Histerektomi (Rahim Alma) Nedir?

Histerektomi (Rahim Alma) Nedir? Histerektomi Ne İşe Yarar? Histerektominin Riskleri Nelerdir?

0 587

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kadın üreme sistemi, yumurtanın ve cinsiyet hormonunun üretilmesini sağlar. Ayrıca yumurta hücresinin erkek üreme hücresiyle birleşmesiyle oluşan döllenmiş yumurtanın gelişmesi için gerekli ortamı sağlar. Kadın üreme sisteminde ise işlevi olan organlar vardır.  Rahim yani uterus boyun ve gövde olmak üzere 2 kısımdan oluşur. Boyun yani serviks, rahim boşluğu ile vajina arasındaki bağlantıyı sağlar.

Histerektomi rahim yapılarının bazı cerrahi işlemler ile çıkarılması anlamına gelmektedir. Histerektomi işlemi yapılan kadında artık adet kanaması ve üreme görülmez. Çünkü rahim dokusu haricinde histerektomi işlemi sırasında yumurtalık ve fallopi tüpü gibi yapılarda çıkartılır. Histerektomi işlemi iyi karar verilmesi gereken bir işlemdir.

Histerektomi işlemini gerektiren bazı durumlar vardır. Bazı hastalıklar histerektomi işlemini gerekli kılar. Mesela;

  • Farklı tedavi yöntemleri uygulanmış fakat kontrol altına alınamamış vajinal kanamalar görülmesi,
  • Endometriozis yani çikolata kisti olarak da adlandırılan ve rahim dokusunun rahim dışı bölgelerde bulunmasını ifade eden sorunun çözülememesi,
  • Üreme ile ilgili organların destek dokularının zayıf olması ve farklı pozisyonlarda bulunması,
  • İdrar tutamama ve bağırsak sorunları,
  • Timörler,
  • Pelcik ağrılar,
  • Rahim kanseri

bunlardan bazılarıdır.

Bu ve buna benzer durumlarda ciddi bir durum ile karşı karşıya kalındığında acil olarak rahim dokusunun çıkarılması nadiren de olsa gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda acil olarak histerektomi işlemi uygulanır. Eğer kadının hayati riski varsa bu işlem acil olarak gerçekleştirilebilir.

Histerektomi işlemi anestezi yardımıyla gerçekleşir. Ayrıca çıkarılacak rahim dokusuna karın üzerinden ulaşmaya çalışılır. Bir kesi yardımı ile karın boşluğundan rahim çıkarılır. Bir diğer işlem şekli ise vajinal histerektomidir. Vajinanın iç kısmında bir kesi atılarak rahim çıkarılabilir. Laparoskopik histerektomi de karında kesi atılarak rahime ulaşmanın daha geliştirilmiş yolu olarak adlandırılabilir. İlerleyen teknoloji ile büyük kesiler yerine küçük kesiler atılır ve ışık yardımı, kamera, ameliyat malzemeleri ile işlem gerçekleştirilir.

Histerektomi işleminin nasıl uygulanacağı kişinin özelliklerine göre değişmektedir. Yaş, vücut ağırlığı, sağlık durumu belirleyici unsurlar arasında yer alır.

Histerektomi işlemi rahim kanseri ve ya yumurtalık kanseri görülmesi durumunda kişinin hayati riskini azaltmak adına faydalı ve önemli bir işlemdir. Rahim içerisinde gelişen bazı durumlardan kaynaklanan şikayetlerin giderilmesinde histerektomi oldukça etkilidir.

Fakat elbette histerektominin bazı riskleri ve olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Histerektomi işlemi sırasında uygulanan anestezi bazen istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Ancak histerektomi genel olarak güvenli cerrahi işlemler olarak geçer.

Histerektomi işlemi esnasında mesane, bağırsaklar ve kan damarları işlemden etkilenebilir. Bu sebeple ameliyatın ardından ilk beş gün kesinlikle dinlenilmeli , ağırlık kaldırılmamalı ve zorlayıcı hareketler yapılmamalıdır. Ameliyatın ardından oluşabilecek kabızlık, idrar kaçırma ve ya ağrı gibi bazı sorunlar görülmesi doğaldır. Fakat çok rahatsız edecek düzeye geldiğinde yeniden bir cerrahi işlem gerekebilir.

Histerektomi işlemi sırasında kesilen dokuların kendi içlerinde yapışıklığa neden olması da söz konusu olabilmektedir. Bu adezyon olarak adlandırılır. Adezyon gelişirse ağrı ve sindirim sistemi problemleri meydana gelebilmektedir.

En önemli olumsuz etkilerinden biri ise histerektomi işlemi görmüş bir kişinin rahmi alındığı için artık hamile kalamayacağıdır. Histerektomi işlemi görmüş ve yumurtalıkları alınmış bir kişi artık direkt olarak menopoz dönemine geçmiş sayılır. Bu nedenle de menopoz dönemine ait bazı belirtilerin meydana gelmesi doğal karşılanmalıdır. Kişide menopozda görülen ateş basması, değişen ruh halleri ve vajinal kuruluk gibi sorunlar görülebilir.

Histerektomi işlemi sonrasında cinsel anlamda hem olumlu hem olumsuz etkiler görülebilir. Histerektomi işleminden önce kişide görülen sorunlara bağlı olarak cinsel birliktelik sırasında oluşan ağrılar son bulur. Ancak kadında histerektomi sonrasında hislerde kayıp olabilir.

Cevap bırakın