Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı? Göz Sağlığını Korumak İçin Yapılacak Egzersizler Nelerdir?

0 175

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Göz sağlığı hepimiz için oldukça önemlidir. Göz, bizim 5 duyu organımızdan biridir. Duyu organlarımızdan biri olmadığında ve ya artık eskisi kadar verimli çalışmadığında hayatımızın ilerleyişinde zorluklar yaşayabiliriz. Gözler hassas duyu organlarımızdır. Özellikle uzun saatler masa başında oturarak çalışanlar ve uzun saatler bilgisayar kullanmak durumunda kalanlar için zamanla göz problemleri oluşabilmektedir. Göz sağlığı çeşitli yöntemler ile korunabilmektedir. Ne kadar erken göz problemlerimizi fark edersek ve ne kadar dikkatli olup göz sağlığımıza özen gösterirsek. İleriki yaşlarda o kadar rahat ederiz.

Peki göz sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

  • Göz sağlığını korumak için yapılacak uygulamalardan bir tanesi göz kapaklarına masaj yapmaktır. Gözlerimiz gün boyunca yorulduktan sonra şişer, ağrır ve batar. Biz bunun azalmasını sağlamak için gözümüze masaj yapabiliriz. Göz kapaklarına masaj yapmak göz çevresindeki kasları gevşeterek oluşan yorgunluğu ve ağırlığı alır. Ayrıca gözlerdeki kuruluğu da önler. Araştırmalara göre uzmanlar, her gün ortalama olarak 20 saniye yapılacak göz kapağı masajı ilerleyen dönemlerde göz sağlığı problemleriyle karşılaşma ihtimalimizi en aza düşürür.
  • Kolaylıkla yapabileceğimiz basit göz egzersizleri gözlerimizin rahatlamasını sağlar. Uzmanların verdiği bir öneriye göre gözlerimizi birkaç saniye boyunca saat yönünde ve ardından bir kaç saniyede tersi yönde döndürmeli ve bunu ara vererek 4-5 kez tekrarlamalıyız. Bu bizim göz sağlığımızı korumamıza yardımcı olacaktır.
  • Göz sağlığını korumak için bir de “palming” adı verilen bir yöntem bulunmaktadır.  Gözleri avuç içleri ile kapatarak dinlenmesini sağlamak palming yöntemi olarak adlandırılıyor. Uygulaması ise şu şekilde yapılıyor; gözler kapatılır avuç içleri birbirine sürtülerek ısıtılır, göz kapakları üzerine konur ve en az 30 saniye boyunca bu şekilde bekletilir. Sıcak kompres gibi de düşünülebilir. Göz sağlığını korumaya yardımcı bu yöntemi gün içinde birkaç defa uygulayabilirsiniz.
  • Göz sağlığı için bir başka yöntemde sıcak ve soğuk su uygulamalarıdır. Bu uygulama göz sağlığı ve göz yorgunluğunu gidermek açısından oldukça faydalıdır. Soğuk su göz kaslarını gevşetir ve kan dolaşımını hızlandırır. Bu faydaları sayesinde göz yorgunluğunu alır. Bu uygulamayı yaptığınızda gözünüzden bir acı çıkıyormuş ve gözleriniz hafifliyormuş gibi hissedeceksiniz. Bunu hissediyorsanız iyi anlama geldiğini bilmelisiniz. Bir pamuğu soğuk suyla ıslatıp gözlerinizi kapatıp üzerine ıslak pamukları yerleştirerek yapılacak bu uygulama size iyi gelecektir. Bunun yerine yüzünüzü soğuk su ile yıkamak da sizi rahatlatır. Aynı işlemi sıcak su ile de yapabiliriz. Sıcak su göz kaslarını gevşetmeye yardım eder ve göz kuruluğunu azaltır. Göz kuruluğu yaşayan kişiler gözlerine sıcak su ile gün içerisinde birkaç defa masaj yapmalılardır. Ya da yine bir pamuğa sıcak su döküp pamukları göz kapakları üzerine yerleştirip 5 dakika bekletebilirler. Bu gözlerin rahatlamasına ve yorgunluğu atmasına yardımcı olacaktır.
  • Göz sağlığımızı korumak için yapabileceğimiz yöntemlerin yanında göz kontrolleri de gelmektedir. Erken teşhis göz sağlığı için önemlidir. Göz doktorumuzdan belirli aralıklarla randevu alıp gözlerimizi kontrol ettirmek yararımıza olacaktır.
  • Bilgisayar başında durduğumuz vakitlerde parlaklığı fazla açmamalıyız ve gözümüze zarar veren ışıkları filtrelemeliyiz.
  • Bilgisayar başında, kitap okurken, belgeleri düzenlerken bir dinlendirici gözlük takmak gözlerimizin daha az yorulmasına yardımcı olacaktır.

 

 

Cevap bırakın