Hamileler Yaz Tatilinde Nelere Dikkat Etmeli?

Hamileler Yaz Tatilinde Nelere Dikkat Etmeli? Nelerden Sakınmalı? Nelerden Faydalanmalı?

0 216

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hamilelik hem çok heyecanlı, hem çok yorucu hem de çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Hamileler bu 9 aylık süreçte tatile gitmek, sorumluluklarından ve stresten biraz uzaklaşmak isteyebilirler. Özellikle hamilelik süreci yaz aylarına denk geldiyse tatile çıkma isteği kaçınılmaz olur.

Anne adayları hamilelik döneminde oldukça hassas olurlar. Hamilelik yorucu bir süreçtir. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak anneyi yıpratabilir. Ruhsal olarak bir yandan bebeği ona iyi gelirken bir yandan da hamilelik süreci yorucu geçer. Bu sebeple anne rahatlamak, sorumluluklarından uzaklaşmak, kafa dinlemek, eşiyle ve ya arkadaşlarıyla vakit geçirmek ister. Bunun için kaçınılmaz bir fırsat yaz tatilidir. Kumsalda güneşlenmek, denize girmek, gezmek anne adayını çok rahatlatır.

Peki anne adayı tatilde nelere dikkat etmeli ve neler yapmalıdır?

Anne adayları  yaz tatilinde rahat edebilecekleri, kolay giyilip çıkarılabilir, ince, bol ve hafif kıyafetler tercih ederek işlerini kolaylaştırmalıdır. Rahat ve hafif kıyafetler giymek anneyi bunaltmayacak ve stres olmasına engel olacaktır.

32 dereceden sıcak ortamlarda klimalı ve ya serin ortamlarda bulunmalısınız. Fazla sıcak sizi kötü etkileyebilir.

Bol bol sıvı tüketerek vücut direncinizin düşmesine engel olun. Günde en az 2 litre su için. Sabahları sahilde yürüyüşler yapın bu sizi hem rahatlatır hem de sıcakların daha da arttırdığı ödemi atmanıza katkı sağlar.

Anne adayları yaz aylarında ve tatilde hafif, az yağlı, az baharatlı gıdalar tüketmelidir. Tatile gittiğimizde önümüze açık büfe kahvaltılar, akşam yemekleri serildiğinde hepimiz kendimizi kaybedebiliyoruz fakat anne adayları daha kontrollü yemeli ve yaz sıcaklarında ağır yemekler yemekten kaçınmalıdır. Ayrıca güvenilir ve sağlıklı ürünler tüketmelidir. Meyveli yoğurtlar, mevsim meyveleri, hoşaflar tüketilebilir.

Gebeler yaz tatili yolculuğuna ikinci 3 aylık dönemde çıkmalıdır. Bu dönem mide bulantılarının, kusmaların, sıcak basmaların en aza indiği dönemdir. Anne bu dönemde yolculuğunu daha sorunsuz geçirebilir. Ayrıca bu dönemde anne adayının hamileliğe artık alışmış olmasından baştaki mide bulantılarını geride bırakmasından kaynaklı olarak enerjisi yüksektir. Tatil için güzel bir zamanlama!

Gebelik döneminde seyahat uçakla ve ya özel araçla yapılmalıdır. Uzun otobüs yolculukları anne adayı için zor olacaktır. Gebeliğin 28 haftası geçmemişse uçakla seyahat edilebilir. Daha sonraki haftalarda uçakla seyahat etmek için doktorunuzdan öneri almalısınız ve ona göre hareket etmelisiniz.

Çoğu insan denizi çok sever, sıcağın altında bunalmışken kendinizi denize atıp serinlemek çoğu insanın çok sevdiği ve kış aylarında çok özlediği bir histir. Gebelik döneminde de denize girmenin bir sakıncası yoktur fakat anne adayı atlamalar ve dalışlar yapmamalıdır. Yüzme 30 dk-1 saat aralığında olmalıdır. Daha sonra dinlenilmelidir. Hamilelik döneminde anneler kıyıya yakın yerlerde yüzmelidir. Eğer biraz daha uzaklaşılıyorsa muhakkak dubalara yakın şekilde yüzülmelidir. Hamilelik döneminde kas krampları artar. Bu durum denizde yaşandığında anne hareket etmekte güçlük çeker ve bu da boğulma riski oluşturur. Gebelik döneminde kesinlikle aqua parkta tehlikeli kaydıraklara binilmemelidir. Yüzmek için havuz tercih edildiğinde havuzun hijyen açısından güvenilir olduğundan emin olmak gerekir.

Anne adayları ıslak mayoyla uzun kalmamalıdır. Bu vajinal enfeksiyonlara sebep olabilir ve doğumu zorlaştırır.

Hamileler mutlaka güneş kremi kullanmalıdır.

 

 

 

Cevap bırakın