Hamileyken Yüzülebilir Mi?

Hamileyken Yüzülebilir Mi? Hamileyken Yüzmek Doğru Mudur? Hamilelik Döneminde Yüzme Zararlı Mıdır?

0 294

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Anne adayları hamilelik döneminde oldukça hassas davranırlar. Bu hem kendi hem de bebeklerinin sağlığını korumak için takındıkları bir davranıştır. Ancak yaz aylarında hamilelik yaşayan anne adayları denize girmek ve yüzmek isteyebilirler. Bu noktada akıllara hamileyken yüzülür mü sorusu gelir.

Hamilelik dönemi kadınlar hassas olduğu ve yaşamları boyunca en özel buldukları zaman dilimleri arasındadır. Bu nedenle çok hassastırlar ve yaşam stillerini bir çok yönden iyileştirirler. Bu sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek içindir. Annelik kadınlar için kutsal olduğundan ve bebeklerine zarar gelmesini hiçbir anne adayı istemeyeceğinden her harekette akıllarına zararlın olup olmadığı sorusu gelir. Yüzmek de bu soru işareti arasındadır. Fakat yüzmek hamileler için komplikasyonlu ve yüksek riskli gebelikler dışında oldukça faydalı bir egzersizdir. Hamilelikte düzenli olarak yüzmek hem gebelik sürecinde hem de doğum ve sonrası için anne sağlığını olumlu etkiler. Hamilelik sürecinde çok uzun süreli ve yorucu yüzme egzersizleri yapılmadığı sürece yüzmenin herhangi bir sakıncası yoktur.

Hamileliğin ilk 3 ayında günde 30 dakika yüzmek ideal bir süredir ve anne adayına ayrıca bebeğine zarar vermez. Bu dönemde sık sık mide bulantıları ile karşılaşılabilir. Bu durumu yüzme ile azaltmak mümkündür. Daha rahat bir hamilik dönemi geçirmek için yüzmek faydalı olacaktır.

Hamileliğin 3-6 ayları arasında bebek büyüdüğü için annenin vücut ağırlığı da artar. Anne vücudunda bu nedenle daha belirgin farklılıklar da ortaya çıkmaya başlar. Fakat yüzme bu noktada da anne adayına kolaylık sağlar. Bu dönemde bedenin ağırlaşmasıyla birlikte bel ve sırt ağrıları da yaşanır. Yüzme bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede kendinizi daha enerjik ve dirençli hissedeceksiniz.  Bu dönemde vücudunuza uygun bir mayo ile yüzmek size kolaylık ve güven sağlayacaktır.

Hamileliğin son aylarında annenin ağırlığı bebeğin iyice büyümesinden dolayı daha fazla artar. Hamileliğin 6-9 ayları arasında rahatlamanın en güzel yöntemlerinden biri yüzmek olacaktır. Hamileyken yüzme sayesinde kaslarınız gevşer ve güçlenir ayrıca kan dolaşımınız da süzene girer. Böylelikle daha sağlıklı ve rahat bir doğum gerçekleştirme şansınız artar. Fakat bu aylarda yüzerken ani hareketler yapmamak gerekir. Yüksek atlamalar ve ya dalmalardan kaçınmak gerekir. Bu size faydalı değil zararlı olabilir. Bunun haricinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise hamileliğin her döneminde yüzülecek olan yerin temiz olmasıdır. Eğer bir havuzda yüzülüyorsa bu konuya özellikle dikkat etmek gerekir. Denizde dalgalara karşı olası kirliliklerden uzaklaşabilirken havuzda bu ihtimal düşmektedir. Bu nedenle denizde ve özellikle havuzda ortamın temiz olmasına önem gösterilmelidir. Yüzmeye gittiğinizde dikkat etmeniz gereken son husus ise fazla güneşin altında kalmamaktır. Güneş sizi olumsuz etkileyebilir bunu en aza indirmek içinde bol bol sıvı alımı yapmanız gerekir.

Kısacası hamilelik döneminde yüzülebilir. Hatta hamilelik döneminde yüzmek anne adayı için faydalıdır. Tek kaçınılması gereken tehlikeli ve ani hareketler yapmamaktır. Ayrıca yüzülecek alanın temizliğine de dikkat edilmelidir.

Cevap bırakın