Hamilelik Bulantıları Nasıl Önlenir?

Hamilelik Bulantıları Nasıl Önlenir? Hamilelik Bulantılarına Ne İyi Gelir? Hamilelik Bulantıları Nasıl Geçer?

0 160

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hamilelik döneminde kadınlarda sık sık mide bulantıları görülür. Bu bulantılar genellikle sabah vakitlerinde görülmektedir. Hamilelik döneminde bulantılar her kadında aynı değildir, farklı farklı şekillerde hamilelik süreçleri geçirilebilir. Hamilelik döneminde görülen mide bulantıları kadınların tüm gününü olumsuz etkiliyorsa bir doktora muhakkak danışılmalıdır. Sık sık ve şiddetli görülen kusmalar hamilelik sürecinde de olsa farklı bir sorunun belirtisi olabilir. Ayrıca anne adayı bu dönemde iyi beslenmelidir çünkü anne adayının beslenmesi bebeği de etkileyen bir durumdur. Hamilelik döneminde kadınlar kilo kaybı yaşamamalı sağlıklı ve düzenli beslenmelidir. Fakat ara sıra görülen mide bulantıları hamilelik sürecinde doğaldır. Bu dönemde mide bulantıları anne adaylarını rahatsız eden bir durumdur. Bu nedenle sizinle hamilelik dönemlerinde görülen mide bulantılarını azaltabileceğiniz bazı tavsiyelerde bulunduk. Hadi hamilelik bulantılarının nasıl önlenebileceğini birlikte inceleyelim;

 • Hamilelik döneminde anne adayları az ama sık sık yemek yemek yemelidir. Bu sayede tek bir öğünde mide dolmaz ve bulantıların önüne geçilebilir. Aç kalmak da fazla yemek gibi mide bulantısını artıracaktır. Bu nedenle az miktarda ve sık yenmelidir.
 • Anne adayları yemek yerken fazla yağlı yemekler seçmemeye dikkat etmeli ve kuru yiyecekler tercih etmelidir.
 • Hamilelik döneminde anne adayı mide asidini artıracak olan baharatlı, kızarmış ve yağlı yiyecekleri tüketmemeye özen göstermelidir.
 • Hamilelik döneminde anne adayları protein alımına özen göstermelidir. Yumurta, süt ürünleri, baklagiller ve tahıllar bol bol tüketilmelidir. Özellikle B vitamini alımına da dikkat edilmelidir.
 • Anne adayları yemek yedikten sonra uzanmamalıdır. Uzanmak mide bulantısını artırır. Tok karın ile uzanmak ise bunu tetiklemektedir. Yemek yedikten sonra hareket halinde olunmalı, oturuluyorsa dik oturulmalı ve yiyeceklerin sindirilmesi sağlanılmalıdır.
 • Az ve sık yemekle birlikte öğünler arasında sıvı tüketilmelidir. Sıvı tüketimi mide bulantısını artırıyor olabilir. Fakat yine de sıvı tüketimine özen gösterilmeli ve yemek gibi az ve sık tüketim yaparak mide bulantısı oluşumu engellenebilir.
 • Hamilelik döneminde bol bol dinlenilmeli ve strese girilmemelidir. Eğer anne adayı çalışıyor ise hamilelik döneminde mümkün olduğunda izin kullanılmalıdır. Stres ve yorgunluk mide bulantılarını tetiklemektedir.
 • Limon kokusu mide bulantısını azaltmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde bulantıyı önlemek için içilen suların içine limon konulabilir ve ya çaylara limon eklenebilir. Bu mide bulantısını önleyecektir.
 • B vitamini mide bulantısını azaltmaya yardımcı olur. Vitaminler yemeklerin ardından ve ya yemekle birlikte alınmalıdır. Bu mide bulantısı olma ihtimalini en aza indirir. Vitaminler mide bulantısına neden olmayacak şekilde alınmalıdır. Kapsül, şurup vb. şekillerde vitamin alımı yapılabilir.
 • Masaj yapmak, yoga yapmak ve aromatik kokular ile terapi yapmak da mide bulantısının önlenmesine yardımcı olur. Bu hareketleri yaparken doktora danışılmalı ve tavsiye alınmalıdır.
 • Düzenli olarak yürüyüş yapmak, temiz hava almak, stres yapmamak ve bolca dinlenmek mide bulantısını önlemek için anne adayına yardımcı olacaktır. Bu sürecin geçici olduğunun farkına varılmalı ve sakin kalınmalıdır.

Cevap bırakın