Hurma Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Hurma Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Hurma Çekirdeği Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır? Hurma Çekirdeği Ne Şekilde Tüketilebilir? Hurma Çekirdeği İnancı Nedir?

0 378

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hurma sıcak bölgelerde yetişen, içerisinde protein, karbonhidrat ve yağ bulunan ayrıca içerisinde hiç mikrop barındırmayan tek meyvedir. Ramazan aylarında sofraların vazgeçilmezi bir üründür. İnsan oruçlarını hurma ile açarlar. Hurma içeriği bakımından zengin ve çok faydalı bir meyvedir. Herkesin hurma tüketmesi gerekir. Hurma içerisinde karbonhidrat, folik asit, lif ve protein ve A,B,C vitaminleri içerir. Bu bir insanın hayatını devam ettirebilmesi için yeterli bir içeriktir. Kimi insan Ramazan ayında sadece su ve hurma yiyerek oruç tutmaya başlar. Bunun nedeni hurmanın verdiği tokluk hissidir. Hurma kalp rahatsızlıklarına, kolestrole, kanser tedavilerine ve diyabete çok faydalıdır.

Yapılan araştırmalarda hurmanın kendisi çok faydalı olduğu gibi hurma çekirdeği de faydalıdır. Bu nedenle hurma çekirdekleri atılmamalıdır. a çekirdeğinin karaciğer hasarına iyi geldiği görülmüştür. Hurma çekirdeğinin faydalı olduğu bir çok hastalık ve  rahatsızlık vardır. Bunların neler olduğuna bir göz atalım;

Diyabet Hastalarına Hurma Çekirdeği

Hurma çekirdeği kan şekerini dengelemektedir. Bu nedenle diyabet tedavisinde etkilidir ve kullanılır. Karaciğer ve böbreklerde erken diyabete karşı koruyucu etki gösterir.

Hurma Çekirdeği Enfeksiyona Karşı

Hurma çekirdekleri, birçok virüse karşı antiviral özellik gösterir. Vücut direncini arttırır. Antioksidan özelliği vardır. Bu sayede vücudu temizler ve detoks etkisi oluşturur.

Cilt Bakımında Hurma Çekirdeği

Hurma çekirdeğinden elde edilen yağ, içerdiği antioksidan sayesinde cildi onarabilir. Bu nedenle cilt bakımında hurma çekirdeği özü kullanılır. Bu cildin nemlenmesini sağlar. Canlılık hissi verir ve kırışıkları gidermeye yardımcıdır. Hurma çekirdeği özü gözenekleri küçülterek ciltte pürüzsüz bir görüntü elde edilmesini sağlar.

Saç Bakımında Hurma Çekirdeği

Hurma çekirdeği özütü ve ya yağı saçları besler. İçerisinde yüksek oranda omega-6 yağ asitleri bulunur. Bu yağlar saç derisini beslemek konusunda odlukça etkilidir. hurma çekirdeği ile saçlar güçlendirilebilir bu sayede saçların daha hızlı uzaması sağlanabilir. Ayrıca hurma çekirdeği saçların beyazlamasını yavaşlatmaktadır. Zamanla oluşan pigment kaybı ile saçlar beyazlamaya başlar. Hurma çekirdeği yağının içerisinde bulunan mineraller sayesinde pigment üretimi olur. Bu da saçların daha geç beyazlamasına yardımcı olur.

Hurma çekirdeğinin faydaları yukarıda saydıklarımızdan ibaret değildir. Bunlar dışında farklı faydaları da vardır; karın şişliğine, bağırsak gazına ve toksinlere iyi gelir. Çekirdekler parçalanarak su ile iyice kaynatılıp içilirse böbrek ve safra taşları için çok faydalıdır. Hurma çekirdeği yakılarak kirpik diplerine sürüldüğünde de kirpikleri uzatır ve göz çapaklanmasına iyi gelir. Bunun haricinde özellikle kadınlarda oluşan kemik erimesinin ilerlemesini engeller. Kemikleri ve eklem yerlerini güçlendirir.

Hurma Çekirdeği Nasıl Tüketilebilir?

Hurma çekirdeği toz haline getirilerek de tüketilebilir. Bu toz ile kahve yapılabilir ya da kahveye eklenebilir. Bunun haricinde kurabiyelere ya da salatlara katılabilmektedir. Sabahları bir bardak ılık sütün içine katılıp içilebilir yada direkt olarak bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı hurma çekirdeği tozu karıştırılıp içilebilir. Hurma çekirdeğinden kahve yapmak oldukça faydalıdır. İçerisinde kafein bulunmadığı için sağlığa hiçbir zararı olmaz.

Hurma Çekirdeği Saklama İnancı Nedir?

Bazı insanların hurma çekirdeği saklamanın bereket getireceğine dair inançları vardır. Hacdan ve ya umreden gelen bir hurmanın çekirdeğini cüzdana koyup orada saklamanın para ve bereket getireceğine inanılır. Fakat bu tamamen batıl bir inançtır. Hurma çok sağlıklı ve insan sağlığına iyi gelen bir meyvedir. Hurma çekirdeğinin de yukarıda saydığımız gibi yine insan sağlığına çok faydası vardır. Fakat cüzdanda hurma çekirdeği saklamanın cüzdandaki parayı arttırmaya bir faydası yoktur. Bu tarz inanışlar geçmişte kalmıştır.

 

Cevap bırakın