Hamilelikte Spor ve Egzersiz Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Spor ve Egzersiz Nasıl Olmalıdır? Hamile Kadınlar Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir? Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılmalıdır? Hamilelik Döneminde Egzersizin Faydaları.

0 441

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlıklı ve iyi bir hamilelik dönemi geçirmek için dengeli beslenmeli, uyku düzenimizi kontrolde tutmalı ve bunlar kadar önemli olan spor ve egzersizlerimizi yapmayı unutmamalıyız. Düzenli spor ve egzersiz yapıldığında bu hem anne adayı hem de bebek için çok sağlıklı olacaktır.  Fakat bu egzersizleri doktorumuza danışarak yada doktor kontrolünde yapmamız gerekir. Aksi taktirde riskli bir gebelik dönemi geçirenler için bu egzersiz yapmak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Hamilelik döneminde haftada 3 ya da 4 kez gebenin kendini zorlamadan egzersiz yapması yeterli olacaktır. Egzersize başlanmadan ısınma hareketleri mutlaka yapılmalıdır.

Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir?

  • Düzenli spor ve egzersiz yapmak hamile adayının  fazla kilo almasına engel olur ve böylece hamilelik döneminin daha rahat geçmesi sağlanır.
  • Özellikle omurga, bel ve sırt bölgeleri için yapılan egzersizler annenin egzersize duyacağı ihtiyacı en çok karşılayan bölgeler olur. Çünkü hamilelik döneminin ilerleyen aylarında bebek büyür ve  anne adayının ağırlık merkezi yer değiştirir.
  • Düzenli egzersiz yapmak vücut esnekliğini artırır ve hamileliğin getirdiği kilolar ile birlikte gelen çatlakların oluşumunu azaltır.
  • Egzersizler vücutta endorfin hormonunun salgısını arttırır ve anne adayının kendini daha iyi hissetmesini sağlar.
  • Egzersiz gebelikte görülen ödem ile şişliği azaltır.
  • Anne adayı egzersiz yaparak kendini psikolojik ve fiziksel olarak doğuma hazırlar.

Hamilelik Döneminde Yapılabilecek Spor ve Egzersizler:

Yürüyüş ve Hafif Tempolu Koşu

Yürüyüş hamileliğin her ayında yapılabilecek güvenli bir egzersizdir. Haftada 4 ya da 5 gün 30 dakika yürüyüş yapmak yeterlidir. Hamilelik dönemi öncesinde spor yapmayan anneler içinde yürüyüş en güvenilir başlangıç olacaktır. Hamilelik öncesinde düzenli spor ve tempolu koşu yapan anne adayları ise hamilelik döneminde hafif tempolu koşu yapabilir. Fakat koşu yürüyüşe oranla daha riskli bir egzersizdir. Alışkın olmayan anne adayları için düşük riski taşıyabilir.

Kondisyon Bisikleti

Hamilelik döneminde anne adayı dışarıda bisiklete binme riskine girmemelidir. Bu olası bir kazada düşük riski oluşturur. Bunun yerine kondisyon bisikleti kullanılarak yavaş tempoda ve öncesinde ısınma hareketleriyle desteklenmiş şekilde egzersiz yapmak anne adayı için daha mantıklı olacaktır.

Yoga ve Pilates

Yoga ve pilates, vücudun esneklik kazanması için oldukça olanak sağlar. Ayrıca annenin formda kalması için güzel bir egzersiz yöntemi olacaktır. Sıkça tercih edilir. Hamileler için uygun olan yoga ve pilates hareketleriyle anne adayının rahatlaması, esneklik kazanması sağlanır. Özellikle pilates doğumdan çok kısa bir süre öncesine kadar tercih edilebilir çünkü anne adayının çıkış yollarını gevşetir ve doğumun daha rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Yüzme

Hamilelik döneminin ilk ve orta aylarında tercih edilebilir bir spordur. Yavaş ve kontrollü hareketlerle haftada 1-2 kez yapılacak yüzme, anne adayının hamilelik kilolarıyla oluşacak selülit ve çatlak oluşumunu en aza indirir. Ayrıca tüm vücudu çalıştıran bir spor olduğu için annenin kilo vücut şeklini korumasını sağlar.

 

 

 

Cevap bırakın