Güne Başlarken Uykuyu Açmanın Yolları Nelerdir?

Güne Başlarken Uykuyu Açmanın Yolları Nelerdir? Uykumuzu Hangi Yöntemlerle Açabiliriz? Sabahları Uyku Nasıl Açılır?

0 508

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çoğu insan işe, okula, toplantıya yetişmek için güne erken başlamak zorundadır. Önceki gece geç uyumuş ya da hala sabah uyanmaya alışmamış olabiliriz ve sabahları uyandığımızda hala uykulu oluruz. Uykumuzu açmamız için bazı yollar elbette vardır. çoğu insanın başvurduğu ilk yol kahve içmek oluyor. Fakat kafein haricinde bazı düzenlemeler yapmanız ve bazı alışkanlıklar edinmeniz uykunuzu açmak için kafeine gerek duymamanızı sağlayabilir. Bunlara birlikte göz atalım;

Güne zinde başlamak için yapmamız gerekenler aslında üç ayrı parçadan oluşmaktadır. Uyumadan önce yapılması gerekenler, uyurken dikkat edilmesi gerekenler ve uyandıktan sonra yapılması gerekenler olarak adlandırabiliriz. Bunları sırayla inceleyelim.

Uyumadan Önce Yapılması Gerekenler

Alkol, Kahve ve Çikolata Tüketiminden Uzak Durun

Sabahları dinç uyanmak iyi bir uyku uyumaktan geçmektedir. Uyku kalitesini azaltacak şeyler tüketmek sabah uyandığınızda sizin için keyifli olmayacaktır. Alkol, kahve ve çikolata uyku kalitesini düşürecek yiyecek ve içeceklerdir. Bu ürünlerin tüketiminde uykunuz kesintisiz olmayacaktır. Her şeye uyanabilir hale gelmiş olacaksınız. Bu da sizin yeterince dinlenmenizi engeller. Akşam yemeğinin ardından kahve, alkol ve çikolata tüketiminden uzak durun. Bunların haricinde yine midenizi zorlayacak şeyler yemekten kaçının. Sindirim süreci zaman alacağından dolayı yemekten sonra uzanmak sizi dinlendirmez. Vücudunuz hala çalışır pozisyondadır, yediklerinizi sindirmeye çalışıyordur. Bu nedenle yemek ve yatmak arasında en az 3  saat olmalıdır. Sindirim tamamlanmış ve vücut uykuya hazır hale gelmişken uyumalısınız.

Meditasyon Yapın, Sizi Rahatlatacak Eylemlerde Bulunun

Her gece yatmadan önce yarım saat ile bir saat arasında meditasyon yapmak günün yorgunluğunu üzerinizden atmanızı sağlar. Sonraki günle ilgili düşüneceğiniz, kaygılanacağınız düşüncelerden sizi uzaklaştırır. Bir tütsü ve ya mum yakıp gözlerinizi ve bedeninizi dinlendirmeniz de sizin rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

2. Yatağınızı En Rahat Edeceğiniz Şekilde Düzenleyin

Bazı prensiplere göre uyandığınızda odanızın kapısını görmeyecek şekilde konumlandırdığınız bir yatak sizin daha rahat bir uyku çekmenize katkıda bulunmaktadır. Bu kişiye güven hissi verdiğinden daha iyi uyumasına yardımcı oluyor. Odanızı kendinizi en güvende ve mutlu hissettiğiniz şekilde yerleştirin ve dekore edin. Bu sizin uykunuzu kaliteli hale getirecektir.

Uyumadan Önce Tuvalet İhtiyacınızı Karşılayın

Uyumadan önce tuvalet ihtiyacınızı karşılamak uyku sırasında uyanıp tuvalete gitmenizi engeller. Bu da uykunuzun bölünmemesini sağlar ve daha kaliteli uyku uyumuş olursunuz. Tuvalet için uyandığınızda tekrar uyumakta zorlanabilirsiniz. Uyku kalitenizi ve sürenizi düşürmemek için tuvalet ihtiyacınızı uyumadan önce karşılamanızı öneririz.

Uyku Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Isı Ayarı

Kaliteli bir uyku uyumak için odanızın ısısını doğru ayara getirmelisiniz. Uyku sırasında enerjinizin sabit ve sakin kalması gerekmektedir. Üşümeniz ve ya terlemeniz enerjinizin sabit kalmasına engel olur. Bu nedenle uyku sırasında oda ısınız sabit ve ayarında olmalıdır. Geceliklerinizi ve yatak örtünüzü hava ve ortam sıcaklığına göre iyi ayarlamalısınız.

Odanın Hava Alması

Kış aylarında bu pek mümkün olmasa da yaz aylarında uyurken pencerenizin açık olması sizin için iyi olacaktır. Pencerenizin açık olması ortamdaki karbondioksitin dışarı çıkmasını sağlar. Ayrıca dışarıdan da odaya oksijen girmesini sağlar. Böylece daha kaliteli bir uyku uyumuş olursunuz.

Düzenli Uyku Şart

Uykunun belirli bir süresinin olmasındansa yatağa girip çıkma saatlerinizin düzenli olması sizin kaliteli uyku uyumanıza daha çok yardımcı olur. Herkesin kendine göre uyuması gereken saat değişir. Kimi insan 6 saat uykuyla uykusunu alırken kimi insan 8 saat uykuyla alır. Bu sebeple önemli olan nokta uyuma ve uyanma saatlerinin belirlenmesidir.

