İkiz Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İkiz Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Çoğul Gebelikte Nasıl Beslenilmeli ve Nasıl Hareket Edilmeli?

0 472

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gebelik zaten ebeveynler ve özellikle anne adayı için büyük bir heyecandır. Bir de bunun üstüne ikiz gebelik var ise bu heyecan ve mutluluk ikiye katlanır. Anne adayı için kafasındaki sorularda bununla birlikte artar. Doğumum nasıl olacak, düşük ihtimali artar mı, doğumdan sonra ikizlerimi yeterli besleyebilecek miyim, vajinal doğum yapabilecek miyim gibi sorular anne adayının kafasında yer eder.

İkiz gebeler öncelikle sağlıklı ve iyi beslenmelidirler. Karbonhidrat kısıtlı protein ağırlıklı beslenmeleri gerekir. Hamilelik dönemi kadınların en hassas olduğu dönemdir ve tabiki anne adayı her şeyden aşerebilir. Hiç yememek yerine börek, pasta gibi yiyecekleri tadımlık yemelidir. Fakat bunlara ağırlık vermemelidir. Protein ağırlıklı beslenmek bebeği büyütür. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek ise anne adayını…

Protein denilince akla ilk gelenler ise et, süt ve yumurtadır. Anne adayı bunları düzenli olarak tüketmelidir. Her kahvaltıda 1 adet haşlanmış yumurta yemek faydalı olacaktır.

  Peynir, yoğurt, ayran, kefir gibi yiyecekleri anne adayı sınırsız şekilde tüketebilir. Fakat bazı ürünlerin ‘light’ versiyonunu kullanmak daha uygun olacaktır. çünkü anne adayına bu ürünlerin sadece proteini gerekmektedir. Anne adayı ‘light’ ürün kullanmadığında ürünün yağından da faydalanmış olacaktır. Anne adayı hamileliğe kilolu başladıysa ‘light’ ürünler tercih etmesi daha doğru olur. Böyle bir durum yok ise anne adayının kendi tercihine kalmıştır.

Bunların ardından taze ve mevsimlik iyi yıkanmış meyveleri ve sebzeleri anne adayı sınırsız olarak tüketebilir.

Anne adayının tek hamilelikte günlük 60gr proteine ihtiyacı vardır. Bu durum ikiz gebelikte 90-120gr‘a kadar yükselebilir. Anne proteini tavuk, balık gibi beyaz etten veya kırmızı etten rahatlıkla sağlayabilir. Anne adayı beyaz eti kahvaltıda bile tercih edebilir ya da mevsim yeşillikleri ile sağlıklı bir salata yapıp öğününü doldurabilir. İkiz gebe anne adayı 3 öğünden birinde muhakkak beyaz yada kırmızı et tüketmelidir.

Kuru baklagiller etten sonra alternatif olarak gelen besinlerdir. İkiz gebe anne adayı mercimek, nohut, kuru fasulye –gibi baklagilleri sadece yemek olarak değil yeşil sebzelerle birlikte, baklagilleri haşlayarak salata olarak da tüketebilir ve böylece bol proteinli bir öğün oluşturmuş olur.

İkiz gebeler kuru meyve ve kuruyemiş tüketimini unutulmamalı.. Kuruyemişlerde  B vitamini çok zengindir ve B vitamini çocuğun beyin gelişimi için çok yararlıdır. Kuruyemişleri kavrulmuş ve yağlı tercih etmek yerine çiğ tercih etmelidir. Çiğ badem, çiğ fındık gibi kuru yemişleri yemek daha faydalı ve bebeğimiz için daha idealdir.

İkiz gebeler için bu dönemde yürüyüş ve yoga yapmak oldukça faydalıdır. Yürüyüş ve yoga vücuttaki kan dolaşımını arttıracaktır böylece vücuttaki dinamizm sağlanmış olur. Fakat yürüyüşler ve yoga uzman doktorun önerdiği kadar ve hafif hareketler tercih edilerek yapılmalıdır. Fazlası düşük riski oluşturabilir.

Anne adayları günde 8 saat uyumalıdır. Az uyku gebelik sırasında zaten azalmış olan vücut direncini daha da düşürür.

Anne adayının bol su tüketmesi gerekir. Gebelikte sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan kabızlığı önlemek için de su tüketimi çok önemlidir. Özellikle gebeliğin son 3 ayı sıvı tüketimi artmalıdır. Sıvı tüketiminin sadece sudan sağlanmadığını bilmeliyiz, sıvı tüketimi meyvelerden de sağlanabilir. İkiz gebelikte ilk aylarda günlük 2 litre sıvı tüketmek yeterlidir. Bu durum son aylarda değişir ve sıvı tüketimi 3 litreye çıkarılmalıdır.

Doğum yapmak için seçilecek hastanenin yeni doğan yoğun bakım ünitesi olmalıdır ve anneler doğumdan önce kendileri için uygun bir hastaneyi seçmiş olmalıdır. Ayrıca ebeveynler düzenli kontrollere gitmeli ve bir perinatologdan (riskli doğum uzmanı) randevu alıp görünmelidir.

Ebeveynler ikiz gebelikte cinsel perhize  normal hamileliğe göre daha erken girmelidir. İlk ve son 8 haftada cinsel ilişkiye kesinlikle girilmemelidir.

Cevap bırakın