Göz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Göz Şişmesine Ne İyi Gelir? Göz Şişmesi İçin Bitkisel Çözümler Nelerdir? Göz Enfeksiyonu Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

0 240

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Göz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Gözler zaman zaman farklı nedenlere bağlı olarak şişebilir. Bu mikrop kaptığı için, alerjik bir durum olduğu için, enfeksiyon kaptığından ve ya tozlu ortamlarda fazla bulunulduğu için olabilir. Şimdi birlikte göz şişmesine ne iyi gelir inceleyelim.

Bu durumlar ile karşılaşıldığında her iki gözün de şişmesi beklenmemelidir. Bazen her 2 göz de şişerken bazen teki şişebilir. İyileşme sürecini hızlandırmak ve daha fazla belirti göstermesini engellemek için bazı doğal çözümler bulunuyor. Göz şişmesine ne iyi gelir inceleyelim.

Çay

Çay yaprakları birçok antibakteriyel bileşeni içerisinde bulundurur. Çay gözlerde şişliği ve kızarıklığı almaya yarar. Siyah çay özellikle bu konuda çok etkilidir. Hazır çay torbaları sıcak suyun içerisinde kaynatılır ve demlenir. Çay hazır olduğunda çay torbalarını alın ve ılıdıktan sonra şişen gözde 10-15 dakika kadar bekletin.

Bal

Bal bakteri kolonisini öldürmeye yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bunun için ise bal ve su eşit şekilde karıştırılmalı ve elde edilen karışım bir cezvenin içinde kaynatılmalıdır. Ardından bu karışım bir bez yardımı ile şişme olan bölgeye sürülerek uygulanmalıdır. Bu karışım kişinin gözünde varsa yabancı maddeleri de dışarı atılmasını sağlar. Bal ile hazırlayacağınız bu tarif oldukça etkili bir yöntemdir.

Papatya Çayı

Göz enfeksiyonlarının tedavisinde papatya çayı oldukça etkilidir. Kurutulmuş papatya yaprakları ve ya çay poşeti suyun içerisine atılır ve kaynatılır. Kaynayan çay oda sıcaklığına gelene kadar bekletilir ve ardından etkilenen şiş bölgeye sürülür. Bu şekilde kaşıntı ve acı hisleri varsa azaltılmış olur. Ancak tedavi sırasında fayda sağlamaya çalışırken zarar da verebiliriz. Bunu engellemek için kullandığımız bez ve ya pamuğun temiz olmasına özen göstermeliyiz.

Aloe Vera

Gözdeki şişliğin giderilmesi için kuru ve temiz bir bez ya da pamuk topağı yardımıyla aleo veraa kullanılmalıdır. Temiz bir bez aloe vera jeli ile ıslatılır ve şişmiş olan bölgeye sürülür. Bu hem büyük bir rahatlama sağlayacak hem de kızarıklığı azaltacaktır.

Keten Tohumu

Keten tohumu gözde oluşacak kaşıntı hissini azaltma özelliğine sahiptir. Ayrıca acı hissini de hafifletir. Bir bardak su bir cezvede kaynatılır. Ardından içerisine 1 çay kaşığı keten tohumu eklenir ve karıştırılır. 10-15 dakika boyunca demlendirilir. Sonrasında ise kaynatılan keten tohumu bir bezin içerisine alınır ve yarım saat boyunca gözün üzerinde bu topak bekletilir.

Yasemin Çiçeği

Bir kavanoz damıtılmış su ve yasemin çiçekleri alın. Ardından bu suyun içerisine yasemin çiçeklerini koyun ve bir gece bekletin. Ertesi sabah gözler bu su ile durulanır. Daha etkili çözüm için ise günde 2 ve ya 3 kez uygulama yapılabilir.

Patates

Patatesler dilimler halinde kesilmeli ve göz kapakları üzerine konulmalıdır. Bu sayede gözlerde rahatlama sağlanır ve şişlik azaltılır. Ayrıca gözdeki yanma ve kızarıklık hissinin de böylece önüne geçilebilir. 1 hafta boyunca uygulanan bu tedavi etkili olacaktır.

Rezene tohumu

Rezene tohumları da suda kaynatılır ve demlenir. Elde edilen bu sıvı ile de gözler temizlenmelidir. Böylelikle enfeksiyonların da önüne geçilmiş olur ve hızlı bir tedavi sağlanabilir.

Biraz garip gelebilir ama Hindistan cevizi yağı da bu tedavide kullanılabilmektedir. İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunan esansiyel yağlardan biri olan hindistan cevizi yağı gözdeki kaşıntı ve kızarıklık hissini alır. Böylelikle de tedavi hızlanır. Günde en az 1 kez uygulanmalıdır.

Cevap bırakın