Hamilelikte Kaçınılması Gereken Besinler Nelerdir?

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Besinler Nelerdir? Hamilelikte Tüketilmemesi Gerekenler Nelerdir? Hamilelikte Beslenme Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

0 331

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hamilelik döneminde kadınlar beslenmelerine daha fazla dikkat etmek zorundadır çünkü vücudunuza aldığızın her besin bebeğinizi de doğrudan etkilemektedir. Hiçbir anne adayı bebeğinin zarar görmesini istemez değil mi? Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için bu dönemde tüketmemeniz gereken bazı besinler ve ya beslenme şekilleri bulunmaktadır. Şimdi birlikte hamilelikte kaçınılması gereken besinlerin neler olduğunu inceleyelim.

Hamilelik döneminde tükettiğiniz besinler, beslenme alışkanlıklarınız bebeğinizin gelişimini etkilemektedir. Bu nedenle anne adayları hamilelik döneminde sağlıklı beslenmeli, mümkün olduğunca sağlıklı olan her besinden tüketmeli ve aşağıda sayacağımız besinlerden uzak durmalıdır.

Bu yazımızda hepimizin bildiği klasik kaçınılması gereken sigara, alkol ve ya abur cuburlar gibi ürünlerden bahsetmeyeceğiz. Daha az bilinen fakat hamilelik döneminde kaçınılması gereken besinlerden bahsedeceğiz.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Besinler Nelerdir?

Bazı Balık Çeşitleri

Yüksek miktarda civa içeren bazı balık çeşitleri hamilelik döneminde tüketilmese daha iyidir. Bu annenin ve özellikle bebeğin sağlığını olumlu yönde etkilemeyecektir. Hamilelik döneminde balık temelli beslenmek doğru değildir. Kral uskumru, ton balığı, köpekbalığı, kiremit, kılıç balığı gibi içerisinde fazla civa içeren besinlerden bu dönemde kaçınmalısınız.

Aşırı civaya maruz kalan bebeklerde merkezi sinir sistemi dokusu zarar görebilmektedir ve bebeğin motor fonksiyonlarında, psiko-sosyal yeteneklerinin gelişiminde, zihinsel kapasite gelişiminde bozukluklar ve sorunlar görülebilmektedir. Hiçbir şekilde deniz ürünü hamilelik döneminde tüketilmemelidir demek yanlış olur fakat bahsettiğimiz ve sizinde bahsedilenler dışında civa oranı yüksek olan balık türlerinden kaçınmanız gerekir. Somon, sardalya tüketiminiz açısından zararsız olan balık türlerindendir.

 Pastörize Edilmemiş Peynir

Pastörize edilmemiş peynir tüketiminden hamilelik döneminde kaçınmak gerekir. Pastörize edilmemiş peynir diğer bir şekliyle brie peyniri olarak da anlandırılmaktadır. Pastörize edilmemiş peynir potansiyel virüs ve listeria riski taşımaktadır bu nedenle de hamilelik döneminde kullanımıyla birlikte hem anne adayı hem de bebeğin riske atılmaması gerekir. Pastörize edilmiş peynirlerde, pastörizasyon işlemi ile bulunan tüm patojenler ortadan kalkmıştır. Isı yolu kullanılarak da pastörizasyon yapılabilir. Bu dönemde pastörize edilmemiş peynirleri tüketmemenizi öneririz. Peynir satın alırken de etiketi üzerinde bulunan malzemeleri ve diğer önemli etkenleri dikkatle okumalı ve sepetinize ondan sonra eklemelisiniz.

Ham veya Az pişmiş Et ve Deniz Ürünleri

Orta ve ya az pişmiş biftekler, suşi, az pişmiş et ve ya deniz mahsulleri hamilelik döneminde kaçınılması gereken yiyeceklerdir. Sevmeyeni kadar seveni de çok olan suşi ve ya restoranlarda tercih edilen az pişmiş etler bu dönemlerde anne adaylarının kaçınması gereken besinlerdir. Az pişmiş ürünlerde salmonella zehirlenmesi yaşama riski yüksektir. Hamilelik döneminde ise bu bebeğin ölümüne bile neden olabilir. Hamilelik dönemi içerisinde et ve ya balık yedikten sonra mide krampları, ateş ve ya ishal gibi sorunlarla karşı karşıya kaldıysanız hastaneye gitmenizde fayda vardır. Vücudunuzda su kaybına neden olacak ishal ve ya diğer sorunlar rahminizin de erken ve anormal şekilde kasılmasına neden olabilir. Normal zamanda da güvendiğiniz restoranlarda suşi ve az pişmiş etler tercih etmelisiniz ve nasıl hijyen sağlandığı konusunda bilgi edinmelisiniz.

Şarküteri Ürünleri

Hamilelik döneminde şarküteri ürünlerinin tüketimi konusunda dikkatli olmalısınız. Şarküteri ürünlerinden geçebilecek bir bakteri olan listeria hem size hem de bebeğinize zarar verir. İshali boyun ve omuz sertliği, ateş, baş dönmesi gibi gelirtiler gösteren listeriosis hamilelik döneminde karşılaşıldığında oldukça tehlikelidir. Ayrıca düşük riski de oluşturabilir.

Füme Deniz Ürünleri

Füme deniz ürünleri de şarküteri etleri gibi listeria taşıyabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde füme deniz ürünleri tüketmekten de kaçınmalısınız. Hamilelik döneminde balık tüketmek istediğinizde cıvıldayan balık türlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca hijyeninden emin olmak adına evinizde kendiniz pişirmeli ve o şekilde tüketmelisiniz.

Az Pişmiş Yumurta

Az pişmiş yumurta ve ya az haşlanmış yumurta tüketmeyi seviyor olabilirsiniz. Fakat hem kendiniz hem de bebeğiniz için hamilelik döneminde bu alışkanlığınızı bir süre bırakmalısınız. Az pişmiş yumurtada da salmonella ve kontamine olma riski olabilmektedir. Bu nedenle kendinizi riske atmamanız gerekir. Bu dönemde içerisinde yumurta bulunan az pişmiş tatlılardan ve ya yumurta içeren soslardan uzak kalmanızda da fayda vardır.

Ham Lahana

Maş fasulyesi, yonca filizi ve buna benzer ham filizler sağlığımız için oldukça faydalıdır ve içerisinde yararlı bakteriler bulunur. Ancak bunların yanında yine salmonella gibi zarar verici bakterilerde bulunabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde ham filizlerden kaçınmak sizin için daha güvenli olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz ürünleri kazara yemiş ve ya kendinizi tutamayarak yemiş olabilirsiniz. Bu durumda paniklemenize gerek yoktur. Eğer çok fazla tüketmediyseniz herhangi bir olumsuz durumlarda karşılaşma ihtimaliniz düşüktür. Eğer tükettikten sonra bazı belirti ve semptomlar gösteriyorsanız da doktorunuza bu durumu hemen bildirmeli ve uygun bir tedavi görmelisiniz.

Bazı deli etleri veya pastörize edilmemiş peynirleri kazara yerseniz, panik yapmanın bir sebebi yoktur. Çoğu durumda, çok fazla yemediyseniz bir şey hissetmeniz mümkün değildir.

 

Cevap bırakın