Genital Bölge Hijyeninde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genital Bölge Hijyeninde Nelere Dikkat Edilmelidir? Genital Bölgeyi Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir? Genital Bölgenin Hijyeni Neden Bu Kadar Önemlidir?

0 121

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Genital bölgemiz, vücudumuzun diğer bölgelerine göre çok daha hassas ve özel bakım gerektiren bir bölümüdür. Bu bölgenin temizliğine dikkat edilmediğinde bakteri ve mantar gibi bazı problemler oluşabilmektedir. Bunlar da tek başına bir problem olmaları yetmezmiş gibi beraberinde farklı sorunları da getirir.

Kadında genital bölge denildiğinde iç genital bölge ve dış genital bölgenin ayrımı iyi yapılmalıdır. Dış genital bölge tüylerimizin çıktığı ve dudak kısmı bulunan bölge iken; iç genital bölge vajinayı kapsamaktadır. Bu iki ayrı genital bölgenin asit baz dengesi birbirinden farklı olduğu için dış genital bölgeye uyguladığımız her temizliği iç genital bölgeye uygulayamayız. Dış genital bölgemiz aslında vücudun diğer kısımlarındaki deriyle aynı özellikleri taşır. İç genital bölge ise yani vajina bölgesi pH derecesi olarak asidik bir yapıya sahiptir. Bu bölgede bazı faydalı bakteriler bulunur. O bölge laktobasiller başta olmak üzere birçok mikroorganizma ile doludur ve devamlı nemli olan bir bölgedir.

İşte bu iç genital bölgenin pH düzeyi yanlış hijyen alışkanlıklarıyla bozulabiliyor ve bazı sorunlar oluşabiliyor. Bu nedenle o bölgenin temizliği çok önemlidir. Dış genital bölgenin diğer vücut derilerinden bir farkı elbette var. İç genital bölgeyi çevrelemesi onun iç genital bölgeyle aynı hijyen kurallarına uyulmasını gerektirir. Çünkü dış bölgeye normal vücudumuzu yıkadığımız jelleri kullanmak ama iç genital bölgeye değdirmemek gibi bir şansımız yoktur.

Genital bölge hijyeni denince ilk akla gelen ve en önemlisi tuvaletten sonra yapılacak temizliktir. Özellikle de büyük tuvaletten sonra temizlik konusunda çok hassas davranılmalıdır. Temizlik her zaman önden arkaya doğru yapılmalıdır. Eğer arkadan öne doğru yapılırsa dışkıda bulunan mikroplar vajina, idrar deliği ve çevresine yayılabilir ve birçok enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Yani ilk kuralımız tuvaletten sonra önden arkaya doğru temizliği sağlamaktır.

Genital bölge yıkanırken ne çok soğuk ne de çok sıcak suyla yıkanmamalıdır. Çünkü sıcak su o bölgeyi tahriş edebilir. Yine bunun gibi, sabun, duş jeli, parfüm, kolonya gibi tahriş edici ürünleri kesinlikle o bölgeye değdirmemek gerekir. Kokulu tuvalet kağıtları da kullanılmamalıdır. Genital bölgenin asidik ortamı daha farklıdır. pH derecesi 4 ve daha da düşük olabilen ve bu bölgeye özel üretilmiş bazı yıkama jelleri bulunmaktadır. İntim jel olarak adlandırılan bu jeller ile o bölge temizlenebilir. Fakat özel bir durumunuz varsa (mantar, egzama vs.) duru su ile yıkamak sizin için en iyisidir. Kendinizi rahatsız hissediyorsanız haftada 1 kere yıkayabilirsiniz.

Hamilelik sırasında genital bölgemiz çok daha hassaslaşır ve enfeksiyonlara çok daha yatkın ve açık olur. Hamilelik döneminde vajinal salgılar artar bu nedenle de o bölgede devamlı bir akıntı hali görülür. Bu da doğal olarak alınan kilolarla da beraber o bölgenin daha nemli bir hale gelmesine neden olur. Bu durumda hamilelik döneminde genital bölgenin hijyenine daha çok dikkat etmek gerekir. Çünkü dikkat edilmediği ve yeterince temiz tutulmadığı taktirde mantar ve buna benzer kötü kokulu akıntılar artar, kaşıntılar, kızarıklıklar, kuruluklar başlar.

  •     Sık sık iç çamaşırı değiştirilmeli
  •       Sentetik naylon iç çamaşırlarından uzak durulmalı
  •      Pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli
  •       Tuvalet temizliği önden arkaya yapılmalı
  •   Kokulu tuvalet kağıdı kullanılmamalı
  •  Herhangi bir kaşıntı, yeşil renkli akıntı, yanma, şişme, kızarıklık gibi belirtiler görülürse doktora başvurulmalı
  •    Vücut jelleri, sabun gibi ürünler kullanılmamalı
  •    Bunun yerine pH derecesi 3-4 olan, aşırı köpüren, alerjen madde bulundurmayan, parfümsüz intim jeller tercih edilebilir
  •    Doğal dengeyi korumak için beslenmeye çok dikkat edilmeli, özellikle de bu bölgenizle ilgili bir sorun yaşıyorsanız.
  •  Kefir tüketmek, dışarıdan probiyotik tabletler almak, sağlıklı ve düzenli beslenmek floranın dengesini ve sağlığını korur.

Ped kullanımı kadınları da rahatsız eden bir durumdur. Ped kullanımı bazen alerjilere neden olabilmektedir. Bu nedenle ped seçerken kimyasal işleme fazla maruz kalmadığını bilerek seçmek gerekir. Ayrıca pedlerin yüzeyinin yumuşak olmasına, kimyasal beyazlayıcı maddeler kullanılmadan üretilmiş olmasına, parfüm içermemesine dikkat edilmelidir. Bir pedi taktığınızda uzun süre o pedle kalmamalı, sık sık değiştirmelisiniz.

Adet haftasında duş almanın yararlı olmadığına dair bazı söylentiler bulunur. Ancak adet haftasında sık duş almak, pedlerin yarattığı nemi ve kötü kokuyu alarak bakteri ortamını uzaklaştırır ve florayı korur.

 

Cevap bırakın