Hangi Yiyecekler Metabolizmayı Yavaşlatır?

Hangi Yiyecekler Metabolizmayı Yavaşlatır? Metabolizmayı Yavaşlatan Yiyecekler Nelerdir? Metabolizma Nedir? Metabolizma Neden Yavaşlar? İşte Hepsinin Cevabı İle Karşınızdayız...

0 327

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Metabolizma, insan vücudunun sistemlerini yürütmek için gerçekleştirdiği biyokimyasal faaliyetler bütününe verilen addır. Metabolizma sayesinde yediğimiz besinler enerjiye dönüşmektedir.

Metabolizması yavaş olan insanlar maalesef ki yediklerini enerjiye dönüştürmek adına kalori yakmazlar bu da besinlerin depolanıp kiloya dönüşmesine neden olur. Ayrıca bununla birlikte yorgunluk, halsizlik, kabızlık gibi sonuçlar da ortaya çıkar.

Metabolizmayı yavaşlatan bazı besinler de bulunur. Şimdi birlikte hangi yiyeceklerin metabolizmayı yavaşlattığını inceleyelim.

Hangi Yiyecekler Metabolizmayı Yavaşlatır?

Öncelikle bilmemiz gereken bir durum vardır. Yaşlandıkça metabolizma yavaşlamaktadır. Siz aynı miktarda yemek yeseniz ve aynı derecede hareket etmeye devam etseniz bile vücut ağırlığı artar. Çünkü yaşlandıkça metabolizma ve kalori yakma hızı yavaşlar.

Bazı diyet ürünleri bulunur. Düşük proteinli diyetler uygulanır, omega 6 yağları ve tahıllar gibi birçok diyet ürünü bulunur. Fakat bu besinlerden bazıları metabolizmanızı yavaşlatabilir. Bu nedenle diyetinizde yer vereceğiniz ürünleri dikkatle seçmelisiniz.

Az su içmek metabolizmayı ciddi anlamda yavaşlatmaktadır. Yetersiz su içmek metabolizmamıza yapacağımız en büyük zararı verir. Susadığımız vakitte vücudumuzda dehidrasyon başlar. Yani vücudumuzda su kaybı başlamış olur. Bunu engellemek için vücut kitle indeksimize de uygun gerekli su alımını yapmalıyız. Yemeklerden önce bir bardak su içmeliyiz. Böylelikle doyma hissiyatımız da tetiklenmiş olacaktır. Su yemekten önce vücuda girdiğinde metabolizmayı kalori yakmak için tetikler.

Dondurulmuş sebzeler zaman zaman tüketiyoruz. Bu çok daha pratik oluyor. Ancak dondurulmuş sebze tüketmek metabolizmayı yavaşlatabilir. Vücudumuzun günlük belirli bir miktar kalori almak zorundadır. Bu miktarı tamamlamak oldukça önemlidir. Aksi halde metabolizma yine yavaşlar. Günlük almanız gereken kaloriyi hesaplayan uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalardan faydalanarak gerekli kalori alımınızı hesaplayabilirsiniz.

Metabolizmanın çalışması için lif ve proteinlere de ihtiyacı vardır. Siz kilo vermek istediğinizde sadece sebze ile beslenirseniz kilo veremezsiniz. Sebzelerle birlikte protein ve lifleri de tabağınıza eklemeniz gerekecektir. Gereken miktarda kalori alıp metabolizmanızı hızlandırmanız gerekir.

Bunun yanında protein almak da oldukça önemlidir. Her öğünde en az 20-30 gram protein almak gerekmektedir. Protein vücutta enerjinin oluşturulması için önemli bir besindir. Günün ilk besininin protein olması diyetisyenler tarafından önerilen bir durumdur. Çünkü metabolizmayı hızlandırmak için bu önemlidir. Mesela protein miktarı yüksek bir içecek ile kahvaltıya başlayabilirsiniz.

Bazı insanlar 1-2 ay yoğun bir diyet yapıp kilo veriyor sonrasında ise o kiloyu hızlı şekilde geri alıyorlar. Böyle diyet yapmak doğru bir davranıştır. Diyet yapılacaksa bir yaşam biçimine dönüştürülmelidir. Bu diyetleri yaparken de tatsız ve lezzetsiz yiyeceklere mahrum kalınmamalıdır. Bu çok geçici bir süreç olur. Güzel ve sağlıklı besinler seçilmelidir. Sağlıklı yağlar kullanılmalıdır. Ayrıca baharatlar da metabolizmayı hızlandıran ürünlerdir. Bu nedenle yemeklere baharat atmaktan kaçınmaya gerek yoktur. Mesela yarım çay kaşığı kırmızı biber kalori yakımını hızlandırmaktadır.

Besin intoleransı vücudun yabancı maddelere tepki vermesi durumudur. Metabolizmayı yavaşlatan nedenlerden biri de buğday intoleransıdır.

Süt de aynı şekilde intoleransa neden olabilmektedir. Çünkü sütün içerisinde laktoz ve casein bulunur. Laktoz da sadece gaz ve bağırsak sorunlarına neden olmakla kalmayarak bir de intoleransı olan insanlarda metabolizmayı alt üst eder. Bu da kilo almaya neden olabilir.

İnsanların şeker ihtiyacı duyması normal bir durumdur. Zaten bir insanın günlük tüketmesi gereken maksimum şekeri- miktarının da 25-36 gram arasında olduğu açıklandı. Fakat bu şeker ihtiyacını işlenmiş ve sağlıksız şekerlerden karşılamak yerine meyvelerden, sağlıklı şeker kaynaklarından tamamlamak önemlidir. Meyve yediğimizde hem şeker, hem lif hem de antioksidan alırız. Böylelikle de metabolizmamızı hızlandırırız.

Beyaz pirinç ve beyaz ekmek metabolizmayı yavaşlatan besinlerdir. Karbonhidratların hepsine zararlıdır gözüyle bakmak yanlıştır. Ancak işlenen gıdalarda işlenmiş olan beyaz pirinç ve karbonhidratlar vücudumuza daha çok zarar verir. Çünkü işlendiklerinde içlerindeki vitamin ve mineraller kaybolmaktadır. Biz de işlenmiş halde onları tükettiğimizde vücudumuza sadece yük alıyoruz. Bu nedenle meyve ve sebzeler, buğday unu, fasulye gibi sağlıklı ve işlenmemiş ürünler tüketmeliyiz. Böylece vücudumuzda şeker dengesini kurar ve zararlı karbonhidrat almaz.

Cevap bırakın