Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Geçer? Gebelik Maskesine Ne İyi Gelir? Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer?

0 135

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hamilelik döneminde yüzde lekelenmeler olabilmektedir. Bunu her kadın bir yerden muhakkak duymuştur. Hamilelik kadınların hayatlarındaki en özel zamanlarından biridir. Bu dönemde her duyguyu tatmak mümkündür. Hamilelik sürecinde ciltte lekelenmeler de olabilir ve bu doğaldır, bu durumu kafaya takmamak gerekir. Hamilelik sürecinin olağan parçalarından biri olan cilt lekelenmeleri, kimi zaman koyu renkte kimi zaman açık renkte, bazılarında az bazılarında çok görülebilir. Bu durum düzeltilemeyecek bir durum değildir. Doğru leke kremi bulunduğu taktirde tedavi sağlanır hatta oluşması da önlenebilir. Hamilelik döneminde oluşan cilt lekelerinin nasıl geçeceğini merak ediyorsanız ve ya oluşumuna karşı önceden tedbir almak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelik hormonların değiştiği bir dönemdir. Bu hormonlar kadınlarda birçok etkiye neden olur. Bu dönemde daha duygusal olurlar, aniden sinirlenebilirler, ciltlerinde lekeler oluşabilir ve daha birçok şey..

Gebelik sürecinde östrojen ve progesteron hormonları salgılanır. Bu hormonlar ise cilt yüzeyinde lekelenmeler oluşmasına neden olabilmektedir. Hamilelikte oluşan bu hormonların yanında bir de UV ışınları eklendiği taktirde zaten bu süreçte hassaslaşmış cildimiz lekelenmeye çok daha müsait hale gelir. Her kadının hamilelikte cildinde lekeler çıkar. Çıkmaması düşük bir ihtimaldir fakat oranlar farklı seyredebilir.

Her kadının sorunu olan bu cilt lekelerine elbette ki bir çözüm üretmek gerekir. Birçok kadın hamileliğin 4.-5. aylarında ciltte oluşan kırmızı lekelerle karşılaşabiliyor. Bu dönemde hormonlar ve melanositlerden fazla üretilen melatin maalesef ki ciltte kırmızı ve ya koyu renkli lekelerin oluşmasına sebebiyet veriyor. Bu lekeleri sevimli hale getirmek için gebelik maskesi de deniyor.

Belki de gebelik maskesi denmesinin nedeni hamilelik sürecinden sonra geçebilir olmasıdır. Her kadından bu lekelerin geçeceği iddiasında bulunmak yanlış olur. Fakat hamilelikte oluşan bu lekelerin çoğu hamilelikten sonra gerekli bakımlar sayesinde geçmektedir.

Öncelikle hamilelik döneminde cilt lekeleri oluşmaması için ve ya lekelerin artmaması için anne adayının güneşten kendini koruması gerekmektedir. Bu nedenle özellikle hamilelik döneminde koruyucu ve cilt yapısına uygun güneş kremleri kullanmak çok önemlidir. Güneş kremleri sayesinde UV ışınlarının zararlı etkilerinden kurtulmuş olacaksınız.

Leke oluşumu cildin rengine göre kendini belirlemiyor. Sadece esmer bir kadında lekelerin belli olma durumu beyaz tenli bir kadında lekelerin belli olmasıyla kıyaslanıyor fakat bu yanlış bir yaklaşım. Her kadında leke olabilir fakat dediğimiz gibi kimisi daha belirgin görülüyor kimisi ise daha az…

Hamilelik sürecinde cildi yeterince nemlendirmek de çok önemli. Vücudunuzda bu dönemde birçok farklılık gerçekleşebiliyor. Bunlardan biri de cildin kuruması olabilir. Cildi bu dönemde nemlendirmekten kaçınmamalısınız. Bu nemlendirici kremlerinizi leke karşıtı seçmeniz de sizler için fayda sağlar.

Hamilelik döneminde leke oluşumuna engel olmak ve ya lekelerden kurtulmak için leke kremleri kullanabilirsiniz. Bu sayacaklarımızdan ise uzak durmalısınız;

  • Kojik asit
  • Retinoid
  • Arbutin
  • Salisilik asit

Hamilelik döneminde ciltte oluşan lekeleri geçirmek mümkündür. Emzirme döneminin sona ermesi ile birlikte leke açıcı kremler kullanabilirsiniz. Hamilelik döneminde leke kremi kullanmak içinse doktorunuza danışmalısınız. Bu leke kremleri sayesinde lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Bu kremleri seçerken ise içeriğine dikkat etmeli, yukarıda saydığımız maddelerin bulunmamasına özen göstermeli ve güvenilir markalar olmasına önem vermelisiniz.

Cevap bırakın