Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Azaltılır?

Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Azaltılır? Hamilelikte Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Hamilelikte Gaz Sancısı Sorunu

0 160

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gaz sancısı normal bir insan için bile oldukça zorsur, hamilelikte gaz sancısı ise beraberinde şişkinlik ve karın ağrısı getirir. Hamilelikte gaz sancısı hamilelik hormonuna  bağlıdır. Rahim karına baskı uygular hatta karın içinde artan basınç  bazen istemsiz gaz çıkışına da neden olabilir.

Gaz sancısı herkesin her zaman yaşayabileceği bir durumdur, fakat hamilelerde günlük hayatı etkileyen sinir bozucu bir soruna dönüşebilir. Hamile kadınların çoğu, özellikle ilk aylarda gaz sanıcısından şikâyet etmektedir. Ancak neyin gaz sancısına sebep olduğu bilindiği sürece üstesinden gelinebilir bir problemdir.

Karın ve bağırsak bölgesinde yaşanan gaz hissi anne adayını rahatsız eder. Bu durumlarda gaz sancısına karşı önlem alınmaya başlamak ve anne ve bebek için rahat bir ortam sağlamak gerekir. Stresten uzak kalınmalı, ılık bir duş alınmalı ve ayaklar havaya kaldırarak uzanılmalı bu anne ve bebeğe çok daha iyi hissettirecektir.

Çeşitli yiyecek ve içeceklerden ve hareketsizlikten kaynaklanan ve hamilelikte artan gaz sancısı probleminde annelerin en meraklandığı konu, gaz sancısının bebeğe etki edip etmeyeceğidir. Bebeğin bağırsakları anne karnında gelişimini normal durumlarda da olsa tam olarak tamamlayamaz ve bebek doğduktan sonra bağırsak gelişimi devam eder. Yani annenin hamilelikte yaşadığı gaz sancısı bebeği olumsuz ve ya olumlu anlamda etkilemez.

Hamilelikte Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte gaz sancısını azaltmak için bazı çözümleri ve ipuçlarını uygulamak gerekir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  •    Gaz yapan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, soğan, fasulye gibi gıdalar, karbonhidratlı içecekler, meyve suları, erik, armut, şeftali gibi meyveler, süt ve süt ürünleri gaz yapan gıdalar arasında.
  •    Her gıda herkeste aynı etkiyi göstermemektedir. Sizde gaz yapan bir yiyecek farklı bir anne adayında gaz sancısı yapmayabilir. Size gaz yapan yiyecekleri not ederek analiz yapın. 
  •      Yağlı ve kızarmış yiyeceklerin tüketmeyin. Bu yiyeceklerin sindirimi zordur bu nedenle de gaz problemini tetikler.
  •    Az ürün çok öğün mottosunu uygulayın. Bu sayede yediklerinizi sindirmeniz çok daha kolay olacaktır ve gaz problemini en aza inecektir.
  •     Bol bol sıvı tüketin. Bol sıvı tüketimi kabızlık problemi yaşamanızı da engeller.
  • Sizi sıkan kıyafetler giymemeye özen gösterin. Bol ve rahat kıyafetler sizin için daha avantajlı ve rahat olur.
  • Yavaş yemek yemeye çalışın ve yiyecekleri iyi çiğneyin. Böylece yemek yerken daha az hava yutacaksınız.

Cevap bırakın