Hamilelikte Sistit Nasıl Geçer?

Hamilelikte Sistit Nasıl Geçer? Sistit Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçirilir? Hamilelik Döneminde Sistitin Çözümleri Nelerdir?

0 46

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hamilelik döneminde anne adayında tespit edilen her türlü sorun hemen tedavi edilmelidir. Çünkü anne vücudunda oluşan sorunlar bebeği de etkilemektedir. Sistit de çözüme ulaştırılması gereken problemlerden biridir. Sistit problemi yaşayan anne adayları bir doktora görünmeli ve tedavi almalıdır. Bunun yanı sıra da hamilelikte evde doğal yöntemlerle sistiti geçirmenin yöntemleri de vardır. Şimdi sizlerle birlikte hamilelikte sistit nasıl geçer inceleyelim.

Hamilelikte Sistit Nasıl Geçer?

Bol Bol Sıvı Tüketmek

Günlük sıvı alımının artırılması ile birlikte sistitin tekrarlama olasılığı %50’lere kadar düşmektedir. Yapılan araştırmalarda bu kanıtlanmış ve toksin salınımı için sistit problemi yaşayan kadınların günde 2 ve ya 3 litre su içmesi gerektiği söylenmiştir. Bu mevsim ve iklime göre artırılabilir.

Sık Sık İdrara Çıkmak

Böbrekleri aktif tutmak sistit için önemlidir. Ayrıca mesaneyi sık sık ve düzenli olarak boşaltmak da hamilelikte sistiti önleyen önemli adımlardan biridir. Çünkü idrar boşaltıldığında biriken ve bakteriyel kontaminasyon dolayısıyla oluşabilecek bir enfeksiyon durumu da ortadan kalkmış oluyor. İdrarı tutmak oldukça sakıncalıdır. İdrar tutmanın ileri seviyeleri akut hamilelik retansiyonu olarak adlandırılır.

Probiyotik Kullanmak

Probiyotiklerin vajinal floranın yeniden doldurmada etkili olduğu bir çok bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır. Probiyotikler bazı patojenlerin gelişimini önlemekte ve mikrobitayı stabilize etmektedir. Bu da hamilelikte sistiti önlemektedir. Doktor kontrolünde antibiyotikler ile beraber alınan probiyotikler tedavi sonrasında da tekrarlamasını önlemek için kullanılmaya devam edilebilir.

Kızılcık Suyu İçmek

Yapılan bazı araştırmalara göre kızılcıkların büzücü ve antiseptik özellikleri olduğu gözlemlenmiştir. Bu da bakterilerin idrar yolunun duvarlarına yapışmasını önler ve hamilelikte sistit probleminin önüne geçer. Yarım bardak kızılcığı bir bir bardak suda sıvılaştırmalı ve 10 gün boyunca her sabah bu suyu içmelisiniz. Böylelikle faydasını göreceksiniz. Eğer evde kendi yapma imkanınız yoksa eczanelerden de hazır şekilde bulabilirsiniz.

C Vitamini Alımını Arttırmak

C vitamini alımını artırmak hamilelikte sistiti önlemektedir. C vitamini idrarı asitlendirerek sistit sorunu yaşayan kişilere yardımcı olmaktadır. Sağlıklı bir yetişkin günlük olarak 75-90 mg arasında C vitamini tüketmelidir. Ancak doktor tavsiyesi alınmalı ve sistit problemine göre artırılmalıdır.

        Hamilelik döneminde sistiti engellemenin en iyi yöntemleri böbrekleri aktif tutmak, sık sık idrara çıkmak, bol su içmek, beslenme düzeni oluşturmak ve sağlıklı beslenmek, hijyen önlemleri almaktır. Antibiyotik kullanmak çok da iyi birşey değildir. Bu nedenle antibiyotik kullanmaya gerek kalmadan sistit problemini gidermek ve ya ortaya çıkmasını önlemek adına uğraşmak daha mantıklı olacaktır.

Hamilelikte sistiti önlemek için idrarımızı yaptıktan sonra genital bölgeyi en uygun şekilde temizlemeliyiz. Kalan herhangi bir dışkı vajinaya temas ettiğinde hijyen sağlanmamış olur. Bu nedenle temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Pamuklu iç çamaşırları kullanılmalı ve o bölgeyi çok sıkan iç çamaşırları tercih edilmemelidir. Cinsel birlikteliğin öncesinde ve ardından da idrar yapılmalıdır.

Kırmızı meyveler idrar yolu enfeksiyonlarının oluşumunu engeller ve enfeksiyonların azalmasına yardımcı olur. Bu konuda yaban mersini oldukça etkili bir meyvedir. Yaban mersini gibi kırmızı meyveler tüketerek enfeksiyonların önüne geçebiliriz.

Gün içerisinde yeterli şekilde sıvı almalı ve idrar dürtüsü hissedildiği anda idrara çıkmalısınız. Mesanede idrar bekletmek bu dönemde büyük bir yanlış olur. Ayrıca şeker açısından zengin, alkollü içecekler tüketmemelisiniz. Zaten hamilelik döneminde alkollü içecekler tüketmek çok sakıncalıdır. Bu tarz zararlı içecekleri içmek bakteri oluşumunu desteklemektedir. Zararlı içecekler gibi fazla baharatlı, yağlı, kızartılmış yiyeceklerden de kaçınmakta fayda vardır. Su açısından zengin, kızılcık gibi kırmızı meyveleri ve sularını beslenmeye eklemek çok daha faydalıdır.

Cevap bırakın