Hangi Cilde Hangi Maske Uygundur?

Cilt bakımının ayrılmaz bir parçası olan yüz maskelerini nasıl seçmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Maskeler, cilt bakımının temizleme ve nemlendirme gibi temek adımlarının etkisini artırmaları nedeniyle bakım rutininize mutlaka eklenmesi gereken kozmetik ürünleri. Ancak tüm cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi maske seçiminde de yanlış türde bir ürüne yönelmek cildinize fayda yerine zarar verebilir. Temel maske türlerini tanımak, hangisinin hangi cilt tipine uygun olduğunu öğrenmek ve doğru maskeyi cilt bakım rutininize eklemek için hemen maske rehberimize göz atın. Kil Maskeler Kil bazlı maskeler yağlı ve akne problemli ciltler için uygundur çünkü kilin ciltteki fazla yağı yok etme özelliği vardır. Üstelik kil bazlı maskeler ciltte akne oluşmasına neden olan bakterileri de öldürür. Cildi yumuşatıp pürüzsüzleştirirken aynı zamanda sıkılaştırır, gözenekleri tıkamadan onların küçülmesini sağlar. Krem Maskeler Adından da tahmin edebileceğiniz üzere, krem maskeler daha çok cildi nemlendirmek ve yumuşatmak amacıyla kullanılır. Dolayısıyla normal ve kuru ciltler için uygundurlar. Aynı zamanda anti-aging özelliklerine de sahip olan bir krem maske tercih ettiğinizde cildinize gençlik ve enerjiyle dolu bir ışıltı katabilir; yılların bıraktığı izlerin silinmesini sağlayabilirsiniz. Jel Maskeler Jel maskeler genel olarak bütün cilt tiplerine uygun olsalar da daha çok hassas veya kuru ciltler için önerilirler. Genelde hafif bir yapıya sahip olan jel maskeler, cildinizi aynı anda gerginleştirip sıkılaştırırken diğer yandan ona hızla nem kazandırır. Aloe vera gibi bitkilerle üretilen jel maskeler cildinizi yatıştırıcı özellikleriyle de bilinir. Çamur Maskeleri Kil maskeler gibi, çamur maskeleri de yağlı ve sivilce sorunu yaşayan ciltler için uygundur. Ancak kil cildi daha fazla kuruturken çamur maskeleri cildin doğal yağ dengesini daha iyi korur. Yani cildinizin aşırı bir yağlanma problemi yoksa, çamur maskesi sizin için kil maskesinden daha uygun bir tercih olabilir. Soyulan Maskeler Yüzünüze sürdükten bir süre sonra soyarak çıkarttığınız ‘peel-off’ maskeler bu soyma işlemi sırasında kiri ve ölü hücreleri de söküp alır. Tüm cilt türleri için uygun olan peel-off maskeler cidinizi çevresel faktörlerden dolayı yerleşen toksinlerden arındırarak ona saf, taze ve tertemiz bir his kazandırır. Kağıt Maskeler Hangi Cilde Hangi Maske Uygundur? Cilt Tipine Göre Hangi Maske Uygundur? Cil Tipine Uygun Bakım Maskesi Nasıl Seçilir?

0 129

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hangi Cilde Hangi Maske Uygundur?

Cilt bakımı oldukça önemlidir. Cilt bakımının ayrılmaz parçalarından biri ise cilt maskeleridir. Fakat cilt tipine uygun maske kullanılmadığında cildimiz nemini kaybedebilir, kuruyabilir ve ya fazla yağlanabilir, aknelenebilir. Bu nedenle cilt tipine uygun maske seçimi önemlidir. Şimdi birlikte hangi cilde hangi maske uygundur birlikte inceleyelim.

Maskeler, cilt bakımının temel taşlarından biridir. Cildi temizleme, nemlendirme gibi temel adımlardan sonra bu adımlarında etkisini artırmak için cilt maskeleri mutlaka zaman zaman kullanılmalıdır. Fakat diğer cilt bakım ürünlerini, cilt tipimize göre seçtiğimiz gibi maskeleri de cilt tipimize göre seçmeliyiz. Yanlış türde bir cilt maskesi kullanmak cildimize yarar sağlamaktan çok zarar verebilir. Hangi cilde hangi maske uygundur bakalım.

Kil Maskeleri

Kil bazlı maskeler akne problemi olan ve yağlı ciltler için oldukça uygun maskelerdir. Kil ciltteki fazla yağı yok eder. ayrıca ciltte akne oluşmasına neden olacak bakterilerinde de yok olmasını sağlar. Kil maskeleri hem cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir, hem de sıkılaştırıp, gözenekleri küçültür. Yağlı ve akneli cilde sahip olanlar kil maskeleri kullanabilir.

Krem Maskeler

Krem maskeler adından da anlayabileceğimiz gibi cildi nemlendirmek ve yumuşatmak amacıyla tercih edilir. Bu nedenle de yağlı cilde uygun değildir. Krem maskeleri normal ve ya kuru cilt tipine sahip kişiler kullanmalıdır.

Krem maskeler anti-aging özelliğine sahiptir. Bu nedenle krem maskeler cildin canlanmasına, ışıldamasına ve gençleşmesine de yardımcı olur. Cildinin yaşlandığını düşünen kişilerde krem maskelerden faydalanabilirler.

Jel Maskeler

Jel maskeler genelde tüm cilt tiplerine uyar. Ancak hassas ve kuru ciltler için daha uygundur. Jel maskeler hafif yapıları ile cildi sıkılaştırır ve gerginleştirir. Aynı zamanda hızlı şekilde nemlenmesine ve yumuşamasına da yardımcı olur. Jel maskelere en iyi ve en basit örnek aloe vera maskeleridir. Cildi yatıştırır.

Çamur Maskeler

Çamur maskeler de aynı kil maskeleri gibi yağlı ve sivilce sorunu olan ciltler için uygundur. Çamur maskelerinin kil maskelerinden farkı ise cildin doğal yağ dengesini daha iyi korumasıdır. Kil maskeleri ise cildi daha fazla kurutmaktadır. Aşırı yağlanma probleminiz yoksa kil maskesi yerine çamur maskelerden faydalanabilirsiniz. Bu sizin için daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Soyulabilir Maskeler

Soyulabilir maskeler, cildimize uyguladıktan bir süre sonra soyularak çıkartılır. Bu maskelere peel-off maskeler de denir. Soyulabilir maskeler, kiri ve ölü deriyi almak konusunda çok başarılıdır. Tüm cilt tiplerine uygundur. Cildinizin çevresel faktörlerden dolayı oluşan kirlerden, toksinlerden arındırmak istiyorsanız soyulabilir maske tercih edebilirsiniz. Bu maskelerin uygulamasının ardından cildiniz daha temiz, taze ve saf bir görünüm kazanacaktır.

Kağıt Maskeler

Uzak Doğu cilt bakımı konusunda oldukça trend güzellik ürünleri ile popülerdir. Kozmetik dünyasına kağıt maskeler daha çok Uzak Doğu’dan gelmiştir. Cilde bakım yapmanın basit bir yolu olarak kağıt maskeler kullanılabilmektedir. Kağıt maskeler cildinizi nemlendirirken aynı zamanda ışıldamasına ve cildin parlayıp gençleşmesine yardımcı olur. Anti-aging’den nemlendirme özelliği taşıyan kağıt maskeler yüzünüzün tamamını kaplar ve tüm cildin dinlenmesine yardımcı olur. Farklı etkilere sahip kağıt maskeler bulunmaktadır. Siz de cilt tipinize uygun olarak kağıt maske seçebilirsiniz.

Cevap bırakın