Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Kefir Kullanımının Önemi

Güçlü bir bağışıklık sistemi için kefirin önemi nedir? Kefir kullanımı vücudu bakteri ve virüslerden nasıl koruyor?

0 251

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Havaların soğuması ve kış aylarının güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç duyarız. Virüs ve bakterilere karşı korunmak, sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Hele ki pandemi döneminde hasta olmamak ve kendimizi korumak daha da önemlidir. Son yıllarda değeri daha da anlaşılan kefir, bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Vücudu bakterilerden ve virüslerden korur.

Kefirin faydaları saymakla bitmez. Süt ve kefir tohumlarının mayalanması sonucu bazı yararlı bakteri ve maya türlerinin meydana gelmesiyle oluşur. Kalp ve damar sağlığına ayrıca mide ve bağırsak sağlığına iyi gelir. Kanser oluşumunu engeller. Bağışıklık (immun) sistemini güçlendirir.

Kefir; B1, B12 ve K2 vitamini, kalsiyum, magnezyum, biotin, folik asit, amino asitler bakımından zengindir. Özellikle bağırsaktaki yararlı bakterilerin artışına yardımcı olur. Bu bakterilerin vücuda dışarıdan giren ya da vücutta oluşan mikroorganizma ve tümör hücreleri gibi yabancı maddelere karşı çıkar.

Kefir anne sütüne en yakın besindir. Kefirin bağışıklık sistemni güçelndirici etkisi vardır. Pek çok hastalıktan insanı korur.  Anneler bebeklerini doğumdan sonra ilk yarım saatte emzirmelilerdir. Buna ilk süt denir. İçerisinde immunoglobulinler içerir. Anne sütüne en yakın besin olan kefirin içinde de anne sütünün içinde bulunan vitaminler ve mineraller bulunur. Anneler ve bebekler evde hazırlanan kefirlerden tüketmelidir. Kefirde laktoz oranı fazladır. Bu nedenle vücudunda laktoz azlığı olan bireyler de kefir kullanmalıdır.

f

Pandemi döneminde okullar online eğitim ile devam etmektedir. Fakat okula yeni başlayacaklar için kefir kullanımı oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve virüslerden koruduğu için çocukların kefir kullanması önemlidir. Bu dönemde çocuklara maske takmayı, mesafeli davranmayı, el yıkama eğitimleri verilmeli fakat bunun yanında sağlıklı beslenmeyi de öğretmeliyiz. Bu noktada kefiri çocuklara güzelleştirerek alıştırmak devreye giriyor. İçine meyve parçaları konulabilir. Koronavirüs haricinde diğer viral rahatsızlıkları da önler. Kefir kullanıyoruz diye diğer tedbirleri elden bırakmamalıyız. Farklı sağlıklı besinler de almalıyız.

 

Kefirin Faydaları Nelerdir?

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

  • Kötü kolesterolü düşürerek kanda pıhtılaşmayı ve tıkanmayı azaltır.
  • Tansiyonu dengeler ve kalp-damar sistemi üzerinde iyileştirici etkisi mevcuttur.

  • Kanı temizler.

  • Bağırsaktaki yararlı mikroorganizmaların üremesini sağlar.

  • Antitümoral etkisi sayesinde kanser hücrelerinin oluşmasını engeller.
  • Vitamin eksikliğini engeller.

  • Antioksidan etkisi sayesinde enerji verir ve genç kalmayı sağlar.

Cevap bırakın