İlaçsız Tüp Bebek Mümkün Müdür?

İlaçsız Tüp Bebek Mümkün Müdür? IVM İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Nedir? İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Başarı Oranı Nedir?

0 205

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlaçsız Tüp Bebek Mümkün Müdür?

Tüp bebek tedavisinin uygulanmasında ilaç kullanılmaktadır. Fakat ilaçsız tüp bebek sahibi olmak da mümkündür. Ancak çok daha dikkatli olunması gereken bir konudur. İlaçsız tüp bebek tedavisi uygun hastalara sunulmalıdır ayrıca gebelik şansı da %30-35 oranında değişmektedir.

IVM ilaçsız tüp bebek tedavisi başarı ile de devam ettirilebilir fakat hassas bir konudur. IVM ilaçsız tüp bebek tedavisinde hormon tedavisinin yan etkileri görülmemektedir. Ancak çeşitli endikasyonlar sebebiyle tüm hasta grupları için uygun değildir. Hormon uyarısı ile uygulanan normal tüp bebek tedavileri yani konvansiyonel tedavilerin uygulanması gereken ve başarı yolu ancak bu olan birçok hasta bulunmaktadır. Ancak bazı kişilerde ilaçsız tüp bebek de mümkündür.

Bu grup için şunlar söylenebilir;

Her çift özeldir ve kendine özel detaylar ile değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmelerin ardından ve öncesinde başarısız IVF denemeleri olan vakalar öncelikle hormonal uyarı ile tüp bebek tedavisi verilmesi gereken vakalardır.

İlaçla yani hormonal uyarı ile yapılan tüp bebek tedavisi %40-%50 oranında daha yüksek başarı oranına sahiptir.

Ultrasonikover görünümüne göre IVM tercih edilemeyen vakalar da bulunmaktadır.

Yumurtalıklara hassas olan ve ilaçlara tepki gösteren vakalar bulunmaktadır. Bu vakalarda IVM ilaçsız tüp bebek tekniği kullanılabilmektedir. Ancak çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü ilaçsız tüp bebek uygulamasında başarı oranı %25-30 aralığında değildir.

Hormon tedavisinin yan etkileri görülmemek için ilaçsız tüp bebek tedavisi denenebilir. Ayrıca diğerlerine göre daha kolay ve daha ucuz bir yöntemdir.

IVM ilaçsız tüp bebek tedavisi tecrübeli kişiler tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir. Başarı oranı düşük olduğu için hassasiyet ile çalışılmadığı taktirde gebelik oluşması da mümkün olmayabilir.

İlaçsız tüp bebek tedavisi yumurtalıkları az olan kadınlarda daha fazla kullanılmaktadır. Çünkü iğne ile fazla yumurta alınamayacaksa bu zahmete girmek mantıksız olacaktır. Bu hem daha meşakkatli hem de daha pahalı bir süreç olur. Bu nedenle yumurtalıkları az olan kadınlarda önce ilaçsız tüp bebek denenmelidir.

IVM ilaçsız tüp bebek tedavisi çikolata kisti ve ya Polikistik Over sendromu bulunan kadınlarda da tercih edilmektedir.

 

 

Cevap bırakın