Grip ve Nezleden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Grip ve Nezleden Korunma Yöntemleri Nelerdir? Grip ve Nezle Belirtileri Nelerdir? Grip ve Nezle Tedavisinde Neler İyi Gelir?

0 181

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Mevsim değişiklikleri, havaların birden soğuması ve ya ısınması insan vücudunda da bazı değişiklikler yaratır. Bu duruma alışmak konusunda zorluk yaşayan insanlar mevsim geçişlerinde grip ve ya nezleye yakalanabilirler.

Bu uyum sağlama durumu tüm canlılarda görülür. Tüm canlılar yeni mevsime uyum sağlamak için bazı değişiklikler yapar. Ağaçlar yaprak döker, kuşlar ev değiştirir, insan vücudu da mevsim geçişlerinde bağışıklık anlamında zayıflayabilir. İşte bu noktada grip ve nezleler ortaya çıkar. Grip ve nezleden korunmak için bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri sizinle paylaşacağız.

Grip ve Nezleden Korunma Yöntemleri

Öncelikle çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar mevsim geçişlerinde grip aşısı olmalıdırlar. Bu vücutlarının virüslere karşı bağışıklık kazanmasını sağlar ve geçişleri grip ve nezle olmadan atlatabilirler.

Grip ve nezleden kurtulmak için antibiyotik kullanmak oldukça zararlıdır. Antibiyotikler savunma sistemini çökertir ve bu durumda virüslerin çoğalmasına yol açar.

Özellikle korona virüsün tüm dünyayı sardığı bu günlerde grip ve nezleden korunmak için maske takılmalı, sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

Bol bol mevsim yeşillikleri, sebze ve meyveleri tüketilmelidir. Kışa gireceğimiz bu zamanlarda sıkça yeşillik, narenciye, meyve, havuç, soğan, sarımsak, mandalina, zerdeçal vb. protein ve vitaminler tüketmek bağışıklığımızı kuvvetlendirecektir.

Bol sıvı tüketmek hayatımızın her döneminde bizim için çok önemlidir. Bu mevsim geçişinde de grip ve nezleden korunmak için bol bol sıvı tüketmeliyiz. Meyve ve sebzeleri bazen direkt olarak bazen de  meyve ve ya sebze suyu olarak tüketebiliriz. Hatta turşuların kurulduğu bu zamanlarda turşu suyu tüketmek bağışıklığınızı inanılmaz derecede güçlendirecektir.

Yaşadığınız alanı temiz tutmak her zaman önemlidir. Özellikle bu dönemlerde evinizi detaylıca temizleyerek kışa girmek sizin için çok daha sağlıklı olacaktır. Ev ortamını temiz tutmalı ve sık sık havalandırmalısınız.

Korona virüsün aktif olduğu ve mevsim geçişlerinin bağışıklığı düşürdüğü bu dönemde grip ve nezleden korunmak için kalabalık ortamlardan temel ihtiyaçlarımızı karşılamak dışında uzak kalmalıyız.

Bazı insanlar C ve D vitaminlerini besinlerden alamayabilir. Bu gibi durumlarda C ve D vitaminini ve vücudunuzda eksik olabilecek B12 gibi vitaminleri takviye vitamin ilaçları ile karşılayabilirsiniz. Mümkün olduğunca besinlerden karşılamaya çalışmak sağlığınız için daha faydalı olacaktır. Fakat aksi durumlarda vitamin ilaçları ile de takviye alabilirsiniz.

Bu zamanlarda vücudu dinç ve enerjik tutmak önemlidir. Aktif şekilde tempolu yürüyüşler yapmak bağışıklığınız ve sağlığınız için çok iyi olacaktır. Kalabalık olmayan yürüyüş ve koşu alanlarında sabah yürüyüşlerine çıkabilir ve vücudunuzu dinamik hale getirebilirsiniz.

Ev ortamınız bu dönemlerde ideal ısıda olmalıdır. Üşümeniz durumunda da grip ve ya nezleye yakalanabilirsiniz. Evin ideal ısısı 21-22 derecedir. Bu ısının altında ve ya çok üstünde bir ev ısısı olmamalıdır. Çok olması dinç olmamanıza neden olur. Az olması ise üşüyüp grip nezle olma ihtimalinizi artırmaya…

Düzenli ve kesintisiz uyku hayatın her döneminde önemlidir. Günde 7-8 saat düzenli ve kesintisiz uyku bağışıklık sisteminizin zayıflamasına engel olur.

Kronik rahatsızlıklarınız varsa bu hastalıklara karşı yeni mevsime geçmeden önce muhakkak aşı yaptırmalısınız.

Cevap bırakın