Hamilelikte Evcil Hayvanı Olanların Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamilelikte Evcil Hayvanı Olanların Bilmesi Gerekenler Nelerdir? Hamilelikte Evcil Hayvan Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Hamilelik Döneminde Evcil Hayvan Beslenir Mi?

0 45

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Evcil hayvan besleyen çiftler bir süre sonra ailelerine bir bebeğin katılmasını isteyebilir. Bu istek üzerine hamilelik dönemine giren anne adayları için evcil hayvanla ilgili bazı soru işaretleri olabilir. Hamilelikte evcil hayvan beslemek konusunda bilinmesi gereken bazı yanlış bilinen doğrular da vardır. Şimdi sizlere en doğru hali ile hamilelikte evcil hayvanı olanların bilmesi gerekenleri paylaşacağız.

Hamilelikte Evcil Hayvanı Olanların Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Hamilelik döneminde evcil hayvandan ayrılmak zorunda olduğunu düşünenler var. Fakat bu düşünce oldukça yanlıştır. Hiçbir kadın sevgiyle bağlandığı bir varlığından hamile kaldığı için ve özellikle de hamilelik gibi özel ve duygusal bir döneminde ayrılmak istemez. Buna gerek de yoktur. Evcil hayvan beslemeye devam etmek için dikkat etmen gerekenler vardır. Evcil hayvanının sokakla temasını kesmeli ve güvenli bahçende gezdirmelisin. Bu dışarıdan hastalık gelmesini engeller. Ayrıca parazit riskinden uzak kalmak için çiğ etle beslememeli ve daha çok bu dönemde kuru mama ile beslemelisin.
  • Hamilelik döneminde bilinmesi gereken bir diğer şey kedilerin ve köpeklerin astım ve ya alerjiyi tetikleyebileceğidir. Fakat bir aşı ile bu problem çözüme ulaşabilir. Evcil hayvanınızı evinizden uzaklaştırmanıza gerek yok.
  • Kedilerden insanlara bulaşabilen bazı hastalık vardır. Toksoplazma enfeskiyonu bu enfeksiyonlardan en önemlisidir. Bu enfeksiyon hem anne adayını hem de bebeği etkileyebilir. Düşük, erken doğum, kusurlu doğum gibi bazı sorunlara neden olabilen toksoplazmayı engellemek için toksoplazma testi yaptırmak da fayda var.
  • Köpeklerden bulaşabilen önemli enfeksiyonlarda vardır. Bunlardan biri kuduz diğeri ise hidatik kisttir. Hidatik kist ciddi bir hastalıktır ve akciğer, karaciğer, beyin ve pelviste problemler yaratabilir. Bu hamilelik döneminde yaşanması hoş olmayacak bir durumdur. Bu nedenle köpeğinizin aşılarını yaptırmalı ve hidatik kist ilaçlarını ihmal etmemelisiniz.
  • Kediniz ve ya köpeğiniz hamilelik döneminde sizi tırmalayabilir. Bu gayet doğaldır ve bir zararı yoktur. Fakat enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için tırmanılan bölgeyi sabunlu su ile yıkamakta fayda vardır.
  • Kedi kumuyla ve ya köpeğinin dışkısını toplamak konusunda hamilelik döneminde kendini geri tutmalısın. Kum değişimini ve ya köpeğini havalandırmaya çıkarma işlemini başka bir aile üyesinin yapmasında fayda var. Aksi taktirde ise maske ve eldiven kullanarak temas etmek daha faydalı olacaktır.
  • Hamilelik boyunca kedi ve köpeğin ile temas etmek sizi ve hayvanınızı çok mutlu hissettirecektir. Evcil hayvanınız ile oyun oynayabilir, şakalaşabilir, aynı ortamda bulunabilirsiniz. Ancak temasların ardından ellerinizi yıkamakta bu konuda fayda var. Hamilelik hassas bir dönem ve elimizi bilinçsiz olarak ağzımıza götürebiliyoruz.
  • Evcil hayvan besleyenlerin bilmesi gereken en önemli şey ise evcil hayvanın aşılarını iyi takip etmek ve ihmal etmemektir. Bu hem sizin hem de evcil hayvanınızın sağlığı için oldukça önemlidir.
  • Evcil hayvan besleyen çiftlerin hayvanlarına aileye yeni bir üye katılacağını hissettirmeleri ve alıştırmaları gerekir. Bebek ağlama ve gülme sesi açılmalıdır. Ayrıca bebeğin kokusuna alışılması adına bebek pudrası bir battaniyeye serpilerek evcil hayvana koklatılmalıdır.

 

 

Cevap bırakın