Hastalıkları Önleyen Kış Çayı Tarifleri

Hastalıkları Önleyen Kış Çayı Tarifleri. Özel Kış Çayları Nasıl Hazırlanır? Kış Yapı Yapımı Nasıldır?

0 234

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Havaların soğumasıyla birlikte bir çoğumuz hava değişiminden kaynaklı olarak ve ya önlemlerimizi tam almayarak soğuk, algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar yaşıyoruz. Bu hastalıkları en hızlı şekilde atlatabilmemize yardımcı olan kış çayları, bu soğuk günlerde içimizi ısıtıyor. Evde rahatlıkla hazırlayabileceğimiz ve aktarlarda bulabileceğimiz ürünler ile hastalıkları önleyen kış çayları hazırlayabiliriz. Bu kış çayı tariflerini şöyle sıralayabiliriz;

Ekinezya Çayı

Tarifi;

1 litre kaynamış suyun içerisine 3-5 kaşık kadar kuru ekinezya ekleyin ve 2-5 dakika arasında demlenmesini bekleyin. Daha sonra rengini alan çayı, içerisine başka hiçbir şey eklemeden içmelisiniz. 15 gün içtikten sonra çaya bir süre ara vermeli ve daha sonra tekrar devam etmelisiniz. Bu sayede olası hastalıklardan korunmuş olacaksınız. Günlük 2 3 fincana kadar ekinazya çayı tüketiminde herhangi bir sakınca yoktur.

Ihlamur Çayı

Bir çoğumuzun bildiği ve hastalıklara iyi geldiğini herkesin kabul ettiği, yüzyıllardır şifa için kullanılan bir çay daha.. Biz yine de tarifini sizler ile paylaşalım dedik.

Özellikle yemeklerden sonra birçoğumuz siyah çay içeriz. Fakat bu alışkanlığımızda değişikliğe gidip bizim için kış aylarında daha faydalı olacak ıhlamur çayı içmek, olası soğuk algınlığından bizi korur.

Tarifi;

Ihlamuru normal çay gibi su ile birlikte kaynatmamalısınız. Bunun yerine önce suyu kaynatmalı ve daha sonra ıhlamuru üzerine eklemelisiniz. 10 dakika demlenmeye bırakmalısınız. Demlenmenin ardından çayınızı tüketebilirsiniz. Günde 3 bardağa kadar tüketilebilmektedir.

Adaçayı

Hepimizin bildiği hem lezzetiyle hem kokusuyla akıllarda kalan adaçayı kış aylarında vazgeçilmez olması gereken çaylardan biri… Adaçayının birçok faydası bulunmaktadır. Zararlı toksinleri atmak, karaciğeri temizlemek, stresi azaltmak, boğaz ağrısını hafifletmek, kan şekerini düşürmek ve ağız yaralarını gidermek için de adaçayı tüketilmelidir.

Tarifi;

2 çay kaşığı kadar adaçayının üzerine sıcak suyu ekleyerek 5-10 dakika demlenmesini beklemelisiniz. Adaçayını çok fazla kullandığınızda çayın tadı acı gelecektir. Bu durumda içerisine biraz limon ve bal ekleyerek de tüketebilirsiniz. Ayrıca kök halinde adaçayları tercih ediyorsanız da 2-3 kullanarak yine aynın şekilde çayınızı hazırlayabilirsiniz.

Zencefil Çayı

Zencefil çayı yıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı ve ya olası kış hastalıklarından korumak dışında birçok faydası da var… Solunum yollarını açmak, sindirimi hızlandırmak, soğuk algınlığını hafifletmek, kan şekerini düşürmek, hazımsızlığı ortadan kaldırmak, boğaz ağrısını hafifletmek ve kas ağrılarını azaltmak gibi etkileri ile zencefil çayı çok tercih edilebilir bir çay haline geliyor.

Tarifi;

Yaklaşık 4 cm uzunluğunda bir taze zencefilin kabuklarını soyun. Ardından zencefili ince dilimler halinde doğrayarak su ile birlikte kaynatın. 15-20 dakika kaynatmak yeterli olacaktır. Ardından da 5 dakika dinlendirip tüketin. Dilerseniz içine limon ve bal da ekleyebilirsiniz.

Karışık Bitki Çayı

Kış aylarında aktarlara gidilip en çok sorulan çaylardan biri de karışık kış çayı oluyor. Hatta direkt olarak bu karışık paketler ‘kış çayı’ adı altında da satılabiliyor. İçerisine birden fazla bitki katılarak hazırlanan bu karışımlarda kış için bir bomba gibi!

Malzemeler ve Tarifi;

  • 2 yemek kaşığı kuşburnu
  • 2-3 yemek kaşığı ıhlamur
  • 1 yemek kaşığı adaçayı
  • 3 adet okaliptüs yaprağı
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 4-5 adet karanfil
  • 5-6 adet papatya
  • 2 adet taze zencefil (çay için kurutulmuş da tercih edilebilir)
  • 1 yemek kaşığı hibiskus

Yukarıda saydığımız malzemeler kullanılarak ve hepsinin karıştırılması ile malzemelerin üzerine kaynamış su eklenmelidir. 5 dakika demlenen çayınıza limon da ekleyebilirsiniz. Su ayarını çayınızın demlenme aşamasından önce kendi yoğunluk anlayışınıza göre ayarlayabilirsiniz. Eğer yoğun bir etki istiyorsanız suyu fazla koymamanızı tavsiye ederiz. Ortalama bir etki istiyorsanız da malzemelerin üzerine ona göre su eklemelisiniz. Fakat az etkili ve çok sulu bir çay içmemenizi tavsiye ederiz.

Afiyet olsun…

 

Cevap bırakın