Hamilelikte Alkol Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Alkol Tüketiminin Zararları Nelerdir?

0 244

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hamile olduğunuzu duyduğunuz andan itibaren hayatınızda değiştirmeniz gereken bazı alışkanlıklar olacaktır. Eğer hamilelik sizin için bir sürpriz ise öğrendiğinizde bırakmalı, eğer karar vererek hamile kaldıysanız da bu sürece başlamadan bırakmanız gereken kötü alışkanlıklarınız olabilir. Bunlardan biri de alkoldür. Bir anne adayı olarak sağlığınızı korumaya çok dikkat etmelisiniz. Hamilelikte alkol tüketiminin vereceği zararları bilmenizde fayda vardır. Bu sizin alkolü düzenli kullanmasınız bile özel günlerde de hamilelik döneminde bırakmanızın gerektiğini kanıtlayacaktır. Birlikte inceleyelim;

Annenin vücuduna giren her besin ve madde bebeği de etkilemektedir. Alkolde tabii ki bunların arasındadır. Alkol kullanımı başlı başına her birey için zararlıdır. Bunun bir de bebeğe zarar verdiğini düşünün. Alkol bir toksindir bu nedenle kan ve ya plasenta yoluyla bebeğe hemen ulaşır. Bebeğe ulaşmasıyla birlikte de kan dolaşımına karışmıştır. Bu bebek üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Peki bu durum gebelik sürecini nasıl etkiler?

Erken doğum ve ya düşük ihtimali artar.
anne karnındaki bebeğin düşme riskini arttırır. Ayrıca düşük olmasa alkolün bebeğin kanına karışması bile bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.  Zeka geriliği ve ya fiziksel gerilikler yaşanabilir. Bebeğin yüzünde bozukluklar olabilir. Bunlar anne karnındayken görülen etkilerdir. Anne karnında herhangi bir etki göstermeyip doğumdan sonra da alkol kullanımının sonuçları kendini gösterebilir. Çocukta öğrenme bozukluğu, konuşma güçlüğü, dikkat eksikliği gibi sorunlar görülebilir. Zamanla hafızada zayıflama olduğu fark edilir. Çocuklarda hiperaktiflik görülebilir.

Anne adayları günde 2 kadehten fazla alkol tüketme ihtiyacı hissediyorsa bu ağır alkol kullanımına girmektedir. Bu tür kullanımlar bebeğin alkolden etkilenmesine neden olur. Bebeklerde bu durumun en ağır evresi, fetal alkol sendromudur. Fetal alkol sendromu durumunda bebeğin yüzünde ve kalbinde anormallikler görülür. Ayrıca zeka geriliği ve fiziksel gerilikler de çocukta fark edilir. Ellerde ve gözlerde koordinasyon sorunu görülebilir. Bu en belirgin özelliklerden biridir.

Hamilelikte Alkol Ne Kadar Alınabilir?

Asıl olması gereken gebelik döneminde alkol alınmamasıdır. Hatta bebek yapmaya karar verildiğinden itibaren alkol tüketimi bırakılmalıdır. Bu sebeple alkol tüketiminin hangi miktarda olması güvenilir olabilir diye net bir şey söylenemez. Tercihe göre alınan içkilerin alkol oranları farklıdır ve bünyeye göre de etkisi değişir. Bu saptanamaz durumdan dolayı annelerin alkol tüketiminin hiç olmaması en iyi karar olacaktır.

Alkole bağımlı bir bireyseniz bu hamilelik döneminde sizi zorlayabilir. Fakat iyi ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek istiyorsanız ve bebeğinizin iyiliğini düşünüyorsanız alkol tüketiminden uzak kalmanız gerekmektedir. Bu durumu kolaylaştıracak bazı önerilerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz;

Öncelikle anne adayı alkol kullanımını kontrol edemez durumdaysa bir doktordan yardım almakla başlamalıdır. Bunun ardından anne adayı bazı basit uygulamalar ile alkol alımından uzaklaşabilir. Bunların başında hayatı iyi planlamak ve vakti doğru kullanmak gelir. Eğer günlerinizi verimli şekilde doldurur ve boş zaman geçirmezseniz alkol tüketmek aklınıza gelmeyecektir. Çünkü odağınız başka yöne kaymış olacaktır. Bu nedenle haftalık planlar yapmalısınız. Sinir ve stres alkol kullanımı isteğini artırabilir. Fakat siniri ve stresi atmak için alkol haricinde de yöntemler vardır. Bu yöntemleri kullanarak olumlu şekilde bir yol gitmiş olacaksınız. Hafif müzikler dinlemek, yoga yapmak, sıcak bir duş almak ve ya bakım yapmak sizin için faydalı olacaktır. Eğer içme ritüellerinden zevk alıyorsanız, arkadaşlarınız ile sohbet ederken bunu yapmak sizin hoşunuza gidiyor ise böyle günlerde alkolsüz şarap ve ya bira tercih edebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla alkol sorununuzu paylaşmaktan kaçınıyor olabilirsiniz. Fakat bunu paylaşmak size yardımcı olacaktır. Çevrenizden eşinizden ve ailenizden destek görmek sizi daha fazla motive eder. Yardım almak da işinize yarar.

Eğer bir bağımlı olduğunuzu düşünüyorsanız, hamilelik sürecinden önce doktorunuzdan yardım almalı ve alkol tüketimini azaltıp sona erdirmelisiniz.

Cevap bırakın