Hamilelik Sırasında Kemik Ağrısı Azaltılabilir Mi?

Hamilelik Sırasında Kemik Ağrısı Azaltılabilir Mi? Hamilelik Sırasında Kemik Ağrısını Azaltmak İçin Neler Yapılmalıdır? Hamilelik Sırasında Kemik Ağrısı Neden Olur?

0 260

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hamilelik sırasında görülen eklem ve kemik ağrıları oldukça bilindik ve yaygındır. Fakat bu durum anne adayını rahatsız eder ve doğuma yakın dönemlerde ağrılar daha da artar. Bu noktada anne adaylarının aklında kemik ağrıları için çözümler bulma istekleri canlanır. Peki hamilelik sırasında kemik ağrıları azaltılabilir mi? Hadi inceleyelim.

Hamilelik sırasında kadın vücudunda birçok farklı değişiklik meydana gelmektedir. Anne adayının karnı büyür, kilo alır, vücudunda değişimler görülür. Bu durumda anne adayının kemiklerini, eklemlerini etkileyebilir. Bu hamileliğin son dönemlerinde daha çekilmez bir hal alabilir. Bu nedenle de hamilelik sırasında kemik ağrısını azaltmak için çözümler aranır. Elbette bu soruna uygun çözümler bulunmaktadır.

Hamilelik dönemi kadınların en hassas olduğu dönemdir. Bu nedenle yapılan herşey kontrolle yapılmalıdır. Anne adayları doğal bir çözüm yöntemine gidecek olsalar dahi muhakkak doktoruna danışmalıdır. Her kadın hamileliği farklı yaşar ve hamilelik her kadını farklı etkiler. Bu nedenle de sunulan çözüm yöntemleri kimi hamilede faydalı olacak kimi hamilede hiç işe yaramayabilir ve ya zararlı olabilir.

Hamilelik sırasında kemik ağrısı bacaklarda, sırtta ve eklemlerde en sık görülmekle birlikte tüm vücutta görülebilir. Hamilelik döneminde bebeğin rahimde büyümesiyle birlikte vücutta farklı değişiklikler meydana gelir. Bu nedenle de vücutta ağrılar gerçekleşebilir. Organlar harekete geçerek kilo alımı yapar ve vücut normal ağırlığından fazlasını taşımak durumunda kalır. Bu da kemik ağrısının nedenlerinden en önemlisi sayılabilir.

Hamilelik döneminde vücutta su tutulur. Bu bebeğin karında rahat etmesine de yardımcı olur. Fakat bu su tutulumu daha fazla kilo artışına sebep olur. Bu her hamile kadının yaşayabileceği bir durumdur. Bu nedenle de her hamile kadın kemik ağrılarına çözüm arar.

Hamilelik Sırasında Kemik Ağrısı Azaltılabilir Mi?

Hamilelik döneminde kemik ağrılarını azaltmak elbette ki mümkündür. Fakat ağrıları azaltmak için kullanılacak yöntemlerden önce anne adayı doktoruna bu çözümler hakkında danışmalı ve kendisi için faydalı olup olmayacağı hakkında fikir almalıdır. Bu çözümlerin neler olduğuna bakacak olursak;

Egzersiz yapmak hamilelik sırasındaki kemik ağrılarını azaltabilmektedir. Özellikle hamilelik yogası, prenatal yoga kemik ağrılarını hafifletmek konusunda hamilelik döneminde oldukça etkili olabilir. Hamilelik döneminde bazı ağır egzersizler düşük riski oluşturabilmektedir.

Anne adayları kemik ağrılarını hafifletmek için eklem esnekliği ve kas gücünü korumalı, sağlıklı kiloda olmak için uygun egzersizleri yapmalı, yürümek, yüzmek ve yoga gibi rahatlatıcı ve ağrıları hafifleten egzersizleri yapmalıdır. Bu noktada uygun egzersizler için doktora danışılmalıdır.

Masaj yaptırmak hamilelik döneminde kemik ağrılarını hafifletmek konusunda oldukça etkilidir. Özellikle sırt ve bacak masajları bu dönemde size en çok yardımı olan masaj türleri olacaktır. Ayrıca anne adayları bir masaj salonunda masaj yaptıracak ise masözün hamile kadınların ağrılarında ve masajlarında yeterli bilgiye sahip olduğunu teyit etmelidir.

Anne adayları omega 3 almalıdır. Omega 3 her hamile kadının beslenme düzeninde olması gerekir. Omega 3 açısından zengin besinler tüketmek anne adayının kemik ağrılarını hafifletmek konusunda yardımcı olacaktır. Düzenli olarak balık tüketmek, ara öğünlerde kuruyemiş yemek hamilelik sırasında oluşan kemik ve eklem ağrılarıyla başa çıkacak güçlü omega 3 kaynaklarıdır. Omega 3 yağ asitleri kemik metabolizmasını olumlu anlamda etkiler ve eklem hastalıklarının , osteoporozun önlenmesine katkı sağlar.

Sıcak ve ya soğuk kompresler uygulamak kemik ağrılarını hafifletmeye yardımcı bir diğer etkili yöntemdir. Ağrıyan bölgeye sıcak ve ya buzlu bir havlu koymak ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilir.

Eklem ve kemik ağrıları yaşayan hamileler dolaşımı hızlandırmalıdır. Bu sayede ağrıların önüne geçebilirler. Günlük düzenli olarak en az bir kez ve tercihen uyumadan önce bacaklar havaya kaldırılmalı ve 10 dakika bekletilmelidir.

Hamilelik döneminde kemik ağrıları yaşayan kadınlar bol bol dinlenmelidir. Dinlenmek ve uzun süre ayakta kalarak eklemleri yormaktan kaçınmak ağrıların oluşmasını ve hafiflemesini sağlayacaktır.

Hamilelik döneminde anne adayları topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalıdır. Bu dengenin kaybolmasına neden olup olumsuz durumların oluşmasının önüne geçer ve kemik ağrılarının oluşmasını engeller.

Cevap bırakın