İlk Kez Regl Olacak Çocuğumuza Nasıl Davranmalıyız?

İlk Kez Regl Olacak Çocuğumuza Nasıl Davranmalıyız?

0 271

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

12-13 yaşlarına gelen kız çocukları bu yaşlarda ergenlik dönemine yeni girecek olup ilk kez regl olacaklardır. Her kız çocuğu aynı yaşta olmaz kimi daha erken kimi ise daha geç olur. Regl olmak menstrual döngünün başladığı anlamına gelmektedir. Kız çocukları ilk kez regl olma duygusunu tattıklarında ne yapacaklarını şaşırabilir ve farklı bir ruh haline bürünebilirler. Ebeveynler bu noktada çocuklarına bilinçli ve hassas davranmalıdır. Çocuklarını bu konuda bilgilendirmeli ve eğitim vermelidir.

Regl Dönemi ile İlgili Bilgilendirin

Ebeveynler, daha çok bu durumu kendileri de tecrübe ettikleri için anneler, çocuklarına regl olmanın iyi birşey olduğunu ve korkulacak bir durum olmadığını açıklamalılar. Çocuklarına genç kızlığa atılan ilk adımı atmış olduklarını hissettirmeliler. Çocuklarına bu dönemle ilgili detayları aktarmalılar. Ne kadar sürede bir olduğu, neden olduğu, pedin nasıl takıldığı gibi regl dönemiyle ilgili olan önemli detaylı kız çocukları bilmelidir. Ayrıca kızınızın size bu dönemle ilgili merak ettiği soruları sorabilme rahatlığını da ona vermelisiniz. Çocuğunuzun bu bilgileri sizden alması en doğrusu olacaktır. Eğer çocuğunuzu bu konuda rahatlatmazsanız farklı yerlerden yanlış bilgiler alabilir ve bu onun kafasının karışmasına ve regl döneminden çekinmesine neden olabilir.

Çocuğunuza merak ettiği şeyleri sormasını söyleyin ve onun sorularını özenle dinlemeye ve anlamaya çalışın. Onun soracağı sorulara hazırlıklı olmalı ve ona en doğru cevabı aktarmalısınız. Bu sorulara samimi cevap vermeniz  sizin kızınızla olan bağınızı kuvvetlendirir. Doğru pedi bulması konusunda ve pedin doğru takılması konusunda da kızınıza yardımcı olmalısınız. Gece pedi ve gündüz pedini ayırt etmesi gerektiğini ona öğretmelisiniz. Regl döneminde karın ağrısı yaşayabileceğini ona söylemelisiniz.

Kızınızın Regl Dönemini Takip Etmesini Sağlayın

İlk kez regl yaşayan kızınız için bir adet takvimi oluşturmalısınız ve ya telefonuna uygulama olarak indirmelisiniz. Bu sayede ne zaman regl olduğunu ve ne zaman regl olacağını buradan takip edebilir. Kızınıza bu dönemden itibaren hayatın bazı gerçeklerinden de bahsetmelisiniz. Menstrual döngü ile birlikte kız çocuklarında da farklılıklar oluşacak ve haliyle bazı şeyleri öğrenmek isteyeceklerdir. Bunları alıştırarak, bir arkadaş gibi ve fazla detay vermeden ona bahsedebilirsiniz.

Kızınıza Bu Dönemde de Sosyal Olabileceğini Aşılayın

Kızınızın bu dönemde eve kapanmasına izin vermemelisiniz. Kızınız regl dönemini bir hastalık gibi algılamamalı. Bu her kadının her ay 1 hafta başından geçen bir süreçtir ve çok doğaldır. Kızınıza bunu aşılamalısınız ve regl dönemindeyken de normal zamanda yaptığı arkadaşlarıyla kafede oturma, kütüphaneye gidip ders çalışma gibi etkinlikleri bu dönemde de yapmasını sağlamalısınız. Bu onun ileride çok daha özgüvenli ve kendi ayakları üzerinde durabilen, regl dönemi denince bunu hastalıkmış gibi algılayan insanlara gerekli cevabı verebilen bir kadın olmasını sağlayacaktır.

Hamilelik ile Reglin İlişkisini Anlatın

Kız çocuklarınıza regl döneminin hamilelik ile olan ilişkisini bu dönemde yavaş yavaş aktarmalısınız. Kızınızın bunları bilmesini kötü bir şey olarak algılamamalısınız aksine onun bilinçli yetişecek bir birey olduğunu göreceğiniz için sevinmelisiniz.

Evdeki Erkek Bireyleri Bu Konuda Bilinçlendirin

Kız çocukları bu dönemlerde anneleri ile daha rahat olsalar bile  babaları ve ya erkek kardeşleri ile o kadar yakın olamamaktadır. Kız çocuğunuza erkek kardeşine bunu kabullenmesini öğretmeyi söyleyiniz. Erkek kardeş bu duruma alışmalı ve asla kız kardeşini bu sebeple eleştirmemeli. Bilinçli bir erkek çocuk yetiştirmek ilerideki hayatına olumlu sonuç getirecektir. Siz de eşinizi bu konuda uyarmalı regl dönemlerinde kızına daha hassas ve daha ilgili olması gerektiğini söylemelisiniz.

 

 

 

Cevap bırakın