Hamilelik Döneminde Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik Döneminde Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır? Hamilelik Döneminde Ne Kadar Su Tüketilmelidir? Hamilelik Döneminde İçilmesi Gereken Su Miktarı Nedir?

0 125

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İnsan hayatında önemli bir rol oynayan su, gebelik döneminde daha da büyük önem taşımaktadır. Normal bir insan günde 2-2,5 litre su tüketmelidir. Fakat hamilelik döneminde bu miktar 3-3,5 litreye kadar çıkmaktadır. Çünkü annenin fizyolojik durumuna bir fetal büyüme eklenmiştir. Hamilelik döneminde vücut suya daha çok ihtiyaç duyacaktır.

Hamilelikte sıvı tüketimi ihtiyacı yeterli oranda sağlanmalıdır. Çünkü bu bebeğin sağlığını etkileyecektir. Hamilelik döneminde su içmenin önemini her anne anlamalıdır. Su tüketimini artık sadece kendisi için değil bebeği içinde yapıyor olduğunun farkında olmalıdır. Yeterli su tüketildiğinde sindirim, cilt, bulantı, emzirme ve kasılma gibi problemler engellenmiş olur.

Hamileliğin başından sonuna dek yaklaşık olarak 1-1,5 litre kan hacmi artmaktadır. Ayrıca anne karnında amniyotik sıvı oluşmaktadır ve bebek doğana kadar anne karnında bu sıvının içinde yaşar. Ayrıca bebeğin hücre yapısının %80’ini su oluşturur. Bu nedenle de annenin içtiği su miktarı direkt olarak bebeği etkiler. Anne adayları yeterli su tükettiğinde eklemleri rahatlar, cildi güzelleşir ve sindirim sisteminde rahatlama olur. Bu nedenle hamilelik döneminde su içmek hem anne hem de bebek için oldukça önemli ve faydalıdır.

Bebeğin anne karnındayken içerisinde bulunduğu amniyon sıvısı zaman zaman anne karnındaki su ile yer değiştirir ve temizlenir. Bebeğin içerisinde bulunduğu amniyon sıvısının yeterli olması da bebeğin hareketlerini rahatlıkla yapabilmesini sağlar ve akciğerlerinin gelişmesine yardımcı olur. Eğer sıvı yeterli değilse bebek için risk taşıyabilir. Bu nedenle anne adayı bol bol su tüketmelidir.

Su tüketmek bebeği olumlu anlamda etkilediği gibi anne adayını da aynı şekilde etkiler ve birçok sorunun üstesinden gelir. Anne adayları için su içmenin önemini ve faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yeterli su tüketmek rahim kasılmalarını engeller ve erken doğum tehlikesini önler.
  • Cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar ve vücutta oluşacak olası çatlakların oluşumunu engeller.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarını, kabızlığı ve hemoroidi engeller.
  • Yaz aylarında hamile olan anne adaylarında çok sık terlenmesinden kaynaklanan sıvı kaybının miktarını telafi eder.
  • Bulantı, mide yanması gibi şikâyetleri azaltır.
  • Vücuttaki şişlikleri yani ödemi azaltır.

Anne adayları, hamilelik döneminden önce sık sık su içme alışkanlığına sahip olmayabilir. Bazı bireyler sadece susadıklarında su içer ve bu nedenle de yeterli günlük sıvı miktarına ulaşmadan günü bitirmiş olurlar. Bu nedenle de hamilelik döneminde su içme alışkanlığını kazanmak konusunda zorluk yaşayabilirler. Fakat su içme alışkanlığı kazanmak ve hayatın bir parçası haline getirmek için bazı ipuçları bulunmaktadır. Bunları birlikte inceleyelim.

Anne adayları gün içinde su içmeyi unutuyorsa muhakkak çevrelerinde sürekli görebilecekleri alanlara su şişeleri koymalıdırlar. Eğer bir akıllı telefona sahipseniz de su içme hatırlatıcı uygulamaları telefonunuza indirerek yardım alabilirsiniz.

Hamileler su içmek konusunda kendini motive etmek için şık, içerken zevk alınabilecek, tarzlarına uygun su bardağı seçimleri yaparlarsa bu durumu daha kolay alışkanlık haline getirebilirler. Bu su içmeyi daha çekici kılacaktır.

Suyun içerisine sevilen meyveler eklenerek su içimi kolaylaştırılabilir. Elma dilimi, portakal kabuğu, limon, kabuk tarçın vb. lezzetleri suyunuza ekleyebilirsiniz.

Kış aylarında su içmeyi unutmak daha yaygındır. Yaz aylarında sıcakların etkisiyle su içmek herkesin daha çok aklına gelir. Fakat kış mevsiminde su içmek unutulabilir. Bu nedenle kış aylarında içinizi ısıtacak içecekler tercih edebilirsiniz. Ihlamur, adaçayı, taze zencefil bunlardan sadece birkaçı…

Su içmek konusunda sizi motive edecek ve size yardımcı olacak bir destekçi varsa o kişiden yardım isteyebilirsiniz. Bu sayede su içmeniz kendi aklınıza gelmediği zamanlardan başka biri tarafından hatırlatılarak kolaylaştırılabilir.

Cevap bırakın