Hangi Balık Hangi Ayda Tüketilmelidir?

Hangi Balık Hangi Ayda Tüketilmelidir? Mevsimlere Göre Balık Tüketimi Nasıl Olmalıdır? Hangi Balık Hangi Ayda Daha Lezzetlidir?

0 199

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Balık Taze Mi Bayat Mı?

Hangi ayda olursanız olun balığın taze olup olmaması önemli bir konudur. Balık avlandıktan sonra tazeliğini kaybetmektedir. Bunu anlamak için bazı önemli püf noktaları vardır;

  • Taze balığın göz bebekleri dışa doğru bombeli iken bayat balığın gözleri çökmüş, matlaşmış ve donuklaşmıştır.
  • Taze balığın solungaçları kırmızı renkte olur fakat bayat balıkta renk kiremit rengindedir.
  • Taze balığı ayırt etmek istiyorsanız balığın üzerine bastırıp elinizi çekin eğer bir iz oluştuğunu görürseniz bu balığın bayat olduğunu gösterir.
  • Taze balığın pulları vücuduna yapışık haldedir. Fakat değilse bayattır. Bunu anlamak için balığın üzerinde elinizi gezdirmelisiniz. Elinize pullar dökülüyor ise balık bayattır. Eğer dökülmüyorsa ise bu balığın taze olduğunu işaret eder.
  • Balığın kokusu da taze olup olmadığını işaret eden önemli bir göstergedir. Taze balık ağır kokmaz, hafif bir deniz kokusu dışında balıkta bir koku olmaz.
  • Balık alırken güvenilir bir balıkçıdan almalısınız. Balık satış izni olan bir balıkçıdan alışveriş yapın.

Hangi Ayda Hangi Balık Tüketilmelidir?

Balıkların türlerine göre tüketilmesi gereken aylar değişiklik gösterir. Kimi balık bazı aylarda çok lezzetli iken bazı aylarda başka balıklar lezzetlidir. Bunun gibi aylara göre faydaları da azalıp artmaktadır. Bunu ayırt edebilmeniz için sizlerle hangi ayda hangi balık tüketilmeli sorusunun cevabını paylaştık;

Ocak

Ocak ayında uskumru, lüfer, palamut, istavrit gibi balıklar lezzetli ve faydalıdır. Kefal ve hamsi tam yağlı haldedir. Çinekop, kofana, mezgit kolayca bulunabilmektedir. Tekir ve kırlangıç da bu ayda sıkça avlanmaktadır. Barbunya, kılıç ve mercan balığı ise ocak ayında az avlanmaktadır.

Şubat

Bu ayda kalkan balığının mevsimi başlar. Tekir balığı da bolca gün yüzüne çıkar. Uskumru, lüfer, palamut ise bu ayda yağını kaybetmeye başlar.

Mart

Kefal, levrek ve kalkan balığının en lezzetli olduğu aydır. Uskumru balığı ise mart ayında tercih edilmemelidir. Tavası ve pilakisi yapmak isteyen için tercih edilebilir halidir. Gümüş balığı bu dönemde fazlaca çıkar.

Nisan

Nisan ayında kalkan balığı yine en lezzetli halindedir. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç balığı bol miktarda ortaya çıkar. Gümüş, kefal, mezgit, tekir ve barbunya nisan ayında çok tutulan balıklardır.

Mayıs

Mayıs ayında levrek, barbun, tekir, iskorpit balığı lezzetlidir ve tercih edilebilir.

Haziran

Haziran ayı balıkçılık açısından verimsiz bir aydır. Bu ayda balık avı zordur bu nedenle de balıklar pahalıdır. Tekir, barbun, levrek bu ayda bulunabilecek balıklardandır fakat fiyatları pahalı olduğundan  çoğu kişi tercih etmez.

Temmuz

Temmuz ayında sardalya mevsimi başlamıştır. Kolyoz, istavrit, uskumru balığı tüketilebilir.

Ağustos

Ağustos ayında ise çingene palamudu mevsimi başlar. Sardalyanın ise en lezzetli olduğu ay ağustos ayıdır. Kılıç balığı da çok lezzetli bir dönemindedir. Bu ayda kefal tüketmemek gerekir.

Eylül

Eylül ayında sardalya ve kılıç balığı lezzetli haldedir. Palamutlar irileşir ve lüfer bu dönemde az bulunur bu nedenle fiyatları artar.

Ekim

Ekim ayında lüfer en lezzetli halini alır. Palamut bol miktarda bulunabilir.

Kasım

Kasım ayı uskumru balığının en lezzetli ve en iyi zamanıdır. Pisi balığının da en lezzetli hali bu aydadır.

Aralık

Uskumru, lüfer, palamut ve torik aralık ayında daha çok büyümüş ve lezzetlenmiştir. Hamsinin en çıtır zamanı aralık ayıdır. Bol miktarda tekir bulunabilir.

Cevap bırakın