Uyurken Gürültülü Ortamlardan Uzak Durun

Bir gürültü ile uyanmak sizi stres yapabilir. Bu nedenle uyku kaliteniz düşer. Hem uykunuz bölünmüş olur hem de beklemediğiniz bir ses ile karşılaşır ve o an korkup stres olabilirsiniz. Uyuduğunuz ortamın sessiz olmasına dikkat edin. Eğer ki etrafta gürültü var ise kulak tıkacı kullanabilirsiniz.

Uyurken Karanlık Bir Ortam Seçin

Uyurken karanlık bir ortamda olmanız sizin uykuya daha çabuk adapte olmanızı sağlar. Ayrıca daha kaliteli bir uyku geçirirsiniz. Odanızın ışığı bir anda yandığında uykunuz bölünür ve ya gece lambası ile uyuduğunuzda gözleriniz ışıktan etkilenir ve tam olarak dinlenememiş olursunuz. Bu nedenle uyurken ışıktan uzaklaşın ve odanızı karanlık hale getirin. Eğer çok güneş alan bir odanız varsa ve sabah uyanmanız gereken vakitten önce uyanmanıza sebep oluyorsa bir göz bandından yardım alabilirsiniz.

Uyandıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatağınızı Hemen Terk Edin

Alarmlarımız çaldıktan sonra 5 dakika daha uyumak için alarmlarımızı erteleyebilmekteyiz. Fakat bazı araştırmalara göre yataktan hemen kalkmak uykunuzun açılmasını çok daha kolay hale getirmektedir. Uyandıktan sonra yatakta ne kadar çok vakit geçirirseniz uyanmanız ve kendinize gelmeniz o kadar zorlaşır.

Uyandığınızda Bir Bardak Su İçin

Uyandığınızda boş mideye bir bardak su içmeniz hem sağlığınız için faydalıdır hem de uyanmanıza yardımcı olur. Su metabolizmayı hızlandırır böylece daha hızlı uyanmanıza katkıda bulunur. Dikkatinizi daha çabuk toplamanızı sağlar.

Uyandıktan Sonra Güzel Bir Egzersiz Yapın

Sabahları uyandığınızda kendinizi dinlenmemiş ve bitkin hissediyorsanız, temiz hava almak ve vücudunuzu açmak size iyi gelecektir. Uyandıktan sonra biraz yürüyüşe ve ya koşuya çıkmak çok daha hızlı uyanmanıza yardımcı olur. Eğer ki dışarı çıkıp koşu ve ya yürüyüş yapma imkanınız yoksa uyandıktan sonra evinizde esneme hareketleri yaparak vücudunuzu rahatlatabilir ve uykunuzu açabilirsiniz. Bunları yapmak günden güne daha zinde uyanmanıza yardımcı olacaktır.

Uyandığınız Her Sabahta Kafein Tüketmeyin

Bazı araştırmalarda devamlı kafein kullanımında vücudun kafein kullanımına alışkın hale geldiği görülmüştür. Bir süre sonra kafeine bağımlı hale gelebilirsiniz ve kafein almadan kendinize gelemezsiniz. Bu sağlığınız için zararlıdır. Ayrıca sürekli kafein almak bir süre sonra uykumuzu açmamız için yeterli olmayacaktır. Bünye kafeine alışmış olacak ve artık daha fazlasına ihtiyaç duyar hale gelecektir. Sadece gerçekten kendinizi çok yorgun hissettiğiniz günlerde, uyuma saatinizi kaçırdığınız ve uykunuzu alamadığınız günlerde kahve içmek sağlığınız ve bünyeniz için daha iyi olacaktır.

Uyandığınızda Bir Adet Elma Yiyin

Hepimiz kafein alımının uykuyu açmanın en iyi yöntem olduğunu düşünürüz fakat bu durum böyle değildir. Sabahları bir adet elma yemek uykunuzu kafeinin açtığından çok daha iyi açabilir. Uzmanlar sabahları bir adet yeşil elma yemenin uykuyu çok iyi şekilde açtığını söylemektedir. Kas hareketleriniz çok olacağından uykunuz açılır ve elmanın o güzel, ferah tadı uykunuzu açmanıza katkıda bulunur. Bu nedenle sabahları uyandığınızda kahvaltınıza bir adet yeşil elma ekleyebilirsiniz.

Uyandığınızda Sizi Ayağa Kaldıracak Bir Sebebiniz Olsun

Kimi zaman hayatın çok boş olduğunu, harekete geçmek için hiçbir nedenimiz olmadığını düşünürüz ve ya başımıza gelen talihsiz bir olayın ardından hayat artık çok boş gelir ve hiçbir hevesimiz isteğimiz kalmaz. Ancak hayatın böyle geçmeyeceğini kabul etmeli ve kendimize her güne heyecanlı ve istekli uyanmak için bir amaç edinmeli, sebep bulmalıyız. Sabahları kalktığınızda istemeyerek çalıştığınız bir işe gidiyorsanız da bu durumu yaşıyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir durumdaysanız işinizden sonra ve ya önce yapacağınız sizi ayağa kaldıracak güzel bir sebep oluşturun. Bu sizin daha atik olmanızı sağlayacaktır.

 

 

Cevap bırakın