Goji Berry’nin Faydaları Nelerdir?

Goji Berry'nin Faydaları Nelerdir? Goji Berry Nedir? Goji Berry Nasıl Tüketilmelidir?

0 280

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen ve birçok faydası bulunan goji berry birçok farklı şekilde tüketilebilen ve halk arasında kurt üzümü olarak da adlandırılan bir meyvedir. Goji berry kuşburnuna benzer bir görüntüye sahip kırmızı küçük bir meyvedir. Tüm dünyaya adını duyurmayı başaran goji berry bu başarısını aslında faydalarından kazanmıştır.  Kuru yemiş, çay şeklinde tüketilebilen ve salata, tatlı gibi yiyeceklere de katılabilen lezzetli bir meyvedir.

Goji Berry’nin içerisinde E, C ve B vitaminleri bulunmaktadır. Aynı zamanda beta keroten, demir, çinko selenyum gibi birçok minerali de içerisinde barındırır. Tam bir protein deposu olan bu meyve tatlı ve sulu bir meyvedir. Şimdi birlikte bu muhteşem goji berry meyvesinin faydalarını maddeler halinde inceleyelim.

Goji Berry’nin Faydaları Nelerdir?

Goji Berry birçok faydası ile tüm dünyanın diline düşmüş ve son zamanlarda sık tercih edilen sağlıklı bir meyvedir. Şimdi birlikte maddeler halinde goji berry meyvesinin faydalarını inceleyelim;

  • İçerisinde bol miktarda B vitamini bulunur. Bu özelliği ile vücuda enerji verir ve konsantrasyonu artırır.
  • İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç oluşturur.
  • Antioksidan özellikleri vardır. Bu özelliği ile vücutta yaşlanma karşıtı etkiler yaratır ve yaşlanma belirtilerini önler.
  • İçerisinde 19 farklı amino asit barındırır. Bu mucizevi özelliği ile bolca protein sağlar ve lifli yapısıyla zayıflamaya yardımcı olur.
  • Goji berry içerisinde zeaxanthin adında bir madde bulunur. Bu madde sayesinde göz sağlığı korunur ve katarakt gibi hastalıklarının önüne geçilir.
  • Goji berry büyüme hormonuna olumlu etki etmektedir. Bu özelliği ile de kas gelişimini destekler, kemiklere kalsiyum depolar ve yaraların çabucak iyileşmesine yardımcı olur.
  • İçerisinde bulunan betain maddesi sayesinde karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıkların önüne geçer. Ayrıca böbrek sağlığına da oldukça faydalıdır.
  • Goji berry’nin içerisinde dünyada sadece birkaç bitkide bulunan germaniumun maddesi bulunur. Bu madde ise kanser engelleyici özelliğe sahiptir. Bu nedenle goji berry kanser riskini azaltır.
  • Goji berry kan basıncı ve kolesterolün normal değerlerde olmasına ve dengelenmesine yardımcı olur.
  • Goji berry, depresyon, anksiyete gibi psikolojik sorunların önüne geçmeye yardımcı olur.

Goji berry meyvesinin birçok tüketim şekli vardır. Taze haliyle de tüketilebilir bir meyvedir ancak ülkemizde henüz taze versiyonunu bulmak zordur. Bu nedenle aktardan kurutulmuş goji berry almanız mümkündür. Çaylara, salatalara, tatlılara, daha farklı yiyecek ve içeceklere eklenebilen ve lezzetli olan bu meyve her gün bir avuç tüketildiğinde vücudunuzda birçok olumlu etki bırakacaktır.

Cevap bırakın