İkinci Çocuğa Nasıl Karar Verilmelidir?

İkinci Çocuğa Nasıl Karar Verilmelidir? İkinci Çocuk İçin En Doğru Zaman Nedir? İkinci Çocuk Fikri Neden Ertelenir?

0 256

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ebeveynler birden fazla kez çocuk sahibi olmak isteyebilir. Bu durumda ikinci kez çocuk yapma fikri belirir. Fakat bu kararı vermek için düşünülmeli ve doğru zaman bulunmalıdır. Bazı zamanlarda ebeveynlerin kendisi dışında da etrafından ikinci çocuk düşüncesinin olup olmadığı merak edilir.

Herşeyden önce en doğru zaman şudur diye bir durum yoktur. Ebeveynler kendilerini en hazır hissettiği zaman en doğru zamandır. Ebeveynler ikinci çocuk için kendilerini hazır hissettiklerinde kendilerine sormaları gereken bazı sorular vardır. Özellikle de anne adayı bu konuda asıl kararı verecek olandır. Bu soruları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Vücudum doğuma hazır mı?
 • Psikolojik anlamda yeniden anne olmak için hazır mıyım?
 • Psikolojik olarak yeniden baba olmaya hazır mıyım?
 • İlk çocuğumuzun temel ihtiyaçlarını yeterli şekilde giderebiliyor muyuz?
 • İlk çocuğumuz duygularını ifade edebiliyor mu?
 • İkinci bir çocuk sahibi olduğumuzda çocuklarımızın ve kendimizin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek miyiz?
 • İlk çocuğumuz kreş/ana okulu gibi aktivitelere katılmak için hazır mı?

Ebeveynlerin kendilerini hazır hissettikten sonra ve bu soruları cevapladıktan sonra bakması gereken bazı durumlar daha vardır. Uzmanların görüşlerine göre iki çocuk arası yaş farkının en az 2 olması gerekmektedir. İlk çocuğunuzda 3 yaşının içerisindeyken ikinci bebek için ideal zaman diliminde olunduğu belirtilmektedir. Bebeğiniz 3 yaşında iken artık memeden kesilmiştir ve size olan bağımlılığı ilk yaşlarına göre azalmıştır. Artık kendi kendine oynayabilecek, tuvaleti geldiğinde söyleyebilecek, kendi yemeğini yiyebilecek bir yaştadır. Bu sizin için işlerin kolaylaştığı anlamını taşır. Bebeğiniz artık biraz daha olgunlaşmıştır ve ikinci olacak bebeğinizle ilgilenirken bu durumu daha çabuk kabullenebilir. İlk bebeğinize yemek hazırladığınızda onun yanındayken ikinci bebeğinizi emzirebilirsiniz. Bunun gibi benzer kolaylıklar bebeğiniz 3 yaşındayken karşılaşacağınız durumlardır.

İlk bebeğiniz ile olacak ikinci bebeğiniz arasındaki yaş farkının az olmasının bazı avantajları vardır. İki çocuğun yaşlarının yakın olması büyürken ve büyüdüklerinde birbirlerine arkadaş olacakları anlamına gelir. Ayrıca okula başladıktan sonra ders kitaplarında aktarım olabilir ve ya ilk çocuğunuz ikinci çocuğunuza deneyimlerinden bahsedebilecek yakın yaşta olur. Eğer çalışan ebeveynlerseniz yaş farkı az olduğunda tek bir bakıcıya iki bebeğinizi bırakabilirsiniz.

Bazı durumlarda ise ikinci çocuk fikri ertelenmelidir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İkinci bir çocukla ilgilenecek kadar yeterli enerjiyi ve zamanı bulamıyorsanız,
 • İlk çocuğunuz yeni bir kardeşi reddediyorsa ve ikinci çocuk ilk çocuğunuzun psikolojisini olumsuz anlamda etkileyebilecekse,
 • Eşinizle aranızda bazı çözülmemiş anlaşmazlıklar ve ya uyumsuzluklar varsa,
 • Ekonomik anlamda iki çocuğun temel ihtiyaçlarını ve bakımını karşılayacak güçte değilseniz,
 • Annenin vücudu ilk çocuktan sonra ikincisi için henüz hazır değilse,
 • İkinci çocuk ebeveynlerin ortak fikri değil de daha çok tek bir ebeveynin isteği ya da daha fazla isteği üzerineyse

İkinci çocuk fikri bir müddet ertelenmelidir. Her çocuk sağlıklı bir aile yapısı içerisinde olmalıdır. Bu nedenle çocuğunuza yeterince ilgi göstermelisiniz. Bunun için enerji ve zaman gerekir. Eğer yoksa da bunlardan yoksun bir çocuk yetiştirmenin anlamı yoktur. İlk çocuk bazen kardeş istemeyebilir. Bunu anlayışla karşılamak gerekir ve onu istemesi için zorlamamak gerekmektedir. Bu onda hırçınlık, kıskançlık yaratabilir ve bu da psikolojisini, sosyal ortamını ve sizi olumsuz etkiler. Anne baba arasında olan sorunlar çocukları çok kolay şekilde etkileyebilmektedir. Bu nedenle bir çocuk düşünülecekse ebeveynler arasında yaşanan uyuşmazlıkları onarmalı, birbirlerine sevgi ve saygı ile yaklaşmalı ardından sağlıklı bir aile ortamına yeni bir çocuk katmalıdır.

Cevap bırakın