Globozoospermi (Sperm Bozukluğu) Nedir?

Globozoospermi (Sperm Bozukluğu) Nedir? Globozoospermi Neden Olur? Globozoospermi Nasıl Tedavi Edilir?

0 1.054

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Globozoospermi (Sperm Bozukluğu) Nedir?

Globozoospermi sadece erkeklerde görülen ve kısırlığa neden olan bir problemdir. Normal, olgun sperm hücrelerinde akrozom adı verilen oval şekilli bir baş kısmı bulunmaktadır. Akrozomlar bir yumurta hücresinin dış zarını parçalayan, spermin yumurtayı döllemesine izin veren enzimler içermektedir.

Globozoospermi problemi yaşayan erkeklerde ise sperm hücreleri yuvarlak ve normalden büyük bir baş kısmına sahiptir. En önemlisi akrozom da içermez. Bazı vakalarda ise bozukluğun formuna göre sperm hücreleri küçük ve anormal yapıda bir akrozoma sahiptir. Bu nedenle globozoospermi hastalığı ikiye ayrılır. Biri total diğeri ise kısmi globozoospermidir.

Bu problemi yaşayan erkeklerde spermler olgunlaşmamıştır. Ayrıca öncül yapıdaki hücrelerden oluşmaktadır. Akrozomu bulunmayan, anormal sperm hücreleri ise yapı nedeniyle yumurta ile döllenemez ve bir kısırlık durumu söz konusu olur.

Sağlıklı ve olgunlaşmış bir sperm hücresi sperm başı, orta kısım ve kuyruk olmak üzere 3 kısımdan oluşmaktadır. Sperm bozukluğunda ise spermler akrozoma sahip olmaz ve ya anormal akrozoma sahip olur. Ayrıca genellikle yuvarlak başlı spermlerdir. Bu durumlar kısırlığa neden olmaktadır.

Globozoospermi bir diğer adıyla “Yuvarlak Başlı Spermatozoa” olarak anılmaktadır. Globozoospermi bir kısırlık sendromu olarak tanımlanır. spermatogenez yani erkekte sperm üretim sürecinde kusurlar yaşanması globozoospermiye neden olur.

Akrozomu bulunmayan ve ya anormal akrozoma sahip sperm hücreleri, yumurtanın dış zarına nüfuz edemez ve ya etse de akrozom yoksa yumurta döllenemez. Bu nedenle döllenme başarısızlıkları yaşanır. Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ICSI yani diğer adıyla mikroenjeksiyon, erkek kaynaklı inferlitife problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Erkek kaynaklı tüp bebek tedavilerinde IVF ve ICSI yöntemi kullanılır. IVF ise klasik bir tüp bebek yöntemi olup sperm ve yumurta hücrelerinin laboratuvar ortamında bir araya gelmesidir. ICSI yani mikroenjeksiyonda ise en sağlıklı sperm hücreleri seçilir ve yumurtanın içine enjekte edilir. ICSI yöntemi globoozspermi nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftlerde kullanılan ve döllenme başarısını artıran bir yöntemdir.

Globozoospermi hastalığının genetik problemlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Çünkü yapılan araştırmalarda bazı vakalarda aynı ailede iki veya daha fazla kardeşin bu rahatsızlığı olduğu gözlemlenmiştir. Bazı genlere ait mutasyonlar globozoospermiye neden olabilmektedir. Özellikle DPY19L2 geni bu duruma neden olmaktadır. Bu gen sperm hücrelerinin gelişmesinde görev yapan proteine talimatlar sunar. Ancak bu gende yaşanan mutasyonlar işlevsel olarak görev yapan proteinlerin kaybına sebep olur. Bu da sperm hücrelerinde akrozom bulunmamasına ve spermlerin anormal olmasına neden olur. Anormal akromozomu olmayan sperm ise yumurtayı döllemek için yumurtanın dış zarı yani zonadan geçemez. Böylelikle de kısırlık meydana gelir.

Globozoospermi Nasıl Tedavi Edilir?

Tüp bebek tedavisi globozoospermi problemi yaşayan erkeklerin bir tür çıkış kapısı olmuştur. Çünkü tüp bebek tedavisi keşfedilmeden önce globozoosperminin de farklı bir tedavi yöntemi bulunmamaktaydı. Bu nedenle de bu problemi yaşayan kişiler çocuk sahibi olamıyordu.  ICSI gibi tedavi yöntemleri ile de çiftlerde başarılı hamilelik ve doğumlar gerçekleşmeye başladı. Fakat total globozoospermi de ICSI tedavisine rağmen döllenme oranları hala düşüktür ve başarı elde edilmesi daha zordur.

Yumurta enjeksiyonu da globozoospermi problemi  yaşayan erkeklerin yardımına koşan bir yöntemdir. Erkeklerde görülen kısırlığa bağlı olarak tüp bebek tedavisinin başarısız olması halinde tercih edilir. Erkekten elde edilen yuvarlak başlı spermler ICSI tedavisinden önce birtakım özel işlemlerden geçer. Yumurta hücresi de özel teknikler ile uyarılır. İşlenmiş olan yuvarlak başlı sperm hücresi uyarılmış yumurtaya döllenir. Böylelikle daha başarılı sonuçlar elde edilme oranı yükselir.

Cevap bırakın