Hazır Bebek Mamaları Zararlı Mıdır?

Hazır Bebek Mamaları Zararlı Mıdır? Hazır Ek Gıdalar Bebek Sağlığına Zarar Verir Mi? Hazır Mamalar Bebeklere Zarar Verir Mi?

0 547

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Birçok ebeveyn ilk 6 aylık sadece anne sütü ile beslenmenin ardından ek gıdaya geçiyor. Ek gıdada ebeveynler hazır bebek mamalarını tercih edebiliyor. Fakat bebek mamaları sandığımız kadar masum olmayabilir.

Anne sütü bebek sağlığı için çok önemlidir. Beyin gelişiminden bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar pek çok noktada bebeğe fayda sağlar. Normal şartlarda ilk 6 aylık süreçte bebekler sadece anne sütü ile beslenmelidir. Fakat bazen anne sütü yeterli olmayabilir. Yeterli olsa da ilk 6 ayın sonunda bebekler için ek gıdalarda kullanılmaya başlar. Bu noktada anneler bebekleri için hazır bebek mamaları tercih edebiliyor. Fakat annelere kolaylık sağlayan bu bebek mamaları sanıldığı kadar masum olmayabilir.

İnek sütü proteini bebeklerde alerjiler geliştirebiliyor ve bu duruma sık rastlanıyor. Bu nedenle anneler anne sütüne ek olarak bebek mamalarını tercih ediyor. Fakat bilinmeyen bir şey vardır ki hazır bebek mamalarının içerisinde de yüksek oranda inek sütü bulunuyor…

Anneler bazı durumlarda evde bebeklerine ek gıda olarak mama hazırlamak yerine dışarıdan alınan hazır bebek mamaları ile bebeklerini besleyebiliyorlar. Fakat bu durum bebekler için faydalı değildir.

Anneler bazen bebekleri için endişelenebiliyor. Bu endişelerin sebeplerinden biri de sütün az gelmesi durumunda annelerin bebeklerini tam doyuramadığını düşünmesinden kaynaklanıyor. Bu nedenle anneler bebek mamalarına yöneliyor. Evde hazırlanmadığı sürece dışarıda alınan hazır bebek mamalarının içerisinde bebeklerde alerjik reaksiyonlar gösteren inek sütü bol miktarda bulunuyor. Bu şekilde imal edilen bebek mamaların ise çocuklar için zararlı olabiliyor. Bebeklerde alerjik egzamaya ve ya sindirim sistemi problemlerine neden olan inek sütü bebeklerinizin gün içinde fazla ağlamasına, gaz sorunu yaşamasına ve ya alerjik reaksiyonlar göstermesine etken olabilir. Eğer bebeğiniz size mesaj verircesine ağlıyorsa ve siz hazır bebek mamaları kullanıyorsanız. Hazır bebek maması kullanmayı bırakmalı ve bebeğinizi bir de o şekilde gözlemlemelisiniz.

İnek sütünün sebep olabileceği alerjik egzama bebeklerde cilt kuruluğuna, yanaklarda pütürleşmeye, döküntülü yaralara neden olabiliyor. Bu hiçbir bebeğin ve ebeveynin istemeyeceği bir durum. Bebeklerde ciddi kaşıntılar da yapabilen hazır bebek mamalarını kesinlikle tercih etmemek gerek. Bebeğinizde görülen bu kaşıntılar, yaralar bebeğinizin huzursuz hissetmesine ve uyku problemleri yaşamasına sebep olacaktır. İlerleyen safhalarda bebeklerde sindirim sistemi problemlerine neden olan hazır bebek mamaları, reflüye de sebep olabiliyor. Bu direkt olarak kendini göstermeyip gizli reflü şeklinde de görülebilmektedir. Gizli reflüde ise bebeklerde ve çocuklarda tekrarlayan bronşitler, ses kısıklığı gibi problemler ortaya çıkmaktadır ve hastalık kendini böyle etmektedir. Reflünün de ilerleyen safhalarında çocuklarda astım sorunu görülebilmektedir.

Bebekler için en faydalı ve en ideal beslenme kaynağı anne sütüdür. Anneler bebeklerini en az 2 yıl süreyle emzirmelidir. Bunun yanında bir süreden sonra ek gıda kullanılması önemli bir detaydır. Bebeğin gelişiminde ek gıdanın da faydası vardır. Fakat bu ek gıda dışarıdan hazır bir şekilde alındığında faydasından çok zararı olacaktır. Bu nedenle bebekler emzirme döneminde iken içerisinde inek sütü barındıran mamalar ve ya farklı yiyecekler verilmemelidir.

Ebeveynlerin herhangi birinde ve ya ikisinde de görülmüş bir alerji hikayesi var ise bebeklerde de görülme olasılığı potansiyel olarak artmaktadır. Eğer ebeveynler böyle bir durum yaşamışlarsa bebek beslenmesinde daha fazla dikkatli olmalıdır. Anne sütü verilirken inek sütünden kesinlikle uzak tutularak oluşabilecek alerjiler engellenmelidir.

Eğer ebeveynler bu duruma engel olmak istiyorlar ise keçi sütü ve ya soya sütü tercihine gidebilmektedir. Fakat bu da yanlış olacaktır. Bu sütler de inek sütüne benzer özelliklere sahiptir ve bebeklerde yine alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Bebeğiniz için ek gıdaya gitmek istiyorsanız içerisinde inek sütü bulunmayan ve temiz içerikli mamalar tercih etmelisiniz. Fakat en güzeli evde mamalar hazırlamak olacaktır. Bebeğinizin sağlığı için ve içeriğinden emin olmak için evinizde brokoli, havuç, muz, elma gibi besinlerden mamalar hazırlayabilirsiniz.

Cevap bırakın