeller. Adet döneminin ilk 5 gününde içilmeye başlanması gerekir. İlk gün başlanması daha sağlıklı olacaktır. Döllenmeyi önler ve rahim ağzındaki sıvıları kalınlaştırıp spermin rahime ulaşmasını engeller. Düzenli ve doğru kullanımda çok etkili bir yöntemdir. Ayrıca regl dönemini düzene sokar ve kadının adet sancılarını, gerginliğini azaltmaya yardımcı olur. Doğum kontrol hapı adet kanamalarının miktarını azaltır ve kansızlığı önler. Kullanımına başladıktan sonra 1-2 kilo alınabilir çünkü vücutta su tutacaktır. Sağlıklı beslenme ile bu durum normale rahatlıkla döner.

2. Rahim İçi Araçlar (Spiral)

Esnek metaryelden yapılmış olan spiraller rahmin içine yerleştirilir. Bir uzmandan yardım alınmalıdır. Bu spiraller spremlerin kadının tüplerine ulaşmasına engel olur. Çıkarıldıktan hemen sonra herşey eski haline döner. Emziren anneler kullanabilir. Anne sütünü etkilemez. Kullanılmaya başlandığı ilk dönemde adet kanında lekelenme ve artış görülebilir. Telaşlanmamak gerekir.

3. Aylık ve 3 Aylık İğneler

Aylık iğne düzenli olarak ayda bir kez kas içine enjekte edilir. İçerisinde östrojen ve progesteron bulunur. Adetin ilk 7 günü içinde yapılması gerekmektedir. Tercihen ilk günü yapılmalıdır. Emziren anneler kullanmamalıdır. 3 aylık iğne ise düzenli olarak 3 ayda bir kas içine enjekte edilir. İçerisinde progesteron bulundurur. Emziren anneler rahatlıkla kullanabilir, anne sütünü etkilemez. Aynı şekilde adetin ilk 7 günü içinde kullanmak gerekir.

4. Deri Altı Kapsülleri

Kolun iç kısmına yerleştirilen kibrit çöpü boyutundaki silikon çubuklara denir. İçerisinde progesteron vardır. 3 ya da 5 yıl boyunca gebelikten korur. Çok etkili bir yöntemdir. Emziren anneler rahatlıkla kullanabilir.

5. Diyafram

İnce plastikten yapılmış rahim ağzını örten bir kapaktır. Spermlerin kadın rahmine geçmesine engel olur. Cinsel ilişki öncesinde yerleştirilir ve cinsel ilişkinin ardından en az 6 saat sonra çıkarılmalıdır. Emziren kadınlar rahatlıkla kullanabilir. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucudur.

6. Spermisitler

Kadının vajinasına konularak uygulanmaktadır. Cinsel ilişkiden 10-15 dk önce tabletlerin vajina içine konulması gerekmektedir. Bu tabletler jel, fitil ve köpüren tabletlerdir. Spremleri etkisiz hale getirerek gebeliği önler. Vajina cinsel ilişkiden sonra ilk 6 saat yıkanmamalıdır. Bu etkisini kaybetmesine neden olabilir.

7. Kadında Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu)

Kadınların gebelikten korunmak için kullandığı bu yöntem çok etkili ve geri dönüşü olmayan bir yöntemdir. Çocuk istemeyen ya da artık çocuk istemeyen çiftlerde bu yöntem kullanılabilir. Fakat yapmadan önce iyi düşünülmelidir. Tüpler bağlandığı için spermler, yumurta ile karşılaşmaz.

8. Erkekte Kanalların Bağlanması (Vazektomi)

Çocuk istemeyen çiftlerin erkeğin kanallarının bağlanmasıyla korunduğu bir yöntemdir. Kalıcı, etkili ve geri dönüşü olmayan bir yöntemdir. Kadında da erkekte de tüp ve kanal bağlatma yöntemlerinde eş rızası gerekmektedir. Kanalların bağlanması cinsel ilişkideki diğer hiçbir kavramı olumsuz yönde etkilemez.

9. Prezervatif

Erkek tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış, ince lastik bir kılıftır. Spermlerin vajina içine girmesine engel olur. Marketlerde, eczanelerde rahatlıkla bulunabilir. Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklardan korur.

Bunların dışında doğal korunma yöntemleri de vardır. Bunlar diğer yöntemlere göre kesin çözümlü yöntemler değildir. Geri çekilme, yumurtlama dönemini takip etmek, emziren anne dönemi gibi yöntemlerde kullanılmaktadır.

Cevap bırakın