Hastalık Hastası Mısınız? Hipokondriyazis Belirtileri Nelerdir?

Hastalık Hastası Mısınız? Hipokondriyazis Belirtileri Nelerdir? Hastalık Hastalığı Nedir? Hipokondriyazis Nedir?

0 218

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Halk arasında hastalık hastalığı olarak da bilinen tıp dilindeki adı ise hipokondriyozis olan bu hastalıkta bireyler vücutlarında meydana gelen ve aslında normal olan herhangi bir durumu hastalık olarak algılamaktadırlar. Bu kişiler vücutlarında sürekli bir hastalığın dolaştığını düşünür ve devamlı doktor muayenesine ihtiyaç duyarlar. Bir doktora danışıp muayene olduklarında rahatlarlar fakat bir süre sonra yine aynı şekilde hastalık şikayetlerinde bulunurlar. Hastalık hastası olan kişiler doktora gitmek dışında bir de sürekli internette bir hastalığın araştırması peşindedirler. Bu durumun normal olduğunu düşünürler ve karşılarındaki insanların söylediği psikolojik destek önerisine sert tepkilerde bulunabilir ve ya reddedebilirler.

Hastalık hastaları çevrelerindeki insanlarda olan ve ya her duyduğu hastalığın kendilerinde de olduğunu düşünürler. Kendileri ve vücutları hakkında düşünüp herhangi ufak bir belirtide ve ya vücutta görülen normal bir durumda duydukları ve etrafta gördükleri hastalığın belirtisi olarak düşünür, kaygılanırlar. Bazı insanlar bunun farkındayken bazı insanlar ise farkında değildir. Farkında olan kişiler genellikle her duyduğu hastalığın kendilerinde de olduğunu düşündüğünü, sürekli bir araştırma halinde olduklarını, bunun psikolojik bir durum olduğu söylense de bunu kabullenemediklerini belirtirler. Bu durumdaki hastalık hastalarına yani hipokondriyazis rahatsızlığına sahip kişilere genelde çevrelerinden “Çok evhamlısın, çok pimpiriklisin” gibi tepkiler gelir. Fakat aslında bunun bir adı vardır; hipokondriyozis

Amerika’da yapılan bir bilimsel araştırmaya göre sağlık kuruluşlarına başvuran her 20 kişiden birinde bu hastalığın olduğu gözlemlenmektedir. Bilim adamları bu sorunun genelde insanlarda 20-30 yaş aralığında başladığını ve ileriki yaşlarda daha da arttığını belirtmektedir.

Hastalık hastaları sürekli kendilerinde bir sorun olduğunu düşünüp tedavi ettirmek isterken aslında psikolojik bir bataklığın içerisinde olduklarını fark etmez. Hastalık hastası olan bireyler sürekli bedensel bir sorundan şikayet ederler, sürekli doktor kontrollerine giderler ve ya kapı kapı doktor dolanıp bir hastalıktan şüphelendiklerini söylerler ve kazançlarının çoğu kısmını hastanelere ve doktorlara gereksiz şekilde harcarlar. Bu noktada asıl gidilmesi gereken yer bir psikolog ve ya psikiyatristtir. Psikolojik destek alarak hastalık hastalığı durumu atlatılabilir. Bu hastalığa sahip olan kişilerde bir noktadan sonra depresyon ve anksiyete bozukluğu belirtileri baş göstermeye başlar. Bireyin yakın çevresinden birinin hastalanması, hastaneye gitmesi ve ya bir rahatsızlıktan kaynaklı ölmesi hastalık hastası kişiyi çok etkiler ve hipokondriyazisin şiddetini artırır.

Peki hastalık hastalığının belirtileri nelerdir gelin birlikte inceleyelim;

Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis) Belirtileri Nelerdir?

  • Hastalık hastası kişiler, farkındaysa kendi hastalığı ve başka hastalıklar, değilse başka hastalıklar ile uğraşmaktan sosyal hayatını dağıtır, kendi işine odaklanamaz ve yakın çevresi ile ilişkilerini ihmal eder.
  • Kişi psikiyatriste ve ya psikoloğa gitmemek konusunda ısrarcıdır. İkna edilmesi zordur.
  • Kendilerinde sezdikleri başka psikolojik sorunlar görmediği sürece bu hastalığı kabullenip bir psikiyatristten ve ya psikologdan yardım almaz.
  • Doktora gidip bir hastalığının olduğundan şüphelendiğini söylediğinde, gerekli testler ve tetkikler yapıldıktan sonra herhangi bir sorun olmadığı söylenirse bu durumu hastalığının olmamasına değil doktorun bilgisizliğine, yetersiz ilgilenmesine ve ya hastanedeki cihazların kötülüğüne durumu bağlar.
  • Kişi sık sık doktora gitmek ister ve bir noktadan sonra hastaneye gitmek onun için bir yaşam biçimi halini alır.
  • Çevresindeki herhangi birinin bir hastalığa yakalanması ve ya bir hastalıktan dolayı ölmesi ile birlikte başkalarında karşılaştığı o hastalığı kendi vücudunda da aramaya başlar.
  • Bir rahatsızlıklarının olmadığı, gayet sağlıklı oldukları konusunda ikna edilmeleri oldukça güçtür.
  • Bu kişiler bir hastalığının olmadığını gözleri ile görse ve çok güvenilir doktorlar ve hastanelerde muayene olsalar bile içleri tam anlamıyla rahatlamaz.
  • Her dönemde her insanın başına gelen bazı rahatsızlıkları gözlerinde büyütürler. Baş ağrısı, adet sancısı, şişkinlik, cinsel anlamda isteksizlik, öksürük, kabızlık, eklem ağrısı gibi sorunlar onlar için çok büyüktür ve altında başka bir hastalık ararlar.

Cevap bırakın