Hamileler İçin Bakım Önerileri

Hamilelikte Anne Adayları Nasıl Bakım Yapabilirler? Hamilelik Döneminde Bir Kadın İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

0 180

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hamilelik döneminde annenin fiziksel özellikleri, cilt tipi değişir. Hamilelikten önce kuru bir cilde sahipken hamilelikten sonra yağlı bir cilde dönebilir. Yüzünde değişimler olabilir. Vücudunda selülit ve çatlak oluşumu olabilir. Bunların hiçbiri olmasa bile anne adayı kendini bakımlı ve daha çekici hissetmek isteyebilir. Hamilelikten önceki rutinlerini kaçırmak istemiyor ve cildine iyi bakmak istiyor olabilir. Ki anne adayının böyle düşünmesi çok sağlıklı bir düşüncedir.

Öncelikle hamileliğin getirdiği kiloları kabullenmekle başlayalım. Her kadın hamilelik döneminde kilo alır fakat kadın kendini yeni bedeniyle de sevmelidir.. Hiçbir insan kusursuz değildir ve bu tarz güzellik algıları hepimizi yıpratır. Kimse güzellik algılarına uymak zorunda değildir. Bedeninizi ve kendinizi sevin her halinizle güzel olduğunuzu bilin. Bunların ardından cildinizi daha geç yaşlandırmak ve ya oluşan çatlakların oluşumunu durdurmak gayet doğal bir istektir. Peki anne adayı hamilelik döneminde nasıl bakım yapmalıdır?

Hamilelik döneminde ter bezleri normale göre daha fazla çalışır. Ter kokunuz ağırlaşmış önceden hiç ter kokmuyorken şuan rahatsız oluyor olabilirsiniz. Her gün bir defa duşa girin. Ayrıca koltuk altlarınıza doğal katkısız karbonat sürmek ter koku oluşumunuzu azaltacaktır.

Hamilelikten dolayı şişen göğüslerde çatlak oluşumu gözlenebilir. Ilık bir duş aldıktan sonra çatlak oluşan bölgeleri güzelce nemlendirin. Çatlamış olan yer hala kırmızı-mor görüntüdeyse bu çatlağın yeni olduğu anlamına gelir ve önüne geçilebilir. O bölgeleri nemlendirerek daha fazlasına engel olabilirsiniz. Çatlak olan bölge ten rengine döndüyse tekrar eski haline döndürmek zordur. Göğüs sarkmalarını engellemek için göğüs dikleştici egzersizler yapabilirsiniz.

Hamilelik döneminde saç boyatmak çok zararlıdır ve kesinlikle yapılmamalıdır. Bu sebepten saçlarınızı daha bakımsız hissediyor olabilirsiniz ya da hamileliğin ardından saç tipiniz renginiz değişmiş olabilir. Bu değişiklikleri kabullenin. Hindistan cevizi yağı ile saçlarınızı yağlayıp bir süre bekleyin sonra ılık su ile güzelce durulayın. Bu saçlarınızın yumuşamasını sağlayacak ve kırık oluşumuna engel olacaktır.

Yüzünüzde bu dönemde siyah noktalar oluşmuş ve gözenekleriniz tıkanmış olabilir. Yüzünüze yapacağınız bir buhar banyosu gözeneklerinizin açılmasını sağlayacaktır. Yüzünüzün genişliğinden daha büyük bir kovaya kaynar su koyun ve kafanızı kovaya doğru içine sokmadan tutun. Buhar gözeneklerinizi açacaktır. Bunun ardından yüzünüze soyulabilir kil maskeleri yapabilirsiniz. Bu açılan gözeneklerinizin içindeki kirleri temizleyecektir. Yüzünüzü temizledikten sonra tonik kullanarak açılmış gözeneklerinizi kir dolmadan tekrar sıkılaştırmalısınız ki yüzünüzde büyük gözenek görünümü olmasın. Bunu gül suyu kullanarak yapabilirsiniz. Doğal içerikli cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile de yüzünüzü nemlendirirseniz yeterli bakımı yüzünüze sağlamış olacaksınız. Cildinize yapabileceğiniz bir çok doğal içerikli ve evde rahatça yapabileceğiniz maske önerileri bulunmaktadır. Bunları deneyip cildinize en iyi geleni kullanabilirsiniz.

Tırnaklarınız hamilelik döneminde çok çabuk kırılabilir. Bunu engellemek için bir tırnak bakım kremi alıp tırnaklarınızı güçlendirebilirsiniz. Bu dönemde oje sürmek tavsiye edilmez fakat kullanıyorsanız bile 3 günden fazla tutulmamalı ve tırnak hava aldırılmalıdır.

Kol ve bacaklarınızda selülit oluşumunu engellemek için düzenli yürüyüşlere çıkıp egzersizler yapabilirsiniz. Bacaklarınızı ve kollarınızı vücut losyonlarıyla nemlendirmeli, nemlendirirken de masaj yapmalı ve kan dolaşımını hızlandırmalısınız.

Cevap bırakın