Hamileler Koronavirüsten Nasıl Korunur?

Hamileler Koronavirüsten Nasıl Korunur? Hamileler Koronavirüs Döneminde Nelere Dikkat Etmelidir? Pandemi Döneminde Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

0 405

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tüm dünyada yaşanan ortak bir sorun olan koronavirüs hala devam ediyor ve ülkemizde son günlerde vaka sayısı artışları görülüyor. Anne adayları bu dönemde daha dikkatli davranması gerekiyor. Bu konuda hamilelerin koronavirüsten nasıl korunabileceğini sizlerle paylaştık.

Yeni tip koronavirüsün hamile kadınlar için daha riskli olduğu düşünülmekte ve bu konuda bilimsel çalışmalar yürütülmektedir. Fakat bu çalışmalar tam anlamıyla sonuçlanmamış ve yetersizdir.  Fakat kadınlar hamilelik döneminde fizyolojik ve immünolojik değişikliklere gider bu nedenle de viral enfeksiyonlara karşı daha hassas olurlar. Bu noktada da kadınların viral enfeksiyonlara karşı daha riskli grupta oldukları sonucu ortaya çıkar. Yapılan araştırmalarda hamileliğin 9. ayında olan 9 anne adayı hastalıkla ilgili belirtileri konusunda yüksek ateş, kas ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik ve bu bulguların yanında en dikkat çekeni de kan değerlerinde değişiklik ve karaciğer enzim yüksekliği ile karşı karşıya kalmışlardır.

Daha önceki koronavirüs çeşitlerinden dolayı oluşan hastalıklarda gebelikte düşük ve ya ölüm doğum vakaları ile karşılaşılmıştır. Fakat günümüzdeki salgına (Covid-19) bakarak hamilelik konusundaki etkisinin bilimsel bir makaleye göre açıklaması koronavirüs atlatmış bir annenin doğumdan sonra bebeğinde bu  tarz izlere dair bir sorun görülmemiştir ve anne karnında bebek ölümü yaşanmamıştır. Fakat bilimsel araştırmalar yoğun olmadığı ve az sayıda anne adayı üzerinde yapılan anketler ile hazırlandığı için kesin bir yargıda bulunmak yanlış olur. Bu nedenle özellikle ilk 3 ayda gelişen koronavirüs ve neden olduğu yüksek ateş bebeğin ilk 3 aydaki organ gelişimine zarar verebilir ve organ anomalisi ortaya çıkabilir.

Geçmişte yaşanılmış koronavirüs salgınlarında anneden bebeğe virüsün geçebileceği görülmüştür. Ancak virüs ile ilgili enfeksiyon geçirmiş annelerden doğan bebeklerde herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Bebek sıvılarından ve ya anne sütünden alınan örneklerde de virüs tespit edilmemiştir.

Gebelikle ve hamilelik konusunda tek bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada da koronavirüs anneden doğan bebekte olumsuz değerlendirilebilecek bir durum olarak erken doğum saptanmıştır. Fakat uzun dönemde bebeğin sağlığını etkileyip etkilemediği konusunda bir yargı yoktur.  Koronavirüs, yakın temasla insandan insana geçebiliyor. Damlacık yoluyla, öksürme ve hapşırma gibi yollarla bulaşan bu enfeksiyonda yapılan çalışmada anne sütünde de virüse rastlanmadı. Fakat bu yargılar kesin olmuyor. Çünkü yeterince büyük araştırmalar yok ve gözlemler kısa süreli yapılıyor. Bu nedenle anne adaylarının dikkat etmesi gerekiyor. Hamilelerin koronavirüsten korunması için alması gereken temel korunma yöntemleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve su ile yıkanmalı, sabuna ve suya erişemediğiniz durumlarda %60 alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalıdır.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve göz ile temas ettirilmemelidir.
  • Hasta insanlardan kaçınmak gerekir ve mesafeyi korumak önemlidir. Hasta kişi en az 1 metre uzağınızda bulunmalıdır.
  • Hasta insanlarla ve ya çevreleriyle doğrudan temas ettiyseniz ellerinizi sık sık temizlemelisiniz.
  • Öksürme ve hapşırma sırasında ağzı mendille örtmek bulunmuyorsa dirseği kullanmak ve karşıdaki insanları da bu konuda uyarmak gerekir.
  • Kalabalık ortamlara girmeyin, girmek zorunda iseniz de tıbbi maske kullanın.
  • Çiğ ve ya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçının. İyi piştiğinden emin olduğunuz yiyecekleri yiyin.
  • Genel enfeksiyon açısından yüksek riskli alanlarda bulunmayın. Çiftlikler, canlı hayvan pazarları, hayvan kesme alanları vb.
  • Bu süreçte keyfi olarak yurtdışı seyahati yapmayın. Gidilmişse de seyahatin ardından 14 gün evde kalınmalı ve herhangi bir şikayetiniz olursa da sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Gittiğiniz seyahatten doktorunuza muhakkak bahsetmeniz gerekmektedir.

 

Cevap bırakın