Hamilelik Öncesi Sigarayı Bırakmanın Önemi Nedir?

Hamilelik Öncesi Sigarayı Bırakmanın Önemi Nedir? Sigarayı Bırakmanın Önemi Nedir? Sigarayı Bırakmanın Yararları Nelerdir?

0 252

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sigara insan sağlığına çok zararı olan bir tüketim ürünüdür. Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki içerisinde 3000’e yakın zararlı madde bulunduğunu biliyor muydunuz? Sizce bu 3000 zararlı maddenin karnınızdaki bebeğe olumsuz etki etmeme ihtimali var mı? Cevabınız hayır olacaktır. O zaman hamilelik öncesinde sigarayı bırakmanız gerekiyor ki dünyaya sağlıklı bir bebek getirebilesiniz.

Her anne adayının dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek isteyeceğini biliyoruz. Bu nedenle anne adayları beslenmelerine, tükettiklerine dikkat etmelidir ve bu konuda sadece kendi için değil bebekleri içinde bunu yapmalarını gerektiğini unutmamalıdır. Dünyada ve ülkemizde sigara en zararlı alışkanlıklardan biridir. İçerisinde bulunan zehirli maddeler nedeniyle sigara dumanı üst solunum yollarına direkt olarak etki etmektedir. Bu nedenle de solunum sistemine zarar verir, kalp ve damar tıkanıklığına neden olur hatta ölüme bile neden olabilir. Çünkü sigara vücudun tüm organlarına olumsuz etkide bulunur. Sigara hamile olsanız da olmasanız da tüketilmemesi gereken bir tüketim ürünüyken hamilelikte asla tüketilmemelidir.

Sigaranın olumsuz birçok etkisi vardır. Kısa vadede tansiyonu yükseltir, vücuda daha az oksijen girmesine neden olur, halsizlik ve baş dönmesi yaratır. Uzun vadede ise kronik bronşit, solunum yolu hastalıkları, akciğer kanseri, damar sertleşmesi, kalp ve damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığa neden olur.

Sigara içen anne adaylarında ortaya birçok risk faktörü çıkar. Sigaranın gebelik ve bebek üzerinde olumsuz etkileri olduğundan bahsettik bu nedenle hamilelik öncesinde sigarayı bırakmak çok önemlidir. Şimdi birlikte sigaranın hamilelik ve bebek üzerindeki bazı etkilerine ve risk faktörlerine bakalım;

 • Düşük riski oluşturur.
 • Erken doğum riski oluşturur.
 • Su kesesinin erken açılmasına neden olabilir. (erken membran rüptürü)
 • Düşük kiloda bebek doğumuna neden olur.
 • Gebelik sırasında kanama görülme riski oluşturur.
 • Bebeğin karında ölümüne neden olabilir.
 • Sigaranın verdiği solunum problemlerinden kaynaklı olarak doğumun evresinde yeterli şekilde ıkınamamaya neden olur. Buna bağlı olarak da normal doğum yerine vakumla doğum ve ya sezaryen doğum riski oluşturur.
 • Lohusalık döneminde depresyona neden olabilir.
 • Lohusalık döneminde süt miktarının az olmasına neden olabilir.
 • Gelen anne sütünün faydalarının azalmasına neden olur. Anne sütünün içerisinde bulunan C vitamini oranını düşürür.
 • Bebeğin yakınında sigara içmek bebekte bronşit riski oluşturur.

Birçok anne adayı bu etkileri gördükten sonra sigarayı bırakmak isteyecektir. Fakat sigara içmek bir alışkanlık olduğu için bu konuda zorlanmak doğal bir durum. Bırakmak istiyor ve nasıl bırakacağınızı bilmiyorsanız size vereceğimiz birkaç tavsiyeye kulak verin;

 • Sigara içmek zararlı bir alışkanlıktır. Bu noktada alışkanlık olması işleri zorlaştırır. Fakat sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek mi yoksa sigara içmek mi daha değerli bunu düşünmelisiniz. Bebeğiniz sizin motivasyonunuz olmalıdır.
 • Yabancı birinin bebeğinize zehir verdiğini düşünün. Böyle bir durumla karşılaşınca çileden çıkarsınız o kişiye en büyük cezayı vermek istersiniz değil mi? Peki siz neden bebeğinizi kendi elleriniz ile zehirleyesiniz? Bu şekilde düşündüğünüzde sigaradan uzaklaşmanız çok daha kolay olacaktır. Çünkü bunlar gerçekler..
 • Öncelikle nasıl bırakacağım diye düşünmemeli ve kendinize güvenmelisiniz. Sigaraya olan düşkünlüğünüzü bir kenara bırakabileceğinize inanın ve bebeğiniz ve kendiniz için bunu yapabileceğinizi hissedin.
 • Bu konuda eşinizden, ailenizden ve yakınlarınızdan destek alabilirsiniz. Onlardan sizi motive etmesini isteyin. Eğer bir babaysanız siz de eşinizle birlikte sigarayı bırakmayı denemelisiniz. Çünkü bu bebeğinize yine zarar verecektir. Anne adayı eşine bu teklifi sunabilir. Böylelikle birbirlerini motive eden bir çift olarak sigarayı bırakmak kolaylaşır.
 • Sigara içmek istediğinizde su, meyve, kuruyemiş gibi sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Eğer ki sakız çiğnemek sizi rahatlatıyorsa sakız da çiğneyebilirsiniz.
 • Sigaraya ayırdığınız para ile bebeğinize ayırdığınız ve ya ayırabileceğiniz bütçenin daha üstünde eşyalar alabileceğinizi düşünün. Hem kendi sağlığınıza zarar vermekten kurtuluyorsunuz, hem bebeğinize zarar vermiyorsunuz hem de cebinizdeki para artıyor. Bu harika! Baktığınızda azımsanacak gibi durabilir. Fakat anne ve baba sigarayı bırakıp sigaraya harcadıkları paraları biriktirdiğinde çocuklarının eğitim masraflarını çıkarabilirler.

Cevap bırakın