Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

0 618

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hamilelik her kadın için farklı bir deneyim olduğundan belirtiler değişkendir.  Hamilelik belirtileri ne zaman başlar diye merak edenler için, cevap hamileliğin ilk haftasıdır. Ancak hamilelik belirtileri ilk hafta çok belirgin değildir. En yaygın semptomlar gebeliğin ilk üç ayını temsil eden ilk trimester döneminde görülür.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Sık Sık İdrara Çıkma İhtiyacı

Mesaneyi daha çok boşaltma ihtiyacı duyulur. Bu durum hamileliğin 6. ve 8. haftalar arasında görülür. Sık sık idrara çıkma isteği, pelvik bölgeye kan akışını arttıran bir hormonun salgılanmasıyla meydana gelir. Gebeliğin devamında bebeğin büyümesiyle ile rahmin mesaneye daha fazla baskı yapması ile meydana gelir.

Yorgunluk ve Halsizlik

Yorgunluk hissi ve halsizlik, hamileliğin erken dönemlerinde  görülmeye başlayan bir belirtidir. Gebeliğin ilk haftasından sonra ortaya çıkar. Yorgunluk ve halsizlik hissi yüksek progesteron seviyelerine bağlıdır. Progesteron hamilelik döneminde bu dönemin sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi ve süt üretimi için çalışan bezlerin büyümesini sağlar.

Mide Bulantısı ve Kusma

Bulantı ve kusma hamileliklerde en sık görülen belirtilerden biridir. Genellikle hamilelik başlangıcından 2-8 hafta arasında ortaya çıkar. Her kadında mide bulantısı görülse bile kusma görülmeyebilir. Aşırı kusma olduğu durumlarda uzman bir doktora görülmelidir.

 Ruh Hali Değişimleri

Ruh hali değişimleri hamile kadınlarda sık sık görülmektedir. Hormonal değişikliklerden kaynaklanan bu durum mutluluk, depresyon, anksiyete şeklinde kendini gösterebilir. Hamilelik başlangıcından birkaç hafta sonra ortaya çıkar. İlk üç ay içerisinde görülmesi beklenir.

Baş Ağrısı

Hamilelikteki erken belirtilerden biridir.  Çoğu erken belirti hormonlardaki değişimlerden kaynaklanır. Kan basıncının artmasına bağlı olarak da ortaya çıkar.  2013’te yayınlanan bir dergide  hamilelik belirtilerine ilişkin araştırmada katılımcıların %36’sı baş ağrısını ara sıra, %15’i de sık sık yaşadığını belirtmiştir.

 Göğüslerde Hassaslaşma ve Şişme

Göğüslerde hassaslaşma ve büyüme gebeliğin en erken belirtilerindendir. Hamile kalındıktan 1-2 hafta sonra memelerde büyüme ve hassasiyet görülür. Bu hormonal değişimlere bağlıdır.

 Hafif Kanama ve Vajinal Akıntı

Lekelenme şeklinde görülen  yerleşme kanaması döllenmeden 6 ila 12 gün sonra  meydana gelir. Gebeliğin ilk üç ayında yaygın görülür.   2013 yılında yayınlanan bir dergide  yürütülen  bir araştırmada hamile kadınların yaklaşık %50’si tarafından hamilelik belirtisi olarak bildirilmiştir.

 Adet Gecikmesi

Hamileliğin ayırt edici belirtilerinin başında adet gecikmesi gelir. Hamilelikte adet döngüsü son bulur. Bu sebeple adet gecikmesi ile kadınlar gebelik testine yönelir. Her zaman gebelik sebebiyle ortaya çıkmamaktadır. Aşırı kilo alımı ve kaybı, hormonal problemler, yorgunluk ve stresten de kaynaklanabilir.

Kokulara Karşı Hassasiyet ve Duyuların Artışı

Hamileliğin ilk üç ayında oluşan hormonal değişimler bazı kokulara karşı hassasiyet oluşturabilir. Balık, yumurta, kızartma vb. kokular hamilelik döneminde kadınları rahatsız edebilir. Bu durum mide bulantısı ve kusmayı da beraberinde getirir. Bu hamilelik döneminde yiyeceklerden tiksinmeye de sebep olabilir.

Aşerme ve İştah Artışı

Aşerme ve iştah artışı hamilelik boyunca yaygın bir semptomdur. Genellikle ilk üç aylık dönemin sonunda ortaya çıkar, ikinci üç aylık dönemde zirve yapar ve zamanla azalmaya başlar. Hormonal değişimlere bağlı olarak tat alma duyusunda meydana gelen farklılıklar ile birlikte hamilelikte aşerme ve iştah artışı görülür.

Kramplar, baş dönmesi ve bayılma, nefes darlığı, kabızlık, kasık ağrısı ve karında şişlik, sancı, tırnakların hızlı uzaması,  vücut sıcaklığının değişmesi, cilt lekesi, sivilcelenme, burun tıkanıklığı, yüksek tansiyon, yol tutması gibi hamilelik belirtileri de vardır.

Cevap bırakın