İnsanlar Neden Esner?

İnsanlar Neden Esner? Esnemenin Nedenleri Nelerdir? İnsanlar ve Esnemek Arasındaki İlişki Nedir?

0 166

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Esnemek gün içinde her insanın gerçekleştirdiği istemsiz gelişen bir eylemdir. Esneme, ağızdan alınan derin bir nefesin karaciğerlere dolması anlamına gelir. Esnemek beynimizde bulunan hipotalamus sayesinde gelişmektedir.

İnsanlar gün içinde istemsiz şekilde bu olayı gerçekleştirirken kimi zaman kısa kimi zamansa uzun esner. Geçmişten bugüne bu konu hakkında birçok fikir ortaya atılmıştır fakat detaylı araştırmalar yakın zamanda yapılmıştır. Peki insan neden esner?

Esneme, ağızdan alınan derin bir nefesin karaciğerin tümünü doldurması eylemidir. Bu eylem, istemsiz bir süreç olarak işler. Esneme olayı aslında beyinimizde bulunan hipotalamus sayesinde gerçekleşir. Kimi zaman kısa süreli iken kimi zaman uzun sürebilir. Geçmişten bu yana neden esnediğimiz hakkında birçok fikir ortaya atılmış olsa da aslında bu konu hakkında yapılmış detaylı araştırmalar yakın geçmişe dayanır.

İnsanlar neden esner?

Esneme, insanlar tarafından genellikle solunum ile alakalı olan bir süreçmiş gibi görünür. Fakat bilimsel açıklamalara göre esnemenin nedenlerinin uyku haliyle, duygusal anlarımızla ve oksijen azlığıyla ilişkisi vardır. İnsan sıkıldığı ve ya durgunlaştığı anlarda bir süre sonra beyinde bulunan hipotalamusa mesaj gider. Sinir sistemi devreye girer ve insanlar esner. Diğer bir esneme nedeni ise uyku faktörüdür. Uykumuzun geldiği zamanlarda esnediğimizi biliriz. Hatta esnemenin en çok ilişkilendirildiği faktörde uykudur. Biri esnediğinde beynimizde “Uykusu geldi.” gibi sinyaller oluşur. Uykumuzun geldiği zamanlarda vücudumuz uykuyu bastırmak ister ve zihnimizi açık tutmayı hedefler. Bu nedenle de esneme eylemi gerçekleşir. Bu eski zamanlardan bu yana bilinmekteydi fakat son zamanlarda bulunan ortamdaki oksijen azlığından da esnendiği bulunmuştur.

Esneme bulaşıcı bir eylemdir. İnsan sinir sistemi aracılığıyla vücuda bir çok mesaj gönderir. Bunlardan biri de etki-tepki olayıdır. Herkes karşısında esneyen birinde gördüğünde hatta esneyen birini düşündüğünde bile esneyebilir. Bu olay etki-tepki olayına örnektir.

Esnemeyi durdurmak istediğiniz anlarda su içebilirsiniz, yüzünüzü yıkayabilirsiniz, açık havaya çıkıp biraz hava alabilirsiniz ve derin derin nefesler alıp verebilirsiniz. Toplu ortamlarda karşımızdaki insandan sıkıldığımızı belli etmemek için ve ya sıkılmasak bile bu esneme eylemi  ondan sıkılmışız gibi duracağı için engel olmak isteyebiliriz. Böyle zamanlarda bu yöntemleri kullanabiliriz.

Yapılan bazı araştırmalarda da esnemenin nedenleri arasında vücut sıcaklığı olduğu görüldü. Vücut sıcaklığı arttığında beynimizi fazla ısınmaktan alıkoymak için esnediğimiz düşünülmektedir. Normal oda sıcaklığında bir insan %48 esnerken. Başlarına soğuk kompres yapılan kişiler %9 esnemiştir.

Cevap bırakın